Alahampaiden taakse kertyy parin kuukauden välein hammaskiveä. Nytkin näyttää siltä, että muualla sitä ei ole. Voisiko jollain suuhygienistin välineella poistaa sitä itse ja mistä sellaisen voisi ostaa?
Voiko hammaskiveä poistaa itse?
10
152
Vastaukset
- Anonyymi
Mene hammashoitajalle. Itse yrittämällä voi tehdä vaurioita.
- Anonyymi
Laita googleen: hammaskiven poistovälineet. Tulee aimo kasa edullisia värkkejä ja seuraavissa linkeissä käyttöohjeita. On aika vähän käytännön hommia, joihin ei terveellä järjellä pysty. Olethan kuitenkin varovainen, äläkä tee jos vähänkin epäilet ettet ehkä selviydy.
En muuten tiennyt sitä ennenkuin bongasin toisen mieheni. Hän pystyy kotona lähes kaikki pienet mekaanikkohommat hoitamaan itse asunnosta autoon ja tietsikkaan. Ensimm. suhteessa oli kaikki teetetty vieraalla.
Ei yhtään kuulu aiheeseen, mutta itsekin olen opetellut useita asioita, leikkaan mm. omat ja neljän henkilön hiukset.
Käytä viisauttasi mutta älä kovin rohkeasti tässä tapauksessa! - Anonyymi
Ei onnistu itse vaikka olisi samanlaiset välineet kuin hygienistillä. Suurimman osan näkyvästä hammaskivestä voi rapsutella pois, mutta ei sitäkään saa itse kokonaan pois. Ikenen alla on hammaskiveä, jotai edes kannata yrittää itse kaivella pois, sillä vaurioittaa vaan hampaiden kiinnityskudosta. Tarvitaan hygienisti puhdistamaan hampaat kunnolla.
- Anonyymi
Jos ei ole ientaskuja niin eikö silloinkaan? Ja kun kiveä on vain alahampaiden sisäpuolella niin siinähän näkee koko ajan peilistä mitä tekee.
Hammashygienisti kokeilee Ientaskut toisella instrumenteillä varovasti, ettei kiinnityskudos rikkoonnu. Sitä ei saa itse tehdä. H-hygienisti on minulle selostanut puhdistuksen. Oikein puhdistetutten ientaskujen kiinnityskudos uusiutuu eikä sitä saa sörkkiä rikki.
Tulee kyllä aika tyyriiksi käydä kahden kk:n välein. kirjoitti 10.05.2021 20:06 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos ei ole ientaskuja niin eikö silloinkaan? Ja kun kiveä on vain alahampaiden sisäpuolella niin siinähän näkee koko ajan peilistä mitä tekee.
Hammashygienisti kokeilee Ientaskut toisella instrumenteillä varovasti, ettei kiinnityskudos rikkoonnu. Sitä ei saa itse tehdä. H-hygienisti on minulle selostanut puhdistuksen. Oikein puhdistetutten ientaskujen kiinnityskudos uusiutuu eikä sitä saa sörkkiä rikki.
Tulee kyllä aika tyyriiksi käydä kahden kk:n välein. kirjoitti 10.05.2021 20:06Missä tilanteessa suuhygienistillä pitäisi käydä kahden kk välein?
Ei hammaskiveä saa pois itse. Huolellisempi päivittäinen hampaiden harjaus (2 krt/pv) voisi ehkäistä hammaskiven syntymistä paremmin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Missä tilanteessa suuhygienistillä pitäisi käydä kahden kk välein?
Ei hammaskiveä saa pois itse. Huolellisempi päivittäinen hampaiden harjaus (2 krt/pv) voisi ehkäistä hammaskiven syntymistä paremmin.Lue aloitus ja mitä hän kysyy.
Itselläni ei ennen kertynyt hammaskiveä lainkaan. Iän myötä on alkanut kertyä. Hampaiden harjausta olen elämäni aikana mieluummin parantanut kuin huonontunut. Joten harjaamisella hammaskiven muodostusta ei voi estää, jokin muu asia sen syntymiselle on kun terveellisesti olen syönyt koko ikäni. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Missä tilanteessa suuhygienistillä pitäisi käydä kahden kk välein?
Ei hammaskiveä saa pois itse. Huolellisempi päivittäinen hampaiden harjaus (2 krt/pv) voisi ehkäistä hammaskiven syntymistä paremmin.Jos hammaskiveä kertyy parissa kuukaudessa näkyvä määrä, siinä ei käytännössä pestä hampaita lainkaan. Hammaskivi syntyy plakin mineralisoitumisesta ja suositellulla hampaiden pesulla saa plakin pois.
Minullakin kertyi runsaasti hammaskiveä koska olin laiska pesemään hampaita. Mutta kun sain kerran hygienistiltä hyvät ohjeet miten sähköharjaa oikein käytetään ja ohjeen käyttää hammasväliharjaa (lankaukseen en ole innostunut koskaan). Sen jälkeen hammaskiven syntyminen loppui radikaalisesti, kerran vuodessa hygienistillä käydessä löytyy melko vähän hammaskiveä ja siitäkin suurin osa ientaskuissa.
- Anonyymi
Voi poistaa. Suolahapolla ja/tai hiomakivellä. Kyllä lähtee!
- Anonyymi
Itse se hammaslääkäri tai hygienisyikkin sen poistaa.
Onnistuu ainakin helpoista paikoista.- Anonyymi
Ei poista, kyllä siinä mennään kolleegan hoitotuoliin asiakkaaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad611149- 42881
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että322644- 51641
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän114614- 51608
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38595- 93590
- 75556
- 56554