Pitää vielä laittaa tämä kun monet koko ajan väittää plugareita sähköautoiksi. Plugareissa on polttomoottori ja ne käyttävät usein bensaa, joten ne eivät ole sähköautoja. Puolisähköautoiksi niitä voi ehkä nimittää (kuten Toyotankin hybridejä), mutta ei aidoiksi sähköautoiksi.
Ainoita sähköautoja on ne, joissa ei polttomoottoria ole.
Ainoita sähköautoja on ne, joissa ei polttomoottoria ole.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ladattavia sekasikiöitä ostavat ovat veronkiertäjiä, ainoa motiivi ovat verohelpotukset.
Tosiasiassa latauspistokkeen kytkeminen aina pysähdyttäessä on vaivalloista, niinpä useimmat eivät viitsi.
"Itselataavat ovat markkinatemppu jolla ympäristöahdistelua helpotetaan.
Täyssähköauton ympäristövaikutukset siirretään muualle. NIMBY.
Ladattava on periaatteessa loistava idea sillä keskiverto ajomatka pävässä on n.50 km.
Matka on kuitenkin usein "piipahtelu putiikeissa". Viedään lapsi tarhaan, haetaan , käydään kaupassa jne.
Laiskuus estää useimpia Ohisalon tapaan piipahtelemasta putiikeissa sillä matkaksi muodostuu tuo 50 km.
Kersat perävaunussa, ostokset ohjaussarvessa ajomatkaa 3 h / sivu.
Plugari on järjetön ratkaisu useimmille.
Plugari on järkiratkaisu monelle. Auton saa aina kotona latautumaan omasta pistokkeesta, ja se on aina valmiiksi ladattu lähdettäessä liikkeelle. Pistokkeen ottaminen käteen seinältä ja tyrkkääminen auton pistokkeeseen ei ole iso homma. Maksullisia latauspisteitä ei tarvitse käyttää.
Säästää tosiaan vielä veroissakin, plussaa plugarille.
Toyotan höpöhybridit ovat puhtaasti bensa-autoja. Kaikki auton käyttämä energia tulee bensasta, jos joku ei sitä työnnä. Ladattavilla hybrideillä voi ajaa myös pelkällä ladatulla sähköllä, monesti koko päivän ajot. Pidemmillä matkoilla sitten itselataavana täyshybridinä käyttäen sekä bensaa että sähköä.
Mutta tuo ei tee plugareista aitoja sähköautoja. Tuossakin tapauksessa käytettäisiin bensaa silloin tällöin, mikä ei oikeaan sähköautoon kuulu. Plugarit ovat oma kategoriansa, ei niitä pidä yhdistää sähköautoihin.
Aloittaja saa pitää määritelmänsä aivan omanaan . Kansainvälisen määritelmän mukaan ladattavat hybridit ovat sähköautoja.
Ja tuo kansainvälinen määritelmä on vedetty hatusta. Mikään auto, jossa on polttomoottori ja joka käyttää desinkin bensaa, ei ole sähköauto. Plugarit muuttuvat vasta sitten sähköautoiksi, kun polttomoottori poistetaan kokonaan autosta eikä autolla voi kulkea metriäkään muulla kuin sähköllä. Mutta tätähän ei kukaan tee.
Minulla on polkupyörä, jolla voi ajaa pelkällä sähköllä n 30 km, sähköavusteisella lihasvoimalla yli 60 km tai pelkällä lihasvoimalla ihan kuinka pitkälle vaan. Mikä polkupyörä se sinun mielestäsi on?