Euroopan Unionin puolustusministerit ovat hyväksyneet Yhdysvaltojen, Kanadan ja Norjan osallistumisen hankkeeseen jonka tavoitteena on vauhdittaa sotilaallista liikkuvuutta Euroopassa.
Kyseessä on ensimmäinen kerta kun EU avaa puolustusyhteistyösopimukseensa kuuluviin hankkeisiin osallistumisen unionin ulkopuolisille maille.
Hankkeessa pyritään muunmuassa lyhentämään byrokratiasta johtuvia odotusaikoja kun joukot liikkuvat rajojen yli.
Tässä on selvä vastine venäjän hyökkäyksille naapurimaihin. Nato on jo täällä.😄👍👌
Kyseessä on ensimmäinen kerta kun EU avaa puolustusyhteistyösopimukseensa kuuluviin hankkeisiin osallistumisen unionin ulkopuolisille maille.
Hankkeessa pyritään muunmuassa lyhentämään byrokratiasta johtuvia odotusaikoja kun joukot liikkuvat rajojen yli.
Tässä on selvä vastine venäjän hyökkäyksille naapurimaihin. Nato on jo täällä.😄👍👌
Vastaukset 81
Vanhimmat
Loistavaa toimintaa. Yhteistyö taas askeleen eteen päin
Hienosti toimii yhteistyö ja liikkuvuus paranee.
Hienoa että EU:n puolustusministerit hyväksyi sopimuksen nopeasti
Sehän on kuin naziSaksan kauttakulkusopimukset, noinkohan USAn joukot pääsee rynnimään EUmaissa kuin tyhjää vaan vaikka Saksa ja Ranska ainakin vastustaa mutta Suomen urpot kieli lipoen oottaa jenkkejä
Eikö yksikään EUmaa pistänyt hanttiin että USAn JA Kanadan joukot saa vapaasti liikkua Euroopassa, tuskin on uskottavaa
Niin nuo NATOmaat on tappituntumalla koko ajan mutta lieneekö siitä mitään hyötyä tositilanteessa
EU/Nato-maiden yhteistyö toimii erinomaisesti ja r...än mieliset paniikissa koittaa valehdella asiasta mutta ei toimi
Loistava sopimus EU;n Puolustusministerit sopivat joukkojen vapaasta liikkuvuudesta mikä on erinomainen juttu
Erinomainen sopimus ja tärkeää EU:n puolustuksen kannalta
Suomen ja Ruotsin tekemät puolustus sopimukset on erinomainen juttu
- kahdenväliset mm Yhdysvallat, Saksa, Iso-Britannia, Ranska ym
-Pohjoismainen puolustus
- EU ja Nato yhteistyö tiivistyy jatkuvasti
- Lisäksi kansallinen puolustus kehittyy koko ajan joten r...ä ei kykene muuta kun uhoamaan meille.
"Hankkeessa pyritään muunmuassa lyhentämään byrokratiasta johtuvia odotusaikoja kun joukot liikkuvat rajojen yli."
Juuri näin. Itsenäiset maat eivät saa päättää siitä, käytetäänkö heidän alueitaan hyökkäysalustana.
Nato liittolaiset menettävät itsenäisyytensä ja määräysvaltansa. :(
Suomi ei lähde mukaan tuohon kouhotukseen.
"Juuri näin. Itsenäiset maat eivät saa päättää siitä, käytetäänkö heidän alueitaan hyökkäysalustana."
Eihän siinä niin lukenut. Miksi sinun aina pitää valehdella? Mikä sinua vaivaa?
"Nato liittolaiset menettävät itsenäisyytensä ja määräysvaltansa. :("
Eivät menetä :):):):):)
"Suomi ei lähde mukaan tuohon kouhotukseen."
Suomen olisi pitänyt liittyä NATO:n jäsenksi jo eilen.
Nato-USA ja sen diktatuuria tukevat liittolaiset jyräävät Demokraattisten maiden päätöksenteon.
höhö höpö EU:n puolustusministerit kirjoittivat sopimuksen yhdessä
Eli parlamentilta ei kysytty
"Hankkeessa pyritään muunmuassa lyhentämään byrokratiasta johtuvia odotusaikoja kun joukot liikkuvat rajojen yli."
nato ei paljon lupia kysele, eikä neuvottelem kun sen on hyökättävä esim. Venäjälle.
Siksi Suomella on oltava voimakkaat puolustusvoimat.
Naton jäsenenä Itsenäiset maat eivät saa päättää siitä, käytetäänkö heidän alueitaan hyökkäysalustana.
Nato liittolaiset menettävät itsenäisyytensä ja määräysvaltansa. :(
Suomi ei lähde mukaan tuohon kouhotukseen.
"Nato-USA ja sen diktatuuria tukevat liittolaiset jyräävät Demokraattisten maiden päätöksenteon."
Pohjoismaille tuo menio ei käy. Siksi Ruotsi ja Suomi säilyttävät suvereniteettinsa, pysymällä Naton ulkopuolella.
Suomi on Pohjolan "Sveitsi"!
Natolla katalat aikeet!
Tutkijat paljastivat – Natoa kannattavat ihmis-lierot ovat kehittyneet myrkyllisiksi kuin käärmeet. Tarpeeksi kun hautoo murhafantasioitaan niin ainakin happamoituu.
Natomaat ovat siis luopuneet demokraattisesta päätöksenteosta ja antaneet maansa Naton sotanorsulle tallottavaksi.
Nato USA ja Demokratia eivät mahdu samojen rajojen sisälle.
r....n mielisten itkuista on helppo päätellä että EU:n puolustusministerit teki täysin oikean päätöksen. Joukkojen vapaa liikkuvuus on ollut ongelma mutta nyt siitä päästään ja EU/nato-maat pystyy tukemaan toisinaan paremmin
Nato kuseskelee demokraattisen päätöksenteon kengille.
Nato on diktatuuri.
r.....ä on dikraruuri.
Läntiset Demokratiat vahvistaa puolustusta ja yhteistyötä ja se vituttaa r...n mielistä kun r...n mielisen haave nl pakuusta ei toteudu. Länsi on niin yhtenäinen vaikka r....ä yrittää miten vaikutttaa mm näiden paska trollien välityksellä. Onneksi EU/Nato/pohjoismaat yhteistyö kehittyy ja vahvistuu.
Kuuluuko Demokraattisiin sivistysmaihin?
" USA:n poliisi ampuu yli kaksi ihmistä päivässä, virallinen luku puolet pienempi
Laki ei edellytä poliisilaitoksia ilmoittamaan ampumisia valtakunnalliseen tilastoon. The Washington Post laati oman tilaston. Siinä selvitettiin myös ammuttujen etnistä taustaa ja vahvistettiin, että yleinen käsitys pitää paikkansa: poliisin luodista henkensä menettänyt on useimmiten musta mies."
https://yle.fi/uutiset/3-8032292
EU:n puolustusministerit sopivat joukkojen vapaasta kulusta ja mukaan tuli myös Norja, Kanada, ja Yhdysvallat. Erinomaista että turhat raja muodollisuudet ja hidasteet poistetaan ja saamme tarvittaessa Euroopassa EU/Nato-maiden joukot liikkeelle ja sinne missä niitä mahdollisesti tarvitaan
NATOjengi ei kansalta kyselee vaan tekee niinkuin tykkää
Äärinmäisen tärkeä harjoitus tulossa
Erinomaista että EU:n jäsenet hyväksyi sopimuksen se vahvistaa puolustusta ja yhteistyötä
Sekavaa touhua EUlta mutta joukossa tyhmyys tiivistyy
Hankkeessa halutaan muunmuassa jyrätä Natomaiden paikallinen demokraattinen päätöksenteko ja kun USA haluaa siirtää joukonsa ja ydinaseet ko. kohdemaahan.
Juuri tuon takia Suomi ja Ruotsi eivät suostu liittymään Natoon, USA:n sota-alustoiksi.
"Demokraattiset länsimaat tiivistävät puolustustaan"
USA:n ydinohjussukellusvene rantautui Norjalaiseen satamaaan ilman Norjan hallituksen lupaa.
Mielenosoitukset jatkuvat, kunnes USA:n paskasakki poistuu.
"Demokraattiset" länsimaat luopuivat alueellisesta itsemääräämisoikeudestaan Nato-USA:n sodanjohdon hyväksi.
USA vauhditti miehitysjoukkojensa liikkuvuuttaan Norjaan. Operaatiossa ohitettiin kokonaan muun muassa paikallisesta demokraattisesta päätöksenteosta aiheutuvat turhat odotusajat, kun joukot liikkuvat itsensä Nato-USA:n kutsumana rajan yli Norjaan.
USA toi Tromssaan ydinsukellusveneensä, vauhdittamaan maan nopeaa miehitystä ja varmistamaan hallituksen nopean syrjään siirtymisen päätöksenteosta.
Kyseessä ei ollut ensimmäinen kerta kun USA tunkeutuu omin luvin itsenäiseen demokraattiseen maahan. Saksastahan se ei lähde kulumallakaan pois.
” Mielenosoitukset jatkuvat, kunnes USA:n paskasakki poistuu.”
Kumpikin Norjan stallari paimentaa satamassa!
” Mielenosoitukset jatkuvat, kunnes USA:n paskasakki poistuu.”
Kumpikin Norjan stallari paimentaa satamassa!
Stoltenber on Norjan uusi "Quisling". Kuningasperhe joutuu lähtemään tällä kertaa Venäjälle maanpakoon.
Suomen päättäjät HUOMIO!
Oli ennakoitavissa, että USA käyttää Euroopassaa Natoa "troijan hevosena".
Demokratiaa raiskaataan USA:n False-Flagin varjossa, ryssällä uhkailemalla.
Norjan surulliset tapahtumat ja Viron maahanlaskuoperaatio aloittaa kolmannen maailmansodan, johon euroopan hölmöt Natomaat ovat sitoutuneet. :(
hyvä että yhteistyö kehittyy EU/Nato-maiden kesken hienoa
Tutkija: Nato häviää Baltiassa aloittamansa sodan.
Mikä ihmeen ”tutkija”? Pelkkä sotahullu stallari, joka haaveilee Venäjän sotamenestyksestä!
Demokraattiset länsimaat ja lisäksi Yhdysvallat ja Turkki tiivistävät puolustustaan.
Demokraattiset länsimaat Suomi ja Ruotsi tiivistävät puolustustaan.
Tiedossaan ainakin toistakymmentä tuhatta tapausta, jossa Britanniaan tuleva EU-kansalainen on otettu kiinni ja suljettu keskitysleireihin ja raiskattu.
tiedossa on toistakymmentä tapausta. Kiinniotetut ovat olleet Italiasta, Ranskasta, Bulgariasta, Espanjasta ja Kreikasta, ja he ovat useimmiten olleet nuoria naisia.
Eu:n puolustus on NATO ja siihen suomi ei ole uskaltanut liittyä .
Suomettuneita homenokkia on vielä liikaa .
Aivan+liikaa.+:D
80%
"Demokraattiset" "länsimaat" pommittavat Palestiinalaisia Gasan getossa.
made in USA.
Nehän pommittaa puolta maailmaa
Miksi valehtelet koko ajan?
Mihin viittaat tuolla Gazalla? Miksi gazalaiset ovat luoneet sinne geton?
Kommentteja on paljon enemmän kuin katselukertoja. Natonasset vastailee itse omiin juttuihinsa.
"Demokraattiset" Naton Eurooppalaiset länsimaat (ent. itäblokki) luopuivat alueellisesta itsemääräämisoikeudestaan Nato-USA:n sodanjohdon hyväksi.
USA vauhditti miehitysjoukkojensa liikkuvuutta itäiseen Eurooppaan.
Operaatiossa ohitettiin kokonaan muun muassa paikallisesta demokraattisesta päätöksenteosta aiheutuvat turhat odotusajat, kun joukot liikkuvat itsensä Nato-USA:n kutsumana rajan yli kohdemaata miehittämään.
Kyseessä ei ole ensimmäinen kerta kun USA tunkeutuu omin luvin itsenäiseen demokraattiseen maahan. Saksastahan se ei lähde kulumallakaan pois.
Nato talloo "Demokraattisten" maiden demokratiat maan mutaan.
#"Demokraattiset" "länsimaat" pommittavat Palestiinalaisia Gasan getossa.
made in USA.#
Nyt sinne on menossa Euroopan Nato nilkitkin murhaamaan lapsia turhautuneina siitä kun saiva Talibanilta turpaansa.
Demokraattiset länsimaat Suomi ja Ruotsi tiivistävät puolustustaan.
Nato jyräsi Euroopan demokraattisten maiden itsenäisen päätäntävallan.
"Hankkeessa pyritään muunmuassa lyhentämään byrokratiasta johtuvia odotusaikoja kun joukot liikkuvat rajojen yli."
Naton vähemmistön päätäntävalta ylittää siis kaikkien Natomaiden oman demokraatiisen päätäntävallan.
Kyllä tuo nyt kuullostaa siltä kun EuroopanNatomaiden sodasta ja rauhasta päätettäisiin Pentagonissa?
Kyllä tuo nyt kuullostaa siltä kun EuroopanNatomaiden sodasta ja rauhasta päätettäisiin Pentagonissa?
Natomaiden puolustusministerit kirjoittivat pakotettuina yhdessä sopimuksen joukkojen nopeasta liikuttelusta ilman turhia demokraattisia päätöksentekoja ja odotteluitaa ja just se demokraattisen päätöksen odottaminen olisi USA:lle myrkkyä.
"Operaatiossa ohitettiin kokonaan muun muassa paikallisesta demokraattisesta päätöksenteosta aiheutuvat turhat odotusajat, kun joukot liikkuvat itsensä Nato-USA:n kutsumana rajan yli kohdemaata miehittämään."
Naton vähemmistön päätäntävalta ylittää täten kaikkien Natomaiden oman demokraatiisen päätäntävallan.
Et siis ymmärtänyt asiasta yhtään mitään. Kovasti pitää kuitenkin länkyttää.
Tässä tapahtunut tiivistettynä:
"Naton vähemmistön päätäntävalta ylittää täten kaikkien Natomaiden oman demokraatiisen päätäntävallan."
Siinäoli vain idiootin luulo.
Venäjän diktatuurista sivistyksensä hankkinut todistaa itsestään. ettei demokratian toimivuudesta ole hajuakaan. Muta Venäjä tässä saa mitä tilaa: läntisen sotilasyhteistyön tiivistämisen.
Nämä demokratiaansa perseraiskaavat Natomaat eivät arvostaneet sitä vaan haluavat vaihtaa sen Naton diktatuuriin.
Pohjoismaiden salainen sopimus Venäjää vastaan. Miksi tästä ei ole kerrottu!!!
https://youtu.be/l6wb8ymcHkc
Hienoa että myös Pohjoismainen puolutus tiivistyy se tulee Nato yhteistyötä
Totaliiriset länsimaat tiivistää hyökkäyskykyään tuleville NATOn siviilien murhasodille
Naton Demokraattiset länsimaat tiivistivät puolustustaan, luovuttamalla asevoimien osalta tehtävän demokraattisen päätöksenteon Natolle.
Siinä meni sitten itsenäisyys, kun Pentagonissa päätetään noiden maiden sodasta tai rauhasta.
Hienoa että EU:n Natomaiden puolustusministerit hyväksyi sopimuksen nopeasti mitään seurauksia ajattelematta.
Vittu mitä ääliöitä!
Tiltu ei nyt ymmärtänyt, että juuri sopimuksen seurauksien, eli NATO:n joukkojen nopeamman liikkuvuuden vuoksi se solmittiin.
Kaikki näkee että asiassa taas ohitetettiin taas eduskunnan päätösvalta asiassa mutta ei ole ensi kerta NATOa koskevissa asioissa Suomessa joka on NATOkyykyssä
Asia ei kuulunut eduskunnalle, mutta toki sieltä löytyisi tarvittava kannatus tuolle Suomen puolustusta parantavalle ratkaisulle.
Löyty tai sitten ei, se jää arvoitukseksi
Ulkopolitiikkaamme johtaa presidentti ja päätöksellä oli siis myös hänen hyväksyntänsä.
Kaikkonen seurasi katseella, kun EU:n Natomaiden puolustusministerit kukin vuorollaan vahvistivat allekirjoituksellaan maansa itsenäisestä päätöksenteosta luopumisen ja antoivat sen Nato-USA:n Pentagonin tehtäväksi.
Sopimus ei koskenut Naton ulkopuolisia maita.
Onneksi Sauli Niinistö ei lähtenyt tuohon Nato-kusetukseen mukaan. :)
Jussi Niinistöä sen sijaan vietiin kuin natsia Nürnbergissä.
HS:
"”Suomi on yleensä ottaen mukana sellaisissa työpapereissa”, joissa voimme tuoda selvää lisäarvoa ja jotka vastaavat meidän omia tavoitteita."
Mielisairas ydinsodan toivoja siinä haukkuu entistä puolustusministeriämme.
Heikko arvaus taas mololta. Pelkkää LUOPION toiveajattelua.
Turhaan enää kirjoittelet solvauksiasi tänne, kun paljastuit jo mielisairaaksi emmekä me suomalaiset siis anna harhojesi vaikuttaa turvallisuuspoliittiseen ratkaisuumme.
Juttusi eivät ole terveen ihmisen tuotosta.
Kyllä kaikki ymmärtävät...että Natomaiden oma demokraattinen päätäntä ohitettiin.
Agressiivinen Pentagon päättä nyt noiden maiden sodasta ja rauhasta.
"Kyllä kaikki ymmärtävät...että Natomaiden oma demokraattinen päätäntä ohitettiin."
Haha. Ei ohitettu. Jokaisesta maasta paikalla oli asiasta vastaava demokraattisesti valittu puolustusministerit tms., jonka oäätäntävaltaan asia kuului.
"Agressiivinen Pentagon päättä nyt noiden maiden sodasta ja rauhasta."
Eli rauhasta. NATO-maissa on rauha, vaikka se tiltua niin riepookin.
"Demokraattiset länsimaat tiivistävät puolustustaan"
Eeeeee heh heh heh heh heh !!!
Aika rohkea tulkinta. Ettäkö itsenäisyyden ja päätösvallan hallinnan menettäminen olisi puolustuksen vahvistamista! ???
Sallikaa toki meidän Natoa vastustavan enemmistön nauraa Nato LUOPIOIDEN typeryydelle..
Noh. Ainakin tuossa tilaisuudessa EU:n Natomaiden puolustusministereiden tyhmyys tiivistyi ja tapahtuma vahvistettiin allekirjoituksin omakätisesti.