Ien kipeä ylhäällä

Anonyymi

Ylhäällä viimeisen hammasvälin ien tosi kipeä. Kipeytyi kun n.kk sitten purin jotain terävää eikä ole parantunut. Paraneeko nuo ienjutut itsestään vai pitääkö mennä hammaslääkäriin? Ei kärsi oikein purra sillä puolella poskea.

8

520

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olisiko ikenen alle mennyt purtaessa jotain ylimääräistä eikä lähtenyt pois ja nyt on tulehtunut. Yleensä ikenet paranee aika nopeasti itsestään kunhan hampaiden pesu ja muu puhdistus tehdään huolella että saadaan mahdollisimman paljon bakteereita pois hampaiden ympäristöstä.
      Nyt tuo ienvälisi on tulehtunut vakavammin ja ilmeisen syvältäkin. Sitä voi yrittää puhdistaa tehokkaammin vaikkapa Corsodylillä tai Paroexillä, mutta jos se ei tehoa, pitää mennä hammaslääkärille tai ainakin hygienistille joka puhdistaisi ientaskun perusteellisesti syvätäkin.

    • Anonyymi

      Hei, kannattaisi ehkä käydä näyttämässä varmuuden vuoksi. Minulla kipeytyi vuosi sitten samankaltaisesti, ja ohjeeksi sanottiin, että muutaman viikon voi seurata itse, jos ei pahene.

    • Anonyymi

      Mulla oli posken limakalvossa yli kuukauden tumma läiskä.Kävin hammaslääkärissä ja olen todennäköisesti purrut poskeeni.Läikkä hävisi jonkun ajan kuluttua hammaslääkärikäynnistä.

      Mä haluan varoittaa jos menet hammaslääkäriin tuon kivun takia niin siellä voidaan samalla käynnillä poistaa esim hammaskivi josta tulee maksu vaikka menisit vaan sen kivun takia hammaslääkäriin.Minä sain siitä laikun näyttämisestä useamman kympin laskun koska poistivat hammaskiven vaikka en sitä pyytänyt.

      • Anonyymi

        Todennäköisesti olisit saanut lähes saman laskun pelkästä laikun näyttämisestä, nyt sait jotain enemmän rahasi vastineeksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Todennäköisesti olisit saanut lähes saman laskun pelkästä laikun näyttämisestä, nyt sait jotain enemmän rahasi vastineeksi.

        Näin on, hammaslääkäri ei tee mitään ilmaiseksi, kaikki maksaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Todennäköisesti olisit saanut lähes saman laskun pelkästä laikun näyttämisestä, nyt sait jotain enemmän rahasi vastineeksi.

        Julkisella ei tehdä mitään ylimääräistä. Yksityisellä taas asiakkaalle myydään helposti mahdollisimman paljon kaikkea, koska potilas maksaa kaikesta erikseen. En usko, että hammaskiven poisto tuli "kaupan päälle". Tosin julkisellakin on hinnasto, eli maksetaan toimenpiteiden mukaan, kaupanpäällisiä ei saa. Korkeintaan haukkumisia huonosta suutilanteesta. Julkisellakin maksut saattavat olla yllättävän kalliita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Todennäköisesti olisit saanut lähes saman laskun pelkästä laikun näyttämisestä, nyt sait jotain enemmän rahasi vastineeksi.

        Laskusta tarkistin että 40 e meni kun kävin näyttämässä laikkua julkisella puolella.No hyvä sinänsä ettei nyt vähään aikaan tartte käydä sitä hammaskiveä poistaa.Reikiä mulla ei ole.Röntgenkuva olis myös otettu jos laite olis ollut kunnossa.


    • Anonyymi

      Yritän käyttää vielä paroexiä tai corsodyliä, jos ne auttaisi. Kiitoksia vastauksistanne!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1232
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      336
      701
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      106
      637
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe