Vuonna 2000 Vapaa-ajattelijain liittoon kuului 39 jäsenyhdistystä. Vuoden 2019 lopussa enää 20. Vuoden 2020 jäsenyhdistysten määrä on toistaiseksi salattu.
Jäsenyhdistysten poistumaan on vaikuttanut ennen kaikkea se, että monen yhdistyksen toiminta on sammunut jäsenistön kadottua. Samaan aikaan jäsenyhdistysten yhteenlaskettu henkilömäärä onkin romahtanut.
Ainakin yksi yhdistys kyllästyi liiton sanelupolitiikkaan ja erosi liitosta. Joitakin liiton johto on savustanut ulos, koska näissä ei ole kyselemättä alistuttu liiton määräilyyn.
On mielenkiintoista nähdä, onko yhdistysten määrä huvennut vuonna 2020. Tästäkään asiasta ei liitto suostu kertomaan, vaikka tieto sillä onkin, kuten myös jäsenyhdistysten henkilömääristä.
Salailu ei muuta sitä, minkä jokainen voi nähdä: Vapaa-ajattelijain liitto sammuu noin 20 vuoden kuluessa. Herättää ihmetystä, miksi vääjäämätöntä ei tunnusteta ja aloiteta sopeutus toiminnan lakkauttamisesta. Olisi parempi tehdä lakkautus hallitusti, jolloin esim. hautausmaiden hoito voidaan järjestää.
Jatkuiko jäsenyhdistysten sammuminen 2020?
15
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Jännä, ettätämäkin tieto pitää salata. Tarkoittaako se, että yhdistyksiä on sammunut?
- Anonyymi
Ei yllättäisi, että siitä on kyse.
- Anonyymi
Etelä-Karjalan vapariyhdistys on ainakin kuivumassa kasaan vaikka siihen koottiin alueen yhdistyksiä. Silti homma kuolee.
- Anonyymi
Rovaniemellä oli 2019 kolme jäsentä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Rovaniemellä oli 2019 kolme jäsentä.
Kyllä näitä yhdistyksiä alkaa tippumaan jossain tahdissa.
- Anonyymi
Jäsenyhdistykset on liiton sivuilla lueteltu. Tietysti voihan se olla ettei tietoja päivitetä kuin kerran 20 vuodessa.
- Anonyymi
Ei niitä päivitetä ennen kuin joku luottamuselin vahvistaa. Vielä on salaisuus.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei niitä päivitetä ennen kuin joku luottamuselin vahvistaa. Vielä on salaisuus.
Ihan hyvin on voinut yhdistyksiä sammua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihan hyvin on voinut yhdistyksiä sammua.
Salailu viittaa siihen, että näin ehkä on tapahtunut.
- Anonyymi
Ero vapareista on hyvä juttu!
- Anonyymi
Ero vapareista on aina ajankohtainen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ero vapareista on aina ajankohtainen.
Eroa vapareista jo tänään!
- Anonyymi
Äitienpäivänä vapaaksi vapareista. 🚮💐🍰☕️
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä921939Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2781771Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3071575Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1831455Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em891040- 511007
- 56977
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56968- 67944
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40941