GOLAGATAN VOITTOSANOMAT

GOLAGATAN VOITTOSANOMAT



KRISTINUSKON FAKTAT:

Jumala on!

Raamattu on Jumalan Sanaa!

Jumala rakastaa Sinua!

Jeesus elää!

Pimeyden vallat ovat kukistetut Jeesuksen Nimessä!

Syntisi on sovitettu Jeesuksen kalliilla uhrilla!

Jeesus on Herra!

Golgatan ristillä Sinun syntisi saivat rangaistuksensa!

Sinun ei tarvitse mennä kadotukseen!

Taivas on Sinua varten!

Voit vapaasti ottaa pelastuksen lahjan vastaan tai hylätä sen.



”Jumala tahtoo, että kaikki ihmiset pelastuisivat ja tulisivat tuntemaan totuuden” ( 1 Timot. 2:4 ).

”… että jokaisella, joka häneen ( Jeesukseen ) uskoo, olisi iankaikkinen elämä.

Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä.

Sillä ei Jumala lähettänyt Poikaansa maailmaan tuomitsemaan maailmaa, vaan sitä varten, että maailma hänen kauttansa pelastuisi.

Joka uskoo häneen, sitä ei tuomita; mutta joka ei usko, se on jo tuomittu, koska hän ei ole uskonut Jumalan ainokaisen Pojan nimeen” ( Johanneksen evankeliumi 3:15-18 ).



Hyvä vaiko paha ihminen

Monet huutavat hyvyyttänsä kukin, mutta kuka löytää luotettavan miehen?”( Sananl. 20:6 ).

Raamattu puhuu monin paikoin ihmisen pahuudesta. Jeesuksen oma todistus kuuluu näin: ”Ei kukaan ole hyvä paitsi Jumala yksin” ( Markus 10:18 ). Kaikkia ihmisiä yleisesti tarkoittaen Hän lausui: ”… te, jotka olette pahoja…” ( Luukas 11:13 ).

Saarnaaja, Salomo, kirjoitti: ”…ja he tulisivat näkemään, että he omissa oloissaan ovat eläimiä” ( Saarnaaja 3:18 ).



Ihmisen ”ansioluettelo”:

”Miten siis on? Olemmeko me parempia? Emme suinkaan. Mehän olemme edellä osoittaneet, että kaikki, niin hyvin juutalaiset kuin kreikkalaiset, ovat synnin alla,

niin kuin kirjoitettu on: "Ei ole ketään vanhurskasta,

ei ainoatakaan, ei ole ketään ymmärtäväistä, ei ketään, joka etsii Jumalaa;

kaikki ovat poikenneet pois, kaikki tyynni kelvottomiksi käyneet;

ei ole ketään, joka tekee sitä, mikä hyvä on, ei yhden yhtäkään.

Heidän kurkkunsa on avoin hauta, kielellänsä he pettävät,

kyykäärmeen myrkkyä on heidän huultensa alla;

heidän suunsa on täynnä kirousta ja katkeruutta.

Heidän jalkansa ovat nopeat vuodattamaan verta.

Hävitys ja kurjuus on heidän teillänsä.

Rauhan tietä he eivät tunne. Ei ole Jumalan pelko heidän silmäinsä edessä.

Mutta me tiedämme, että kaiken, minkä laki sanoo, sen se puhuu lain alaisille,

että jokainen suu tukittaisiin ja koko maailma tulisi syylliseksi Jumalan edessä”

( = tiedostaisi ja tunnustaisi edellä kuvatun syyllisyystilansa Jumalan edessä ) ( Roomal. kirje 3:9-19 ).

”Sillä kaikki ovat syntiä tehneet ja ovat Jumalan kirkkautta vailla” ( Roomal. 3:23 ).



Aadamin ja Eevan lankeemus

Ensimmäisten ihmisten rikkomus Paratiisissa koitui koko heistä polveutuvan ihmiskunnan osaksi. Synnin tila tuli vallitsevaksi.
Kaikkinainen maailman pahuus, mm. sota ja terroriteot johtuvat siitä, että ihminen on synnin tilassa. Ihminen on Aadamissa, osallinen hänen rikkomuksensa seuraamuksista. ”Koko maailma on pahan vallassa”

( 1 Joh. 5:19 ). Tämä tosiasia ei muutu vaikka joku väittäisikin muuta.

”… yhden ihmisen ( Aadamin ) kautta tuli synti maailmaan, ja synnin kautta kuolema…sillä tuomio tuli yhdestä ihmisestä kadotukseksi… Yhden ihmisen lankeemus on koitunut kaikille ihmisille kadotukseksi…” ( Roomal. 5:12, 16, 18 ). ”Sillä minä tiedän, ettei minussa, se on minun lihassani, asu mitään hyvää” ( Room. 7:18 ).

Raamatun selkeän todistuksen mukaan Jumalasta erossa oleva ihminen on siis kokonaan paha.

Kauhistava tosiasia on, että jokainen ihmisyksilö on kuoleman tilassa matkalla kadotukseen. Hän on olemassa, mutta hän ei elä Raamatun tarkoittamassa mielessä. Ihminen on kuollut Jumalalle.

”… kuolleet rikoksiinne ja synteihinne” ( Efes. 2:1-3 ). ”… synnin palkka on kuolema…” ( Roomal. 6:23 ).

”Joka ei ollut elämän kirjaan kirjoitettu, se heitettiin tuliseen järveen” ( Joh. Ilm. 20:15 ). Elämän kirja on yhtä kuin olla elävien kirjoissa eli tarkoittaa tässä yhteydessä uskossa olemista.
”Ja Jumala on eläviksi tehnyt teidät, jotka olitte kuolleet rikoksiinne ja synteihinne” ( Efes. 2:1 ).



Paholaisen henkivalta johtaa ihmistä

Synnin ja kuoleman tilan lisäksi on tuo persoonallinen paha, langennut enkeli, saatana, pitämässä kiinni ihmissielusta.
Sen päätarkoitus riivaajavaltoineen on peittää ihmisiltä Jumalan todellisuus sekä Golgatan ristintyö ja pelastumismahdollisuus Jeesuksen veren kautta.

Paholainen on valheen ruhtinas. Sillä on ote jokaiseen ihmiseen, joka ei ole tietoisesti irrottautunut siitä. Mutta, Jumalalle kiitos, pimeyden vallat ovat kukistetut Jeesuksen Nimessä. Yhdenkään Jeesukseen uskovan ei tarvitse mennä kadotukseen.



Ei omalla voimalla

”Ei sotaväellä eikä voimalla, vaan minun Hengelläni, sanoo Herra Sebaot” ( Sakarja 4:6 ).

Synnistä irrottautuminen ei ole mahdollista ilman Jumalan armotekoa. Vanha ihminen tuottaa jatkuvasti lisää syntiä: valhetta, petosta, riitaa, sotaa, haureutta, ylpeyttä, vihaa, kapinaa, epäuskoa jne.. On taivuttava nöyrtyen ja katuen polvilleen ristin juureen.
Mutta sekään ei ole kyllin. Vanha Aadam on nostettava ristille. Sen haluja ja himoja ei enää tule kuunnella.

”Niin pitäkää tekin itsenne synnille kuolleina, mutta Jumalalle elävinä Kristuksessa Jeesuksessa” ( Room. 6:11 ). Jokainen voi nyt huomata, ettei syntiin langenneen luonnon muuttaminen ole ihmiselle mahdollista. ”Voiko etiopialainen muuttaa ihonsa ja pantteri pilkkunsa? Yhtä vähän te voitte tehdä hyvää, te pahantekoon tottuneet”

( Jeremia 13:23 ).

Tarvitsemme uuden sydämen ja uuden Hengen eli kokonaan uuden elämän. Emme saa sitä aikaan omilla teoillamme. Meidän pitää kokea sydämen vallankumous. Tämän voi saada aikaan vain Jeesus.



Herääminen kuolemasta

”Kaikille, jotka ottivat Hänet ( Jeesuksen ) vastaan, Hän antoi voiman tulla Jumalan lapsiksi, niille, jotka uskovat Hänen Nimeensä” ( Joh. 1:12 ).
Jeesuksen vastaan ottaneille ihmisille sanotaan: ”Jumala on eläviksi tehnyt teidät, jotka olitte kuolleet rikoksiinne ja synteihinne, joissa te ennen vaelsitte ilmavallan hallitsijan, sen hengen hallitsijan mukaan, joka nyt tekee työtään tottelemattomuuden lapsissa, joiden joukossa mekin kaikki ennen vaelsimme lihamme himoissa, noudattaen lihan ja ajatusten mielitekoja, ja olimme luonnostamme vihan lapsia, niin kuin muutkin.

Mutta Jumala, joka on laupeudesta rikas, suuren rakkautensa tähden, jolla Hän on meitä rakastanut, on tehnyt meidät, jotka olimme kuolleet rikoksiimme, eläviksi Kristuksen kanssa… sillä armosta te olette pelastetut, uskon kautta…” ( Efes. 2:1-5, 8 ).
Aadamissa oleva vanha ihminen ei pelastu eikä uudistu. Se on tuhoon tuomittu. Ihmisellä ei ole kerta kaikkiaan mitään mahdollisuutta pelastua.

Mutta ihmeellinen Jumalan armo tulee esiin. Jumala rakastaa langennutta ihmistä. Hän synnyttää sisimpäämme kokonaan uuden elämän. Tätä tarkoittaa ”uudestisyntyminen” Pyhästä Hengestä ( Joh. 3 ).

Ainoa pelastumismahdollisuutemme on ristin Herra, Jeesus Kristus. Uskoon tulossa Hän itse tulee elämäksemme.
Uskoon tulleille ei sanota, että heidän vanha ihmisensä on nyt parantunut, vaan: ”Te ( vanha Aadam ) olette kuolleet, ja teidän elämänne on kätkettynä Kristuksen kanssa Jumalassa; kun Kristus meidän elämämme ilmestyy, silloin tekin Hänen kanssaan ilmestytte kirkkaudessa” ( Kolos. 3: 3-4 ).
”Olemme Hänen kanssaan yhteen kasvaneita yhtäläisessä kuolemassa… meidän vanha ihmisemme on Hänen kanssaan ristiinnaulittu, että synnin ruumis kukistettaisiin, niin ettemme enää syntiä palvelisi… Mutta jos olemme kuolleet Kristuksen kanssa, niin me uskomme saavamme myös elää Hänen kanssaan” ( Roomal. 6:5-8 ).



"Heräjä sinä, joka nukut, ja nouse kuolleista, niin Kristus sinua valaisee!" ( Efes. 5: 14 ).

”Niin minä Jumalan armahtavan laupeuden kautta kehotan teitä antamaan ruumiinne eläväksi, pyhäksi, Jumalalle otolliseksi uhriksi” ( Room. 12:1 ). ”Teidän ruumiinne on Pyhän Hengen temppeli, joka Henki teissä on ja jonka olette saaneet Jumalalta, ja ettette ole itsenne omat.
Sillä te olette kalliisti ostetut. Kirkastakaa siis Jumala ruumiissanne” ( 1 Kor. 6:19-20 ). ”… että Jeesuksen elämäkin tulisi meidän ruumiissamme näkyviin” ( 2 Kor. 4:10 ).



Uskoon tulossa on tapahtunut siis kaksi asiaa: vanhan ihmisen kuolema ja uuden elämän syntyminen entisen ihmisen sisimpään ( sydämeen = persoonallisuuden keskus ). Vanha ihminen on jäänyt pysyvästi kuolleeksi. Olemme siis uskoon tulleina yhtaikaa kuolleita ja eläviä.

Puhuessamme ihmisen pelastumisesta tarkoitamme kahta asiaa eli saamme vastauksen kysymykseen: mistä, mihin?

1. Meidän sisäisen ihmisemme pelastuminen kuoleman syntitilasta, joka johtaisi kadotukseen.

2. Pelastuminen uuden elämän vanhurskauteen ja pyhyyteen, joka johtaa Taivaaseen.

”… saavat lahjaksi vanhurskauden hänen armostaan sen lunastuksen kautta, joka on Kristuksessa Jeesuksessa, jonka Jumala on asettanut armoistuimeksi uskon kautta hänen vereensä, … ” ( Room. 3:24, 25 ). ”Sen tähden me emme lannistu; vaan vaikka ulkonainen ihmisemme menehtyykin, niin sisällinen kuitenkin päivä päivältä uudistuu” ( 2 Kor.4:16 ).

Daavidkin tunsi Jumalan totuuden syntitilasta sanoessaan: ”Katso, minä olen synnissä syntynyt, ja äitini on minut synnissä siittänyt” ( Psalmi 51:7 ).
Tästä lankeemustilasta huolimatta jokainen saa itse valita siirtymisen kuolemasta elämään, pimeydestä valkeuteen, saatanan vallasta Jumalan rakkauteen. Jumala on säätänyt ihmiselle vapaan valintaoikeuden tulla sisälle oikeaan elämäntilaan.

Pelastus on valmistettu vastaan otettavaksi Jeesuksen veren kautta. Jumalan puolelta kaikki on valmiina. Hän odottaa Sinun ratkaisuasi.
Saat herätä, nousta ja avata sydämesi Pyhälle Hengelle. Saat siis itse päättää ikuisesta kohtalostasi. Saat käyttää vapaata valintaoikeuttasi.

”Sen tähden Herra odottaa, että voisi olla teille armollinen; sen tähden Hän nousee armahtaaksensa teitä; sillä Herra on Oikeuden Jumala. Autuaita kaikki, jotka Häntä odottavat” ( Jesaja 30:18 ).

”Vaikka teidän syntinne ovat veriruskeat, tulevat ne lumivalkeiksi; vaikka ne ovat purppuranpunaiset, tulevat ne villanvalkoisiksi” ( Jesaja 1:18 ).

”Minä annan teille uuden sydämen, ja uuden Hengen minä annan teidän sisimpäänne. Minä poistan teidän ruumiistanne kivisydämen ja annan teille lihasydämen.
Henkeni minä annan teidän sisimpäänne ja vaikutan sen, että te vaellatte minun käskyjeni mukaan, noudatatte minun oikeuksiani ja pidätte ne” ( Hesek. 36:26-27 ).

”Siis, jos joku on Kristuksessa ( ottanut vastaan Jeesuksen ), niin hän on uusi luomus; se, mikä on vanhaa, on kadonnut, katso, uusi on sijaan tullut. Mutta kaikki on Jumalasta, joka on sovittanut meidät itsensä kanssa Kristuksen kautta ja antanut meille ( uskoville ) sovituksen viran.

Sillä Jumala oli Kristuksessa ja sovitti maailman itsensä kanssa eikä lukenut heille heidän rikkomuksiaan, ja Hän uskoi meille sovituksen sanan.

Kristuksen puolesta me siis olemme lähettiläinä, ja Jumala kehottaa meidän kauttamme. Me pyydämme Kristuksen puolesta: antakaa sovittaa itsenne Jumalan kanssa.
Sen, joka ei synnistä tiennyt, hän meidän tähtemme teki synniksi, että me Hänessä tulisimme Jumalan vanhurskaudeksi.

Hänen työtovereinaan me myös kehotamme teitä vastaanottamaan Jumalan armon niin, ettei se jää turhaksi. Sillä hän sanoo: "Otollisella ajalla minä olen sinua kuullut ja pelastuksen päivänä sinua auttanut." Katso, nyt on otollinen aika, katso, nyt on pelastuksen päivä” ( 2 Kor. 5:17 - 6:2 ).



NYT ( tätä lukiessasi ) ON PELASTUKSEN PÄIVÄ!

Golgatan voittosanoma on saavuttanut Sinut. Pelastumisesi ei vielä ole myöhäistä. Tänään vielä voit ottaa vastaan armahduksen syntitilastasi sekä kaikista synnin teoistasi. Jumalan hyvyys vetää Sinua parannukseen.

Tiedäthän, että saat Jeesukselta voiman ja oikeuden tulla kokonaisvaltaisesti Jumalan lapseksi ( Joh. 1:12 ).
Syntikahleet katkeavat vastaan otettuasi Jeesuksen elämäsi Herraksi. Uskomalla Häneen Raamatun opettamalla tavalla saat kokea syntien anteeksiantamuksen; saat uudestisyntyä Pyhästä Hengestä.
Siirryt Aadamista Kristukseen, kuten Raamattu asian ilmaisee. Vanha elämä haudataan kasteen hautaan ( Roomal. 6:3-4 ).

Uskoon tulo on siirtymistä todellisuuteen, ihmisen normaali tilaan.



Lähetyskäsky on tavoittanut sinut.

Jeesus antoi lähetyskäskyn opetuslapsilleen:

"Menkää kaikkeen maailmaan ja saarnatkaa evankeliumia kaikille luoduille.

Joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu; mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen” ( Markus 16:15-16 ).

Pyhällä Hengellä täytettyinä opetuslapset lähtivät toteuttamaan Herransa käskyä ( Apt. 2:1-10 ). Ensimmäisestä kristinuskon herätyssaarnasta lähtien on toimittu lähetyskäskyn opettamalla tavalla ( Apt. 2:14-36 ).

Laitoskirkot ovat harhautuneet alkuperäisestä kristinuskosta. Ne ovat syyllistyneet lähetyskäskyn väärentämiseen ottamalla käyttöön epäraamatullisen lapsikasteen. Raamatussa ei ole opetusta lapsikasteesta.
Pelastuksen tietä kyseleville annettiin alkuseurakunnan aikana lähetyskäskyn mukainen ohje:

”Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen ( upotuskaste vedessä ) Jeesuksen Kristuksen Nimeen syntienne anteeksi saamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan” ( Apt. 2:38 ).
”Jotka nyt ottivat hänen sanansa vastaan, ne kastettiin, ja niin heitä lisääntyi sinä päivänä noin kolmetuhatta sielua. Ja he pysyivät apostolien opetuksessa ja keskinäisessä yhteydessä ja leivän murtamisessa ja rukouksissa” ( Apt. 2:41-42 ).

Parannuksen teko on sitä, että uskoen Jeesuksen sijaisuhriin Golgatan ristillä siirrät oman syntisyytesi Hänen päällensä. ”Rangaistus oli Hänen päällänsä, että meillä rauha olisi” ( Jesaja 53:5 ).

Näin uskoen saat uuden Hengen sisimpääsi. Silloin Sinulla myös on tahto ja voima luopua kaikista synnin teoista.
Sinä saat täyttyä Pyhällä Hengellä ( Apt. 19:5-6 ). Pyhän Hengen kautta Jumala vuodattaa sydämeesi rakkautensa ( Roomal. 5:5 ).
Silloin sinä voit rakastaa lähimmäistäsi, niin kuin itseäsi. Koko Jumalan totuus tulee sinulle rakkaaksi, johon tahdot päivittäin ojentautua.

”Niin ei nyt siis ole mitään kadotustuomiota niille, jotka Kristuksessa Jeesuksessa ovat. Sillä elämän Hengen laki Kristuksessa Jeesuksessa on vapauttanut sinut synnin ja kuoleman laista” ( Room. 8:1-2 ).

Vapautus synnistä vaikuttaa sen ettemme enää tahdo siinä elää.

”En minäkään sinua tuomitse; mene, äläkä tästedes enää syntiä tee”( Joh. 8:11 ).



Miten voit käytännössä tehdä uskonratkaisun?

Etsi itsellesi rauhallinen paikka, jossa voit polvistua Kaikkivaltiaan Jumalan eteen. Rukoile Jeesuksen Nimessä ainoaa oikeaa Jumalaa, Häntä, jonka Raamattu ilmoittaa.
Rukoile omin sanoin. Keskustele Hänen kanssaan tilanteestasi.

Rukoile ääneen ja tositarkoituksella esimerkiksi näin:

Pyhä Jumala! Rukoilen Sinua Poikasi Jeesuksen Kristuksen Nimessä.

Päätän tässä nyt uskoa ja ottaa vastaan kaiken mikä on Sinun tahtoasi minuun nähden.

Tunnustan Sinulle syntisyyteni sekä Sinusta erossa olevan elämäni saastaisuuden.

Tiedän, että minun syntisyyteni olisi ansainnut ikuisen kuoleman ja kadotuksen.

Tiedän nyt, että minunkin syntini vaativat rangaistuksen.

Otan sen tähden vastaan anteeksiantamuksesi Jeesuksen veriuhrin ansiossa.

Annan elämäni kokonaan Sinulle, Kaikkivaltias Jumala.

Kiitos, että syntini sovitettiin Golgatan ristillä. Kiitos, että nyt saan olla oikea, uudestisyntynyt Jumalan lapsi.

Tahdon nyt viipymättä päästä kasteelle, jossa minut kastetaan Herrani Jeesuksen Kristuksen Nimeen.

Alan tästä lähtien julkisesti tunnustaa Jeesusta Kristusta Herrakseni ja Vapahtajakseni.

Kiitos, Jeesus, että kuolit puolestani ja näin sovitit syntivelkani.

Kiitos, Jeesus, ristin kalliista sijaisuhrista.

Tahdon tästä eteenpäin elää Sinun vaikuttamaasi elämää.

Pyydän sen tähden, täytä minut Pyhällä Hengelläsi.

Aamen.



Vilpittömän uskonratkaisusi jälkeen ota yhteyttä paikkakuntasi uskossa oleviin ihmisiin.
4156
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

...synnit pestiin pois...siihen voit palata...yhtä lailla kasteemme on vanhan ihmisen kuolemaa ja uuden ylösnousemista..

Oppisi ei ole kuitenkaan Raamatunmukaista, ellet
opeta kasteen muutakin merkitystä...Myös Jeesuksen kokema pilkka,,,vaino..kärsimykset jne.. tulevat runsaina uskovien osallisuudeksi!


Kumpi on oikea taivastie:
Tämäkö :
1) Joku ..se alkup...käskee rukoilemaan näin:

"Pyhä Jumala! Rukoilen Sinua Poikasi Jeesuksen Kristuksen Nimessä.

Päätän tässä nyt uskoa ja ottaa vastaan kaiken mikä on Sinun tahtoasi minuun nähden.

Tunnustan Sinulle syntisyyteni sekä Sinusta erossa olevan elämäni saastaisuuden.

Tiedän, että minun syntisyyteni olisi ansainnut ikuisen kuoleman ja kadotuksen.

Tiedän nyt, että minunkin syntini vaativat rangaistuksen.

Otan sen tähden vastaan anteeksiantamuksesi Jeesuksen veriuhrin ansiossa.

Annan elämäni kokonaan Sinulle, Kaikkivaltias Jumala.

Kiitos, että syntini sovitettiin Golgatan ristillä. Kiitos, että nyt saan olla oikea, uudestisyntynyt Jumalan lapsi.

Tahdon nyt viipymättä päästä kasteelle, jossa minut kastetaan Herrani Jeesuksen Kristuksen Nimeen.


vai tämä:

2) Sano Jumalalle: Herra Jeesus..olen rikkonut sinun käskysi joka päivä...sydämessäni on kateutta, vihamielisyyttä...raakuutta..haureutta ja kaikenlaista saataisuutta..olen itsessäni kelvoton...Jeesus,,,armahda minua...kadun kaikkia syntejäni... pahoja sanoja...pahoja tunteita...katseen syntiä..kaikkia syntejä ...niitäkin, joista minun omatuntoni ei edes syytä...niin paatunut olen...Herra armahda

...Kiitos Jumala. Isä, Poika ja Pyhä Henki, että olet Pojassasi Jeesuksessa
Kristuksessa sovittanut kaikki synnit...kiitos Jeesus, Jumalan karitsa, että otit pois kaikki maaimlan synnit...minunkin syntini...Kiitos Herra, että olen jo lapsikasteessa saanut tämän armon osakseni...kiitos, että Pyhän Henkesi kautta
saan uskoa sen todeksi...palata armoon...sanasi turviin...veresi puhdistettavaksi..Kiitos. että armosi riittää ja annat minun kasvaa uskossa, jonka olet jo kasteessa lahjoittanut...Pyhän Hengen vaikuttaman uuden elämän myötä sinussa..kaikkivaltias Herra Jeesus Kristus...kiitos armostasi,,kiitos myös siitä, etten tarvitse uutta vesikastetta, vaan päivittäistä parannusta...vanhan ihmisen kuolemista kanssasi...ja uuden ihmisen ylösnousemista sinussa Jeesus Kristus..Olenhan saaanut uudestisyntymisen peson ja Hengelläsi uudistat minut...Siunaa Herra kaiksessa ja varjele kaikessa totuudessa...varjele kaikelta väärältä kasteopilta ja muiltakin eksytyksiltä...varjele saatanan kavalilta juonilta nimesi ja veresi tähden...Herra
johdata ja armahda...ojenna kätesi ja taluta...kiitos, että teet sen nimesi kunniaksi...ota minut kokonaan armoosi...annan uskon vahvistusta ja ohjaa elämääni Jeesuksen nimessä. Amen!


Siis ihminenkö päättäisi uskoa " tässä ja nyt"

Sellaisia tekoja ei tule tarjota etsiville, Jumalan armoa janoaville syntisille sieluille!

Äänestä
  • Laitoskirkot ovat harhautuneet alkuperäisestä kristinuskosta. Ne ovat syyllistyneet lähetyskäskyn väärentämiseen ottamalla käyttöön epäraamatullisen lapsikasteen. Raamatussa ei ole opetusta lapsikasteesta.
    Pelastuksen tietä kyseleville annettiin alkuseurakunnan aikana lähetyskäskyn mukainen ohje:

    ”Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen ( upotuskaste vedessä ) Jeesuksen Kristuksen Nimeen syntienne anteeksi saamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan” ( Apt. 2:38 ).

    ”Jotka nyt ottivat hänen sanansa vastaan, ne kastettiin, ja niin heitä lisääntyi sinä päivänä noin kolmetuhatta sielua. Ja he pysyivät apostolien opetuksessa ja keskinäisessä yhteydessä ja leivän murtamisessa ja rukouksissa” ( Apt. 2:41-42 ).

    Äänestä

  • Joku(Se alku....) kirjoitti:

    Laitoskirkot ovat harhautuneet alkuperäisestä kristinuskosta. Ne ovat syyllistyneet lähetyskäskyn väärentämiseen ottamalla käyttöön epäraamatullisen lapsikasteen. Raamatussa ei ole opetusta lapsikasteesta.
    Pelastuksen tietä kyseleville annettiin alkuseurakunnan aikana lähetyskäskyn mukainen ohje:

    ”Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen ( upotuskaste vedessä ) Jeesuksen Kristuksen Nimeen syntienne anteeksi saamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan” ( Apt. 2:38 ).

    ”Jotka nyt ottivat hänen sanansa vastaan, ne kastettiin, ja niin heitä lisääntyi sinä päivänä noin kolmetuhatta sielua. Ja he pysyivät apostolien opetuksessa ja keskinäisessä yhteydessä ja leivän murtamisessa ja rukouksissa” ( Apt. 2:41-42 ).

    Jeesuksen yleisophjeisiin..."kaikki kansat.."

    "..kaikille luoduille..." "..teille ja teidän lapsillenne tämä lupaus on annettu..."

    "...näistä pïenistä (0-12 v.) jotka uskovat minuun"

    Samarialaiset..pienet ja suuret...


    Jeesus sanoi: "Joka ei ota vastaan Jumalan valtakuntaa niin kuin lapsi.."

    Jeesus käski kastaa ja opettaa, jotta ihminen voisi tehdä parannuksen ja tulla tuntemaan Jeesuksen...Jeesuksessa kristuksessa on Jumalan valtakunta tullut lähelle ja helluntaina myös ihmisten sydämiin...uskossa, joka on seurakunta eli pyhien yhteys...pienet ja suuret...miehet naiset lapset,,,rintoja imeväiset..

    pienetkään lapset eivät itsestään ole viattomia, koska olemme synnissä äitiemme kohtuihin siitettyjä ja synnissä syntyneitä...jos pienet lapset olisivat synnittömiä, yksikään pieni lapsi ei kuolisi..Jeesus sovitti kaikkien ihmisten,,,siis myös lasten synnit...lastenkin tulee ottaa vastaan jumalan valtakunta ja kasteessa se tarjotaan..ja sinullekin on jo kerran tarjottu...voi sinua jos lopullisesti hylkäät armon!

    Äänestä

....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Joku(Se alkuperäinen) kirjoitti:

GOLAGATAN VOITTOSANOMAT



KRISTINUSKON FAKTAT:

Jumala on!

Raamattu on Jumalan Sanaa!

Jumala rakastaa Sinua!

Jeesus elää!

Pimeyden vallat ovat kukistetut Jeesuksen Nimessä!

Syntisi on sovitettu Jeesuksen kalliilla uhrilla!

Jeesus on Herra!

Golgatan ristillä Sinun syntisi saivat rangaistuksensa!

Sinun ei tarvitse mennä kadotukseen!

Taivas on Sinua varten!

Voit vapaasti ottaa pelastuksen lahjan vastaan tai hylätä sen.



”Jumala tahtoo, että kaikki ihmiset pelastuisivat ja tulisivat tuntemaan totuuden” ( 1 Timot. 2:4 ).

”… että jokaisella, joka häneen ( Jeesukseen ) uskoo, olisi iankaikkinen elämä.

Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä.

Sillä ei Jumala lähettänyt Poikaansa maailmaan tuomitsemaan maailmaa, vaan sitä varten, että maailma hänen kauttansa pelastuisi.

Joka uskoo häneen, sitä ei tuomita; mutta joka ei usko, se on jo tuomittu, koska hän ei ole uskonut Jumalan ainokaisen Pojan nimeen” ( Johanneksen evankeliumi 3:15-18 ).



Hyvä vaiko paha ihminen

Monet huutavat hyvyyttänsä kukin, mutta kuka löytää luotettavan miehen?”( Sananl. 20:6 ).

Raamattu puhuu monin paikoin ihmisen pahuudesta. Jeesuksen oma todistus kuuluu näin: ”Ei kukaan ole hyvä paitsi Jumala yksin” ( Markus 10:18 ). Kaikkia ihmisiä yleisesti tarkoittaen Hän lausui: ”… te, jotka olette pahoja…” ( Luukas 11:13 ).

Saarnaaja, Salomo, kirjoitti: ”…ja he tulisivat näkemään, että he omissa oloissaan ovat eläimiä” ( Saarnaaja 3:18 ).



Ihmisen ”ansioluettelo”:

”Miten siis on? Olemmeko me parempia? Emme suinkaan. Mehän olemme edellä osoittaneet, että kaikki, niin hyvin juutalaiset kuin kreikkalaiset, ovat synnin alla,

niin kuin kirjoitettu on: "Ei ole ketään vanhurskasta,

ei ainoatakaan, ei ole ketään ymmärtäväistä, ei ketään, joka etsii Jumalaa;

kaikki ovat poikenneet pois, kaikki tyynni kelvottomiksi käyneet;

ei ole ketään, joka tekee sitä, mikä hyvä on, ei yhden yhtäkään.

Heidän kurkkunsa on avoin hauta, kielellänsä he pettävät,

kyykäärmeen myrkkyä on heidän huultensa alla;

heidän suunsa on täynnä kirousta ja katkeruutta.

Heidän jalkansa ovat nopeat vuodattamaan verta.

Hävitys ja kurjuus on heidän teillänsä.

Rauhan tietä he eivät tunne. Ei ole Jumalan pelko heidän silmäinsä edessä.

Mutta me tiedämme, että kaiken, minkä laki sanoo, sen se puhuu lain alaisille,

että jokainen suu tukittaisiin ja koko maailma tulisi syylliseksi Jumalan edessä”

( = tiedostaisi ja tunnustaisi edellä kuvatun syyllisyystilansa Jumalan edessä ) ( Roomal. kirje 3:9-19 ).

”Sillä kaikki ovat syntiä tehneet ja ovat Jumalan kirkkautta vailla” ( Roomal. 3:23 ).



Aadamin ja Eevan lankeemus

Ensimmäisten ihmisten rikkomus Paratiisissa koitui koko heistä polveutuvan ihmiskunnan osaksi. Synnin tila tuli vallitsevaksi.
Kaikkinainen maailman pahuus, mm. sota ja terroriteot johtuvat siitä, että ihminen on synnin tilassa. Ihminen on Aadamissa, osallinen hänen rikkomuksensa seuraamuksista. ”Koko maailma on pahan vallassa”

( 1 Joh. 5:19 ). Tämä tosiasia ei muutu vaikka joku väittäisikin muuta.

”… yhden ihmisen ( Aadamin ) kautta tuli synti maailmaan, ja synnin kautta kuolema…sillä tuomio tuli yhdestä ihmisestä kadotukseksi… Yhden ihmisen lankeemus on koitunut kaikille ihmisille kadotukseksi…” ( Roomal. 5:12, 16, 18 ). ”Sillä minä tiedän, ettei minussa, se on minun lihassani, asu mitään hyvää” ( Room. 7:18 ).

Raamatun selkeän todistuksen mukaan Jumalasta erossa oleva ihminen on siis kokonaan paha.

Kauhistava tosiasia on, että jokainen ihmisyksilö on kuoleman tilassa matkalla kadotukseen. Hän on olemassa, mutta hän ei elä Raamatun tarkoittamassa mielessä. Ihminen on kuollut Jumalalle.

”… kuolleet rikoksiinne ja synteihinne” ( Efes. 2:1-3 ). ”… synnin palkka on kuolema…” ( Roomal. 6:23 ).

”Joka ei ollut elämän kirjaan kirjoitettu, se heitettiin tuliseen järveen” ( Joh. Ilm. 20:15 ). Elämän kirja on yhtä kuin olla elävien kirjoissa eli tarkoittaa tässä yhteydessä uskossa olemista.
”Ja Jumala on eläviksi tehnyt teidät, jotka olitte kuolleet rikoksiinne ja synteihinne” ( Efes. 2:1 ).



Paholaisen henkivalta johtaa ihmistä

Synnin ja kuoleman tilan lisäksi on tuo persoonallinen paha, langennut enkeli, saatana, pitämässä kiinni ihmissielusta.
Sen päätarkoitus riivaajavaltoineen on peittää ihmisiltä Jumalan todellisuus sekä Golgatan ristintyö ja pelastumismahdollisuus Jeesuksen veren kautta.

Paholainen on valheen ruhtinas. Sillä on ote jokaiseen ihmiseen, joka ei ole tietoisesti irrottautunut siitä. Mutta, Jumalalle kiitos, pimeyden vallat ovat kukistetut Jeesuksen Nimessä. Yhdenkään Jeesukseen uskovan ei tarvitse mennä kadotukseen.



Ei omalla voimalla

”Ei sotaväellä eikä voimalla, vaan minun Hengelläni, sanoo Herra Sebaot” ( Sakarja 4:6 ).

Synnistä irrottautuminen ei ole mahdollista ilman Jumalan armotekoa. Vanha ihminen tuottaa jatkuvasti lisää syntiä: valhetta, petosta, riitaa, sotaa, haureutta, ylpeyttä, vihaa, kapinaa, epäuskoa jne.. On taivuttava nöyrtyen ja katuen polvilleen ristin juureen.
Mutta sekään ei ole kyllin. Vanha Aadam on nostettava ristille. Sen haluja ja himoja ei enää tule kuunnella.

”Niin pitäkää tekin itsenne synnille kuolleina, mutta Jumalalle elävinä Kristuksessa Jeesuksessa” ( Room. 6:11 ). Jokainen voi nyt huomata, ettei syntiin langenneen luonnon muuttaminen ole ihmiselle mahdollista. ”Voiko etiopialainen muuttaa ihonsa ja pantteri pilkkunsa? Yhtä vähän te voitte tehdä hyvää, te pahantekoon tottuneet”

( Jeremia 13:23 ).

Tarvitsemme uuden sydämen ja uuden Hengen eli kokonaan uuden elämän. Emme saa sitä aikaan omilla teoillamme. Meidän pitää kokea sydämen vallankumous. Tämän voi saada aikaan vain Jeesus.



Herääminen kuolemasta

”Kaikille, jotka ottivat Hänet ( Jeesuksen ) vastaan, Hän antoi voiman tulla Jumalan lapsiksi, niille, jotka uskovat Hänen Nimeensä” ( Joh. 1:12 ).
Jeesuksen vastaan ottaneille ihmisille sanotaan: ”Jumala on eläviksi tehnyt teidät, jotka olitte kuolleet rikoksiinne ja synteihinne, joissa te ennen vaelsitte ilmavallan hallitsijan, sen hengen hallitsijan mukaan, joka nyt tekee työtään tottelemattomuuden lapsissa, joiden joukossa mekin kaikki ennen vaelsimme lihamme himoissa, noudattaen lihan ja ajatusten mielitekoja, ja olimme luonnostamme vihan lapsia, niin kuin muutkin.

Mutta Jumala, joka on laupeudesta rikas, suuren rakkautensa tähden, jolla Hän on meitä rakastanut, on tehnyt meidät, jotka olimme kuolleet rikoksiimme, eläviksi Kristuksen kanssa… sillä armosta te olette pelastetut, uskon kautta…” ( Efes. 2:1-5, 8 ).
Aadamissa oleva vanha ihminen ei pelastu eikä uudistu. Se on tuhoon tuomittu. Ihmisellä ei ole kerta kaikkiaan mitään mahdollisuutta pelastua.

Mutta ihmeellinen Jumalan armo tulee esiin. Jumala rakastaa langennutta ihmistä. Hän synnyttää sisimpäämme kokonaan uuden elämän. Tätä tarkoittaa ”uudestisyntyminen” Pyhästä Hengestä ( Joh. 3 ).

Ainoa pelastumismahdollisuutemme on ristin Herra, Jeesus Kristus. Uskoon tulossa Hän itse tulee elämäksemme.
Uskoon tulleille ei sanota, että heidän vanha ihmisensä on nyt parantunut, vaan: ”Te ( vanha Aadam ) olette kuolleet, ja teidän elämänne on kätkettynä Kristuksen kanssa Jumalassa; kun Kristus meidän elämämme ilmestyy, silloin tekin Hänen kanssaan ilmestytte kirkkaudessa” ( Kolos. 3: 3-4 ).
”Olemme Hänen kanssaan yhteen kasvaneita yhtäläisessä kuolemassa… meidän vanha ihmisemme on Hänen kanssaan ristiinnaulittu, että synnin ruumis kukistettaisiin, niin ettemme enää syntiä palvelisi… Mutta jos olemme kuolleet Kristuksen kanssa, niin me uskomme saavamme myös elää Hänen kanssaan” ( Roomal. 6:5-8 ).



"Heräjä sinä, joka nukut, ja nouse kuolleista, niin Kristus sinua valaisee!" ( Efes. 5: 14 ).

”Niin minä Jumalan armahtavan laupeuden kautta kehotan teitä antamaan ruumiinne eläväksi, pyhäksi, Jumalalle otolliseksi uhriksi” ( Room. 12:1 ). ”Teidän ruumiinne on Pyhän Hengen temppeli, joka Henki teissä on ja jonka olette saaneet Jumalalta, ja ettette ole itsenne omat.
Sillä te olette kalliisti ostetut. Kirkastakaa siis Jumala ruumiissanne” ( 1 Kor. 6:19-20 ). ”… että Jeesuksen elämäkin tulisi meidän ruumiissamme näkyviin” ( 2 Kor. 4:10 ).



Uskoon tulossa on tapahtunut siis kaksi asiaa: vanhan ihmisen kuolema ja uuden elämän syntyminen entisen ihmisen sisimpään ( sydämeen = persoonallisuuden keskus ). Vanha ihminen on jäänyt pysyvästi kuolleeksi. Olemme siis uskoon tulleina yhtaikaa kuolleita ja eläviä.

Puhuessamme ihmisen pelastumisesta tarkoitamme kahta asiaa eli saamme vastauksen kysymykseen: mistä, mihin?

1. Meidän sisäisen ihmisemme pelastuminen kuoleman syntitilasta, joka johtaisi kadotukseen.

2. Pelastuminen uuden elämän vanhurskauteen ja pyhyyteen, joka johtaa Taivaaseen.

”… saavat lahjaksi vanhurskauden hänen armostaan sen lunastuksen kautta, joka on Kristuksessa Jeesuksessa, jonka Jumala on asettanut armoistuimeksi uskon kautta hänen vereensä, … ” ( Room. 3:24, 25 ). ”Sen tähden me emme lannistu; vaan vaikka ulkonainen ihmisemme menehtyykin, niin sisällinen kuitenkin päivä päivältä uudistuu” ( 2 Kor.4:16 ).

Daavidkin tunsi Jumalan totuuden syntitilasta sanoessaan: ”Katso, minä olen synnissä syntynyt, ja äitini on minut synnissä siittänyt” ( Psalmi 51:7 ).
Tästä lankeemustilasta huolimatta jokainen saa itse valita siirtymisen kuolemasta elämään, pimeydestä valkeuteen, saatanan vallasta Jumalan rakkauteen. Jumala on säätänyt ihmiselle vapaan valintaoikeuden tulla sisälle oikeaan elämäntilaan.

Pelastus on valmistettu vastaan otettavaksi Jeesuksen veren kautta. Jumalan puolelta kaikki on valmiina. Hän odottaa Sinun ratkaisuasi.
Saat herätä, nousta ja avata sydämesi Pyhälle Hengelle. Saat siis itse päättää ikuisesta kohtalostasi. Saat käyttää vapaata valintaoikeuttasi.

”Sen tähden Herra odottaa, että voisi olla teille armollinen; sen tähden Hän nousee armahtaaksensa teitä; sillä Herra on Oikeuden Jumala. Autuaita kaikki, jotka Häntä odottavat” ( Jesaja 30:18 ).

”Vaikka teidän syntinne ovat veriruskeat, tulevat ne lumivalkeiksi; vaikka ne ovat purppuranpunaiset, tulevat ne villanvalkoisiksi” ( Jesaja 1:18 ).

”Minä annan teille uuden sydämen, ja uuden Hengen minä annan teidän sisimpäänne. Minä poistan teidän ruumiistanne kivisydämen ja annan teille lihasydämen.
Henkeni minä annan teidän sisimpäänne ja vaikutan sen, että te vaellatte minun käskyjeni mukaan, noudatatte minun oikeuksiani ja pidätte ne” ( Hesek. 36:26-27 ).

”Siis, jos joku on Kristuksessa ( ottanut vastaan Jeesuksen ), niin hän on uusi luomus; se, mikä on vanhaa, on kadonnut, katso, uusi on sijaan tullut. Mutta kaikki on Jumalasta, joka on sovittanut meidät itsensä kanssa Kristuksen kautta ja antanut meille ( uskoville ) sovituksen viran.

Sillä Jumala oli Kristuksessa ja sovitti maailman itsensä kanssa eikä lukenut heille heidän rikkomuksiaan, ja Hän uskoi meille sovituksen sanan.

Kristuksen puolesta me siis olemme lähettiläinä, ja Jumala kehottaa meidän kauttamme. Me pyydämme Kristuksen puolesta: antakaa sovittaa itsenne Jumalan kanssa.
Sen, joka ei synnistä tiennyt, hän meidän tähtemme teki synniksi, että me Hänessä tulisimme Jumalan vanhurskaudeksi.

Hänen työtovereinaan me myös kehotamme teitä vastaanottamaan Jumalan armon niin, ettei se jää turhaksi. Sillä hän sanoo: "Otollisella ajalla minä olen sinua kuullut ja pelastuksen päivänä sinua auttanut." Katso, nyt on otollinen aika, katso, nyt on pelastuksen päivä” ( 2 Kor. 5:17 - 6:2 ).



NYT ( tätä lukiessasi ) ON PELASTUKSEN PÄIVÄ!

Golgatan voittosanoma on saavuttanut Sinut. Pelastumisesi ei vielä ole myöhäistä. Tänään vielä voit ottaa vastaan armahduksen syntitilastasi sekä kaikista synnin teoistasi. Jumalan hyvyys vetää Sinua parannukseen.

Tiedäthän, että saat Jeesukselta voiman ja oikeuden tulla kokonaisvaltaisesti Jumalan lapseksi ( Joh. 1:12 ).
Syntikahleet katkeavat vastaan otettuasi Jeesuksen elämäsi Herraksi. Uskomalla Häneen Raamatun opettamalla tavalla saat kokea syntien anteeksiantamuksen; saat uudestisyntyä Pyhästä Hengestä.
Siirryt Aadamista Kristukseen, kuten Raamattu asian ilmaisee. Vanha elämä haudataan kasteen hautaan ( Roomal. 6:3-4 ).

Uskoon tulo on siirtymistä todellisuuteen, ihmisen normaali tilaan.



Lähetyskäsky on tavoittanut sinut.

Jeesus antoi lähetyskäskyn opetuslapsilleen:

"Menkää kaikkeen maailmaan ja saarnatkaa evankeliumia kaikille luoduille.

Joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu; mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen” ( Markus 16:15-16 ).

Pyhällä Hengellä täytettyinä opetuslapset lähtivät toteuttamaan Herransa käskyä ( Apt. 2:1-10 ). Ensimmäisestä kristinuskon herätyssaarnasta lähtien on toimittu lähetyskäskyn opettamalla tavalla ( Apt. 2:14-36 ).

Laitoskirkot ovat harhautuneet alkuperäisestä kristinuskosta. Ne ovat syyllistyneet lähetyskäskyn väärentämiseen ottamalla käyttöön epäraamatullisen lapsikasteen. Raamatussa ei ole opetusta lapsikasteesta.
Pelastuksen tietä kyseleville annettiin alkuseurakunnan aikana lähetyskäskyn mukainen ohje:

”Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen ( upotuskaste vedessä ) Jeesuksen Kristuksen Nimeen syntienne anteeksi saamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan” ( Apt. 2:38 ).
”Jotka nyt ottivat hänen sanansa vastaan, ne kastettiin, ja niin heitä lisääntyi sinä päivänä noin kolmetuhatta sielua. Ja he pysyivät apostolien opetuksessa ja keskinäisessä yhteydessä ja leivän murtamisessa ja rukouksissa” ( Apt. 2:41-42 ).

Parannuksen teko on sitä, että uskoen Jeesuksen sijaisuhriin Golgatan ristillä siirrät oman syntisyytesi Hänen päällensä. ”Rangaistus oli Hänen päällänsä, että meillä rauha olisi” ( Jesaja 53:5 ).

Näin uskoen saat uuden Hengen sisimpääsi. Silloin Sinulla myös on tahto ja voima luopua kaikista synnin teoista.
Sinä saat täyttyä Pyhällä Hengellä ( Apt. 19:5-6 ). Pyhän Hengen kautta Jumala vuodattaa sydämeesi rakkautensa ( Roomal. 5:5 ).
Silloin sinä voit rakastaa lähimmäistäsi, niin kuin itseäsi. Koko Jumalan totuus tulee sinulle rakkaaksi, johon tahdot päivittäin ojentautua.

”Niin ei nyt siis ole mitään kadotustuomiota niille, jotka Kristuksessa Jeesuksessa ovat. Sillä elämän Hengen laki Kristuksessa Jeesuksessa on vapauttanut sinut synnin ja kuoleman laista” ( Room. 8:1-2 ).

Vapautus synnistä vaikuttaa sen ettemme enää tahdo siinä elää.

”En minäkään sinua tuomitse; mene, äläkä tästedes enää syntiä tee”( Joh. 8:11 ).



Miten voit käytännössä tehdä uskonratkaisun?

Etsi itsellesi rauhallinen paikka, jossa voit polvistua Kaikkivaltiaan Jumalan eteen. Rukoile Jeesuksen Nimessä ainoaa oikeaa Jumalaa, Häntä, jonka Raamattu ilmoittaa.
Rukoile omin sanoin. Keskustele Hänen kanssaan tilanteestasi.

Rukoile ääneen ja tositarkoituksella esimerkiksi näin:

Pyhä Jumala! Rukoilen Sinua Poikasi Jeesuksen Kristuksen Nimessä.

Päätän tässä nyt uskoa ja ottaa vastaan kaiken mikä on Sinun tahtoasi minuun nähden.

Tunnustan Sinulle syntisyyteni sekä Sinusta erossa olevan elämäni saastaisuuden.

Tiedän, että minun syntisyyteni olisi ansainnut ikuisen kuoleman ja kadotuksen.

Tiedän nyt, että minunkin syntini vaativat rangaistuksen.

Otan sen tähden vastaan anteeksiantamuksesi Jeesuksen veriuhrin ansiossa.

Annan elämäni kokonaan Sinulle, Kaikkivaltias Jumala.

Kiitos, että syntini sovitettiin Golgatan ristillä. Kiitos, että nyt saan olla oikea, uudestisyntynyt Jumalan lapsi.

Tahdon nyt viipymättä päästä kasteelle, jossa minut kastetaan Herrani Jeesuksen Kristuksen Nimeen.

Alan tästä lähtien julkisesti tunnustaa Jeesusta Kristusta Herrakseni ja Vapahtajakseni.

Kiitos, Jeesus, että kuolit puolestani ja näin sovitit syntivelkani.

Kiitos, Jeesus, ristin kalliista sijaisuhrista.

Tahdon tästä eteenpäin elää Sinun vaikuttamaasi elämää.

Pyydän sen tähden, täytä minut Pyhällä Hengelläsi.

Aamen.



Vilpittömän uskonratkaisusi jälkeen ota yhteyttä paikkakuntasi uskossa oleviin ihmisiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu