erinäisiä ruoanjätteitä tmv. - meneehän ne siitä samoin kuin ulostekin, ei tuki putkia?
Laitatteko WC-pönttöön
Anonyymi
33317
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Mitä järkeä?
Rotat voi kiivetä pönttöön katsomaan missä ruoka viipyy.
WC pöntöistä ei saa missään nimessä vetää ruokajätteitä. Kaupungin viemäriverkoissa on sadetulvaputket, joissa asuu rottia. Kun ruokaa vetää viemäriin, rottakanta alkaa muodostaa "METROPOLIN", ja pian kaupungissa on rottia pitkin katuja juoksemassa.
Ei sikäli, Helsingissä on rottia jo nyt jopa leksis Kiven patsaan juuressa, mutta ei rottakantaa pidä ruokkimalla ruokkia suurenemaan entisestään.
Puhut aivan kuin muuallla ei elämää olisikaan kuin siellä rakkaassa "Tatissa"....itse ajattelin lähinnä tällaisia sakokaivoja, jotka vuosittain tyhjennetään auton imurilla.
Hyvä huomio. Suosittelen kysymään tyhjentävältä toimijalta, miten ja minne tyhjentävät. Maininta rotista paikallaan. Jos tyhjentävät jonnekin kunnan tai kaupungin perusviemäriin, voi edelleen ruokkia rottia.
Juuri näin. Elokuvissa pyöri opettava mainos tästä. Että sitten tulee rotta ja haukkaa, kun olet pöntöllä.
Minä laitan kaiken mikä menee alas. Pitää rotillakin olla ruokaa. Rotat pitävät maailman puhtaana. Ilman rottia kulkutaudit rehottaisivat.
Ruokajätteet kuuluvat biojätteeseen, joskus sanomalehden tai talouspaperin päälle ennen biopussia.
Eikö paska muka ole biojätettä?? :D
Teoriaa
Ei sitä saa laittaa pönttöön:
http://comics.wata.fi/fingerpori/fingerpori-18-03-2015.jpg
En todellakaan laita. Ruoanjätteet kuuluvat bioastiaan.
En, vien ne ketuille ja variksille, syövät ne hetkessä.
Tämä tosiaan toimii, kaikenlaiset jämät menevät kuin kuumille kiville, kun nakkaa puutarhaan.
Entä siilet? Etkö muista niitä?
Se on oikeata kierrätystä.
Rasva tukkii putket ajan myötä. Ei pidä laittaa mitään sinne kuulumatonta.
Minä laitan sinne myös moottoriöljyt. En jaksa lähteä viemään niitä mihinkään keräykseen.
minu uloste tukkia wc, joutuu 2 vetoa, ei wc kotimaa, savikuoppa huva
sormet pyhkia reika. haju kamala
Suvakkivasurit vedetään vaaleissa pöntöstä alas!
Uhoaa persuporvari.
KELA maksaa mun lääkkeet joita en edes käytä vaan vedän ne vessasta alas...
Viimeistään tulevien älykkäiden joka kodin, tai joka wc:n, ulosteanalysaattoreiden myötä sekalaisen roinan tuuppaaminen wc-pönttöön loppuu.
https://www.mikrobitti.fi/uutiset/mb/393b9abe-65cc-4f68-85aa-806b65a93148?ref=ampparit:24c4
Iot eli esineiden (ja laitteiden) internet on suuri siunaus ihmiskunnalle.
En.
Mihimpä niitä muualle laittaa? Sekajätteeseen ei saa märkää tavaraa panna. Biojätekeräystä ei ole. Kompostoria ei kannata kahden hengen talouteen laittaa.
Minusta elämä kuuluu rotille ihan siinä kuin muillekin. Muslimeista en ole niinkään varma.
Wc-pönttöön yrjötään ruokaa. Ulosteeseen saattaa jäädä myös sulamatonta ruokaa. Syökö rotat ne pökäleetkin? Pitääkö nekin perkata pöntöstä pois ennen kuin huutelee sen?
Isä laittoi appelsiinien kuoretkin.
En mutta työpaikan vessassa jysäytin niin hirveän p askan ettei meinannut taipua menemään pytystä eteenpäin.
Linkki kuvaan muutoin mutua!:D
Yhden hengen kerrostalo taloudessa ei juuri tule ruokajätettä.
Appelsiinien kuoret ja suodatinpussit laitan sekajätteeseen.
Taloyhtiössä on myös bio astia, johon voi laittaa hedelmien ja vihannesten kuoret.
Sekajäteastia on paksua metallia, johon ei rottien hampaat pysty.
Bioastia on normaali lasikuitu roskis ja sitä ei vielä ole rotat jyrsineet rikki.
Vessan pöntöstä ei ruuan jämiä tule laittaa menemään.
Rotilla on selkeä ja tarpeellinen ekologinen lokero joka ihmiseltä puuttuu. Ihmistä ei pitäisi ruokkia jos ei itse osaa hankkia ruokaansa. Keinoruokinnalla ihmismäärä on kaksinkertaistunut maapallon kantokykyyn nähden.
Aika moni nuori nainen tehnyt pöntön päällä abortin sukkapuikolla ja pönttöön jäänteet...