Honda Civic 2004 lämpöongelma

Anonyymi

Moi, olen yrittänyt tässä kuukauden selvittää autossa olevaa lämpöongelmaa ja netistäkään ei löydä hyvää vastausta. Auton lämmöt siis nousevat ja samalla loppuu lämpimän ilman tuleminen sisälle. Nämä piikit ovat siis ihan ihan hetkellisiä noin 15km ajoon lähdön jälkeen ja häviävät aika nopeasti toistuen! Eli neste ei kierrä ja alaletkukin on tällöin viileä. Käytin autoni korjaamolla ja korjaaja sanoi ettei kansipahvi ole mennyt eikä nesteet vuoda mistään. Korjaaja alipaine täytti järjestelmän uudelleen ja auto toimi noin 200-400km ihan normaalisti kunnes taas ongelmat alkoivat ilmenemään. Autoon on vaihettu omasta toimesta termostaatti ja kaikki mahdolliset anturit. Kerran ilmasin korkki auki autoa ja tämä auttoi noin 100km matkalle. Mikä vielä voisi olla pielessä?

4

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vesipumpun siipipyörä ei ole kunnolla kiinni käyttöakselissa.

      Kaukaa haettu ajatus, todennäköisempää on se, että se kannentiiviste vuotaa kaikesta diagnosoinnista huolimatta.

      • Anonyymi

        Hmm. Nesteet ei vain häviä mihinkään, pakoputkesta ei tule valkoista savua ja öljyyn ole sekoittunut jäähdytysnesteettä. Pitää vielä kattoa uudestaan kuitenki!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hmm. Nesteet ei vain häviä mihinkään, pakoputkesta ei tule valkoista savua ja öljyyn ole sekoittunut jäähdytysnesteettä. Pitää vielä kattoa uudestaan kuitenki!

        Jos siinä on paisuntasäiliö, silloinhan jäähdytysjärjestelmä on aina ilmanpaineessa.

        Jos kansipahvi vuotaa jäähdytysjärjestelmän ja pakokanavan välistä, on pakoputkessa korkeampi paine kuin jäähdytysjärjestelmässä, jolloin neste ei mene pakoputkeen vaan pakokaasu pyrkii jäähdytysjärjestelmään.

        Kun pakokaasua on tarpeeksi kertynyt jäähdytysjärjestelmään, neste ei enää kierrä. Kun kaasukupla pulpahtaa letkussa eteenpäin, neste kiertää taas hetken.

        Sen vuoksi se toimii sen 100km kun ilmaat järjestelmän. Sieltä poistuu se pakokaasu-kupla.

        Vuoto lienee marginaalisen pieni, mutta vuoto kuitenkin.


    • Anonyymi

      Kun termostaati alle tulee ilmakupla, se ei toimi enää. Joskus olen taistellut samanlaiset ongelman kanssa. Olethan jo itsekin törmännyt näköjään samaan. Se kerää jostain syystä ilmaa termostaatille ja sitten on tilanne valmis. Ei avaa termostaattia kuten pitäisi, koska ei tunnista lämpöä, kun ei ole nestettä.
      Mahdollisesti sitä pitää ilmata kunnolla ja laittaa joku jäähdytysjärjestelmän paikkausaine (kaadetaan /laitetaan suljetun nestetilan joukkoon, eli ei paisuntasäiliöön vaan suoraan joko putkeen tai syyläriin). Ajat lämpöiseksi -kuumaksi ja katsot että paisuntasäiliössä on nestettä riittävästi. Muuten tuon ongelmasi saattaisi tehdä sekin, että paisuntasäiliön letkussa on reikä. Näin se aina puskee paineet säiliöön mutta jäähtyessä imee takasin päin - ilmakuplia. Kun tämä toistuu useasti niin ongelma on valmis.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      41
      3446
    2. 35
      2948
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      141
      2809
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      69
      2300
    5. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      41
      1772
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      85
      1492
    7. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      65
      1046
    8. Nainen, koska nähtiin viimeksi

      Mikä päivä? Tarkemminkin voit kohtaamistamme kuvailla. 🤗
      Ikävä
      51
      1016
    9. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      77
      987
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      3
      837
    Aihe