Vanhauskoisten ortodoksien Pääsiäinen

Anonyymi

.... Venäjällä, eilen, sunnuntaina. Venäjän nk. vanhauskoiset ortodoksit käyttävät juliaanista kalenteria (meillä Lännessä gregoriaaninen). Siksi heidän viettämänsä Pääsiäinen osui nyt toukokuun alkuun.

Pääsiäisyön palvelus (toissayö) Laatokan Valamon luostarissa:

https://youtu.be/1SsV5icPkwk

(Laulavat venäjäksi:) "Kristus nousi kuolleista! Totisesti nousi!"

Kaunista, iloista, samalla harrasta.🌿🌹☦️
~

3

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juliaaninen kalenteri on käytännössä Julius Caesarin keksimä, sillä hän oli aikanaan valtakunnan virallisena ajanlaskijana. Kyllä, se oli ihan oikea titteli jollekin korkea-arvoiselle henkilölle.
      Miksi juliaaninen kalenteri on oikeampi kuin gregoriaainen? Koska se oli varhaisempi?

      • Anonyymi

        Hmmm. En tiedä. Ortodoksinen, eli bysanttilainen kirkko on se alkuperäisin Katolinen kirkko ja sen oppi ja perinteet tuon alkuajan kristillisen kirkon perinteiden mukaiset. Tähän tietenkin liittyy myös tuo juliaanisesta kalenterista kiinnipitäminen.

        Room.katolilaisuus erkani siitä omaksi kirkokseen, "lahkokseen", eli Katolinen kirkko jakaantui vasta vajaat 1000 vuotta sitten. Aloittiko Rooman kirkko sitten vasta gregoriaanisen kalenterin käytön Lännessä?

        Venäjän kaksoiskotka kuvaa yhtä, mutta jakaantunutta Katolista kirkkoa: vas. kotka katsoo kohti länttä, Rooman katolista kirkkoa. Oik.puoleinen kotka katsoo kohti itää, eli Bysanttia = Kreikkalaiskatolinen / Ortodoksinen kirkko.

        Tykkään katsella erilaisia, venäläisiä videoita, mm. juurikin näitä hengellisiä. Myös eläinvideot ovat hauskoja ja perinnemusiikki komeaa katseltavaa.


    • Anonyymi

      Kaunista ja rauhoittavaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      148
      6781
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      63
      5903
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      88
      4539
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      100
      4466
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      161
      4280
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      94
      1660
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      402
      1556
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      82
      1369
    9. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      30
      1355
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      41
      1131
    Aihe