Suomen korkea autovero

Näin Suomessa kuritetaan autoilijaa: Verotaso EU:n kolmanneksi korkein
Tieliikenteen verotulot ovat Suomessa EU:n kolmanneksi korkeimmat autoa kohti laskettuna.
Suomessa kerättiin vuonna 2019 noin 7,9 miljardia euroa veroja tieliikenteestä. Autokannan lukumäärään suhteutettuna veroja kerättiin maassamme noin 2 523 euroa autoa kohti, kun mukaan lasketaan henkilö-, paketti-, kuorma- ja linja-autot.
Suomen verokanta on huomattavan korkea, sillä ainoastaan Belgiassa (3 187 euroa) ja Itävallassa (2 678 euroa) verotasot ovat Suomea korkeammalla autokantaan suhteutettuna. Naapurimaassamme Ruotsissa tieliikenteen veroja kerätään selkeästi Suomea vähemmän, noin 1 561 euroa autoa kohti.
Suomessa tieliikenteen verotaso onkin autoa kohti laskettuna peräti noin 60 prosenttia Ruotsia korkeampi. Ruotsissa autoista ei kanneta erillistä autoveroa, kuten Suomessa tehdään. Silti naapurimme pärjää taloudellisesti varsin hyvin, eikä maassa suunnitella jatkuvasti erilaisia uusia autoilun verotustapoja – toisin kuin Suomessa.
Kaikkein kevyimmin autoilua verotetaan EU-maista Espanjassa, Kreikassa ja Portugalissa, joissa autoa kohti kerätään veroja vuosittain mainitussa järjestyksessä 1 068, 1 264 ja 1 528 euroa.
Lue lisää: Näin autoveron poisto laskisi hintoja
Suomessa tieliikenteen verokertymästä noin viisi miljardia euroa kerätään erillisveroina, kuten polttoaineiden valmisteverona ja autoverona. Noin kolme miljardia muodostuu erilaisista arvonlisäverokertymistä.
https://www.is.fi/autot/art-2000007959287.html

9

403

Äänestä

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja älyttömintä tässä on se että täällä harvaan asutussa ja pitkien välimatkojen maassa auto on kovin monelle välttämätön.
      Tämä verotus ja kusetus saisi jo loppua.

    • Anonyymi

      Autovero ei ole todellakaan ongelma.
      Jos autovero poistettaisiin, niin ne autot halpenisi "liikaa" joita ei haluttaisi ilmastoasioiden takia myydä.
      CO2 päästö 123 g/km "oikeuttaa 10 prosentin autoveroon.
      Keskiverto lataushybridin autovero on 4-5%
      Sähköauton autovero 2,7%

      Jos autovero poistetaan, niin kyläkaupias saa seuraavan Ferrarin 300 000€ halvemmalla...

      • Anonyymi

        Juu, autoveroa paljon haitallisempi on ajoneuvovero, jota maksavat kaiken aikaa kaikki autoilijat, ei pelkästään uusia autoja ostavat. Ja tuohon ajoneuvoveroon rahat monella menevätkin, joten eivät pysty ostamaan uudempaa ja vähemmän päästävää, uutta tai käytettyä.

        Ja jos polttoaineveroja tai hintoja täytyy välttämättä päästöjen vähentämisen takia korottaa, niin se voitaisiin helposti kompensoida alentamalla ajoneuvoveroa: CO2 maksu kokonaan pois eli kaikille autoille sama ajoneuvovero kuin sähköautoilla! Alle 15.000 km vuodessa bensalla/dieselillä ajavat "köyhät" pääsisivät tässä jopa voitolle.


    • Anonyymi

      EU tarvii sen 750 miljardia ja Suomen kassa on miinuksella??👽👽👽

    • Anonyymi

      Volovo myyjä sanoo ettei ole juurikaan autoveroo taitaa valehdella päin naamaa

      XC60 B5 AWD MHEV Inscription Edition aut 184/250 183 50 200 eur 0 alv hinta

      josta on veron osuus 16 926,48 eur vaan arvo tippuu vuodessa 12000 eur jne

      • Anonyymi

        No, suuri osa tuosta on varmaan ALV:tä, mikä ei ole varsinaista autoveroa. ALV kun maksetaan kaikista tuotteista muutenkin. Autovero on ALV:n päälle menevä osuus.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1425
    2. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      101
      1364
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      149
      1335
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      246
      1208
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1076
    6. 71
      1034
    7. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      18
      1024
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      901
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      42
      740
    10. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      66
      724
    11. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      656
    12. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      42
      640
    13. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      101
      607
    14. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      598
    15. Suolahden ostokeskus

      Kiinteistöyhtiö konkurssissa. Taisi jäädä vastikkeet maksamatta eräällä yrittäjällä.
      Äänekoski
      46
      589
    16. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      34
      585
    17. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      559
    18. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      548
    19. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      528
    20. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      92
      515
    Aihe