Ien kipeä ylhäällä

Anonyymi

Ylhäällä viimeisen hammasvälin ien tosi kipeä. Kipeytyi kun n.kk sitten purin jotain terävää eikä ole parantunut. Paraneeko nuo ienjutut itsestään vai pitääkö mennä hammaslääkäriin? Ei kärsi oikein purra sillä puolella poskea.

8

523

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olisiko ikenen alle mennyt purtaessa jotain ylimääräistä eikä lähtenyt pois ja nyt on tulehtunut. Yleensä ikenet paranee aika nopeasti itsestään kunhan hampaiden pesu ja muu puhdistus tehdään huolella että saadaan mahdollisimman paljon bakteereita pois hampaiden ympäristöstä.
      Nyt tuo ienvälisi on tulehtunut vakavammin ja ilmeisen syvältäkin. Sitä voi yrittää puhdistaa tehokkaammin vaikkapa Corsodylillä tai Paroexillä, mutta jos se ei tehoa, pitää mennä hammaslääkärille tai ainakin hygienistille joka puhdistaisi ientaskun perusteellisesti syvätäkin.

    • Anonyymi

      Hei, kannattaisi ehkä käydä näyttämässä varmuuden vuoksi. Minulla kipeytyi vuosi sitten samankaltaisesti, ja ohjeeksi sanottiin, että muutaman viikon voi seurata itse, jos ei pahene.

    • Anonyymi

      Mulla oli posken limakalvossa yli kuukauden tumma läiskä.Kävin hammaslääkärissä ja olen todennäköisesti purrut poskeeni.Läikkä hävisi jonkun ajan kuluttua hammaslääkärikäynnistä.

      Mä haluan varoittaa jos menet hammaslääkäriin tuon kivun takia niin siellä voidaan samalla käynnillä poistaa esim hammaskivi josta tulee maksu vaikka menisit vaan sen kivun takia hammaslääkäriin.Minä sain siitä laikun näyttämisestä useamman kympin laskun koska poistivat hammaskiven vaikka en sitä pyytänyt.

      • Anonyymi

        Todennäköisesti olisit saanut lähes saman laskun pelkästä laikun näyttämisestä, nyt sait jotain enemmän rahasi vastineeksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Todennäköisesti olisit saanut lähes saman laskun pelkästä laikun näyttämisestä, nyt sait jotain enemmän rahasi vastineeksi.

        Näin on, hammaslääkäri ei tee mitään ilmaiseksi, kaikki maksaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Todennäköisesti olisit saanut lähes saman laskun pelkästä laikun näyttämisestä, nyt sait jotain enemmän rahasi vastineeksi.

        Julkisella ei tehdä mitään ylimääräistä. Yksityisellä taas asiakkaalle myydään helposti mahdollisimman paljon kaikkea, koska potilas maksaa kaikesta erikseen. En usko, että hammaskiven poisto tuli "kaupan päälle". Tosin julkisellakin on hinnasto, eli maksetaan toimenpiteiden mukaan, kaupanpäällisiä ei saa. Korkeintaan haukkumisia huonosta suutilanteesta. Julkisellakin maksut saattavat olla yllättävän kalliita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Todennäköisesti olisit saanut lähes saman laskun pelkästä laikun näyttämisestä, nyt sait jotain enemmän rahasi vastineeksi.

        Laskusta tarkistin että 40 e meni kun kävin näyttämässä laikkua julkisella puolella.No hyvä sinänsä ettei nyt vähään aikaan tartte käydä sitä hammaskiveä poistaa.Reikiä mulla ei ole.Röntgenkuva olis myös otettu jos laite olis ollut kunnossa.


    • Anonyymi

      Yritän käyttää vielä paroexiä tai corsodyliä, jos ne auttaisi. Kiitoksia vastauksistanne!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit minusta mies

      Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm
      Ikävä
      69
      1051
    2. Niin se mies

      Mikä sen miehen etunimi muuten on ketä kaipailet
      Ikävä
      55
      998
    3. Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin

      Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s
      Ikävä
      43
      946
    4. Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."

      Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      760
    5. Martina ja Levin kiinteistö

      Ei ole enää "mun Leviä". Kiinteistöllä uudet omistajat ja välillä palautui takaisin rakennuttajallekin, miksköhän.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      319
      705
    6. Selvitetään tämä meidän välinen juttu

      Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte
      Ikävä
      21
      704
    7. Mikä on ollut

      Paras kuva kaivatustasi?
      Ikävä
      33
      635
    8. Harmittaa kun en saa edes tietää

      miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää
      Ikävä
      44
      598
    9. Teköäly löytää teidät

      Tästä on ollut ennenkin puhetta. Muistan Sergein tehneen aiheesta aloituksen, ja Disse analysoi minua ja kirjoituksiani
      Sinkut
      177
      590
    10. Onko jo liian törkeää? Selviytyjät Suomi herättää kummastusta

      Selviytyjät Suomi juhlistaa 10. tuotantokauttaan - ja tiedossa on entistä ankarampaa menoa. Mutta mennäänkö jo liian pi
      Tv-sarjat
      8
      572
    Aihe