Sensurointi v 2021

Anonyymi

Toiviainen ajaa Räsäselle kovaa tuomiota


Kyseisessä ketjussa olen yleisesti ja asiallisesti keskustellut psykologiasta ja ihmisen mielentoiminnasta ja minut suljettiin kyseisestä ketjusta jostain syystä pois en voi siis kommentoida enään .

Jos tällaista asiallista keskustelua käytäisiin vaikka tiedepalstalla ja jonkun mielipide perusteluineen suljettaisiin pois ihmettelisin kovasti .

Miksi uskontopalstalla toimitaan näin jos keskustelu on asiallista ja perusteltua eikö tämä ole jonkinlaista vainoa ja sensuuria sillä asialla ei pitäisi olla mitään merkitystä että toinen on alakynnessä keskustelussa tai että epämiellyttävät asiat ehkä johonkin uskovaisille tärkeään on kuitenkin perusteltu asiallisesti .

Mihin tämä uskontopalsta pyrkii tällä sensuroinnilla eikö se sensurointi ole jäänyt jo satojen vuosien taakse

8

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ööh... täh? 😮

      • Anonyymi

        No se koko ketju näköjään poistettiin .
        Siellä oli asiallista keskustelua ja asiallisia perusteluita ketjun aiheesta kukaan ei käynyt henkilöön mutta perustelut tehtiin linkkien kanssa ja uskovaisten puoli taisi jäädä aika jyrän alle perusteluissa sitten iski ainakin minulle sensuuri en voinut enään kirjoittaa kyseiseen ketjuun ja nyt lopuksi ketju poistettiin .

        Tämä oli nyt toinen ketju jonka on aloittanut tämä joku aito.aitolainen mikä lie ja jonka ketju on poistettu yhtäkkisesti kesken aiheen ja keskustelun joten en tiedä mikä tämän kaiken tarkoitus on ylläpitäjäkö näitä ketjuja poistaa vaikka keskustelu olisi asiallinen perusteluineen eikä ketään nimitellä tai morkata muuten.

        Onko tämä "aitolainen "joku palstan ylläpitäjä ja poistaa ketjun jos siinä esitetty asiallinen fakta tieto on jotenki hänelle epämieluisaa.


    • Anonyymi

      Korjaus Aito .ainoa .avioliitto. onko hän siis joku moderaattori täällä ja voi poistaa ketjuja jos ne ei miellytä

    • Anonyymi

      Jaha ja kyseinen ketju palasi sitten mutta ei anna minun kommentoida mitään on joku esto päällä tulee joku ihme kieltomerkki eteen jos klikkaan "kommentoi"

      No tällaista sitten uskovaisten hallinnoimalla palstalla vuonna 2021 .

      • Se ketju on täynnä. Täällä on luvattu 500 kommenttia/ketju, ja tuo meni paljon yli.


    • Anonyymi

      Miele onkin saksalainen.

    • Anonyymi

      Tästähän voisi jatkaa aihetta aatellen minkälainen olisi yhteiskuntamme jos täällä olisi kristityiden tekemä lainsäädäntö ja sensuuri se varmaankin toimisi juuri näin eli ihmisten sananvapaus ja mielipteiden vapaus olisi aika olematon jos se olisi ristiriidassa uskovaisen vallan kanssa ja sensuuri toimisi juuri tähän tapaan kaikessa kuten täällä palstalla.

      Ajatellaan sensuuria nykyaikana vaikka venäjällä jossa hiljennetään toisinajattelijat ja estetään heidään mielipteensä sosiaalisessa mediassa ja niistä jopa rangaistaan se on aika kaukaista ja tuntematonta aluetta oikeusvaltiossa asuville jos ei näitä pilipali uskontopalstoja oteta lukuun joilla on ihan omat kuvionsa sensuurissaan.

      Kyllä ajatuksen ja mielipiteen vapaus on hyvä arvo ja oikeus

      • Anonyymi

        mielipiteen vapaus on tärkeintä muttä kyllä koto maassammekin yritys sensuroida jos olet eri mieltä valta median kanssa rokotteista tai islamististä.....kumpikin tuhoaa kansaa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      116
      7133
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      494
      5271
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      146
      3240
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      215
      2621
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      38
      2307
    6. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      43
      1272
    7. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      77
      1232
    8. Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta

      Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä
      Pyhäjärvi
      68
      1168
    9. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      11
      1159
    10. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      111
      1133
    Aihe