Muistanko väärin että Kyösti Kallio sai sydänkohtauksen jo

Anonyymi

elokuussa -39 ja oli siitä lähtien lähes koko syksyn ja jopa seuraavan vuodenkin työkyvytön pitkiä aikoja sairastelunsa tähden. Näin Erkko sai huseerata yksin syksyn -39 neuvottelut. Olisikohan Talvisotaa tullutkaan jos Kallio olisi ollut täydessä työkunnossa.

5

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Valitettavasti Kallion ulkopoliittiset ansio supistuivat sympatian herättämiseen pohjoismaisten valtionpäämiesten tapaamisessa.
      Tosin hän taivutti Mannerheimin jatkamaan p-neuvoston pj:na tämän tehtyä tavanomaisen eroanomuksensa.

      Myöskään pääministeri Cajanderilla ei ollut ulkopolitiikan tajua.

      Erkon vastapainona olivat toki Paasikivi,Mannerheim ja Tanner.

      Erkolla oli hallituksessa vahvat kannattajat,kuten Niukkanen ja Kekkonen.

    • Anonyymi

      Olihan se kohtalonkysymys Suomelle kun ulkopolitiikan ylin päättäjä oli tuon kohtalokkaan syksyn pois pelistä. Miksei jäänyt reilusti sairastamaan ja pm nimetty hoitamaan asiat.

      • Anonyymi

        Pääministeri Cajander nimenomaan hoiti pres. tehtäviä sijaisena ja luovutti ulkopolitiikan johdon voimakastahtoiselle Erkolle. Hän oli palvellut lähetystösihteerinä Lontoossa ja Tallinnassa,joten hänen arveltiin olevan asiantuntija.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pääministeri Cajander nimenomaan hoiti pres. tehtäviä sijaisena ja luovutti ulkopolitiikan johdon voimakastahtoiselle Erkolle. Hän oli palvellut lähetystösihteerinä Lontoossa ja Tallinnassa,joten hänen arveltiin olevan asiantuntija.

        ----Pääministeri Cajander nimenomaan hoiti pres. tehtäviä sijaisena ja luovutti ulkopolitiikan johdon voimakastahtoiselle Erkolle. ------

        Sitä luovutusta hän nimenomaan ei olisi saanut perustuslain mukaan tehdä, siitä ei ollut säädetty kuten armeijan ylipäällikkyyden luovuttamisesta.


    • Anonyymi

      Muistutettakoon aloittajaa siitä, että Suomen ulkoministerinä tuolloin toiminut Eljas Erkko ei hyökännyt Neuvostoliittoon, ei 30. marraskuuta 1939, ei sitä ennen, eikä sen jälkeen.
      Sen sijaan Neuvostoliiton puna-armeija hyökkäsi Suomeen juuri 30. marraskuuta 1939, ja kun Suomi pyysi pian aselepoa ja neuvottelujen aloittamista, ilmoitettiin Moskovasta, että Neuvostoliitto ei ole sodassa Suomen kanssa, eikä uhkaa Suomen rauhaa, vaan se on tehnyt yhteistyösopimuksen Suomen kansanvaltaisen tasavallan kanssa, sen pyydettyä lisäksi puna-armeijan Suomeen.

      Mainitsematta jätettiin kuitenkin sellainen tilanteeseen vaikuttanut seikka, että tuo Otto Kuusisen johtama Suomen kansanvaltaisen tasavallan hallitus perustettiin Moskovan Kremlissä, mikä ilmeisesti edesauttoi kyseisen sopimuksen syntymisessä.
      Neuvostoliitto siis kieltäytyi neuvottelemasta oikean Suomen hallituksen kanssa ja käytti keppihevosenaan Terijoen valehallitusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      142
      9437
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      673
      5384
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      27
      3749
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      47
      2573
    5. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      32
      2215
    6. 71
      1973
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      143
      1952
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      231
      1720
    9. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      139
      1454
    10. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      39
      1270
    Aihe