Kansanryhmä? Mitä se on

Anonyymi

Onko KANSANRYHMÄ joku tarkoin määritelty käsite vai voiko se tilanteesta riippuen tarkoittaa kenties hieman eri asioita, vähän sen mukaan kuin jonkin asian ajajalle vaikuttaisi kulloinkin olevan edullista.
Entä mitä tarkoittavat KANSARYHMÄ, KANSANJOUKKO, IHMISRYHMÄ, IHMISJOUKKO, IHMISRYHMÄ yms.

3

67

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Esimerkiksi Witipäät voisi olla kansanryhmä

    • Anonyymi

      Suomalaiset ja persut eivät ole kansanryhmä joten heitä meidän "puolueeton" mediamme solvaa estoitta?😂👍😭🤣

    • Anonyymi

      Suomalaisuus tulee ansaita. Suomalaisuuteen ei kuulu lorvaileminen loisiminen, ja toisten kustannuksella eläminen. Suomalainen on tehnyt TYÖTÄ, ja työttömäksi jäätyään on ansainnut rahansa työssäolonsa aikana.

      Pitääkin puhua KANSARYHMISTÄ, kun puhe on ulkomailta ikieläteiksi loisimaan tulleista.

      Jos kuuluisi suomalaiseen kansanryhmään, siihen ei kuulu ketään loisimaan tullutta, joka ei ensin ole työllään ansainnut työttömyyskorvauksiaan.
      Suomessa pitää ensin olla maksanut verojaan, jonka jälkeen työttömäksi joutunutta ei tarvitse katsoa kieroon.

      Suoraan elintasopakolaisena ilmaiseksi ikieläteiksi tulleet eivät ole ansainneet olla "kansanryhmää", vaikka ovatkin saaneet kansalaisuuden sillä onnella, että on tarpeeksi tyhmää vihervasemmistoa ollut ajallaan hyysäämässä loiselätti tulemistaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      263
      7226
    2. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      40
      3776
    3. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3298
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      66
      3091
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      107
      2768
    6. Tämä on persut

      Persut kannattavat koko Suomen alueiden luovuttamista Venäjälle. Kannattavat myöskin väestönvaihtoa suomalaisten ja ven
      Maailman menoa
      13
      2678
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      43
      2414
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      52
      2196
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      66
      1934
    10. Pitäiskö meidän tehdä jotain

      Mennä vaikka kihloihin?
      Ikävä
      96
      1811
    Aihe