Tapahtui Seinäjoella v. 1975

Anonyymi

Oltiin Seinäjoen Ammatillisessa kurssikeskuksessa varastonhoitaja kurssilla, jota veti JARMO RIIKILÄ. Väsäsimme tuolta ajalta laulun Rosvo Roopen säveltä hieman taivutellen
Jos tekee mieli joskus päästä varastoa hoitamaan, niin Seinäjoen kurssille tie auki siitä vaan, on oppi monipuolinen ja kansanomainen, siit mitä mulle mieleen jäi voin kertoo laulellen.
On Sarvijoki Jurvassa ja Koura Nurmossa, on paapan elo vaikeaa P.A:na suomessa, mut jos on oma-aloitteinen lompsa lyönnissä, niin lihatuotteet Itikan on sulla pöydässä.
Jos työ ei maistu, huvita, kun olet Keskolla, sä olet samas asemas kuin Soini kartalla. oot matikassa onneton, no sehän tiedetään, on Lehtimäki mitätön, mut sekin siedetään.
Sä arvioitse kohteita ja laske tilavuus, koe tämä päässälaskun, tuska ihanuus. Voit päässä laskein aprikoida oman tiliskin. Kun kehityt, voit laskee liksat Aallon Alvarin.

Kai kirjanpitoo verrata voi outoon planeettaan, mut ATK-tuo avun toi, nyt sillä touhutaan. Vaik uuden kuorma-auton hinta sua puistattaa, voit laskelmien avulla sä hintaa pudottaa.
Kun kurssin jälkeen kymppinä sä aloittelet työs, niin kunnioita alaistas ja neuvo kiitä myös. Jos hyvin pyyhkii firmassa, vain lisää vaurastuu, voit sinutella johtajaa ja paikkas varmistuu.
Vaikk oppitunti kuluttaakin hiilihydraattis, saat avun rasvaräiskäleistä, kera pinaatin. Sai hölmöläiset jatkosodan hitauksissaan, huonot pernaladut sentään jätti karjalan.

Taas ravintolaan askel viepi lauantai ehtoona, näin kurssipäivät unohtuu ja muija kotona. Sen totesin kun naisten tansiin menin Hoijakkaan, et lämpenemään miehen saa myös tyttö pohjanmaan.

0

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

        Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
        Maailman menoa
        34
        2200
      2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

        Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
        Maailman menoa
        92
        1995
      3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

        Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
        Maailman menoa
        88
        1961
      4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

        TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
        Suomalaiset julkkikset
        13
        1673
      5. Olit ihan

        Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
        Ikävä
        24
        1637
      6. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

        Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
        Luterilaisuus
        491
        1527
      7. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

        Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
        Maailman menoa
        1
        1514
      8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

        p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
        Lieksa
        49
        1330
      9. Mistä juttelit viimeisen kerran

        Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
        Ikävä
        76
        1228
      10. Kemet lomautukset

        Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
        Suomussalmi
        35
        1199
      Aihe