Ensin hammas halkesi ja sitten loppuhammas irtosi - hammaslääkäriin?

Anonyymi

Yläposkihammas alkoi heilua, joten jätin kyseisen alueen hammasharjalla harjaamatta ja kurlasin sen sijaan suolavedellä. Toisella kurlauskerralla kielelle putosi noin puolikas (haljennut) hammas, mutta loppuhammas jäi heilumaan entisenlaisesti.

Ajattelin varata heiluvan hampaan osan poistoa varten hammaslääkäriajan, mutta loppu irtosikin itsestään ja nyt mietin, mitä tehdä. Pitäisikö minun mennä hammaslääkärille, jotta hän voisi tutkia irronneen hampaan alueen vai voinko jatkaa elämääni, kuin mitään ei olisi tapahtunutkaan tai jotain muuta?

Löytyiskö täältä kohtalotoveria tai asiasta muuten tietävää, joka osaisi tässä asiassa neuvoa.

Kiitokset avusta jo etukäteen.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Et varmaan säästänyt että voisit yhdistä eka ja toka palan josta näkisit tuliko koko hammas pois eikä jäänyt palaa ikeneseen.
      Mutta kun hammas irtoaa itsestään niin eikö silloin aina ole jotakin vikaa, esim. hamapita irrottava tulehdus tai parodontiitti. Senkin puolesta tutkimus on kai tarpeen. En ole kuullut että ikeneseen hautautuisi hammaspaljoja ja jäisi sinne. Eikö kudos itse poista irtonaisen palan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tyttäreni kuoli lihavuusleikkaukseen.

      Miettikää kuiten 2 kertaa, ennenkuin menette lihavuusleikkaukseen.
      Terveys
      320
      7600
    2. Viiimeinen viesti

      Sinulle neiti ristiriita vai mikä nimesi sitten ikinä onkaan. Mulle alkaa riittää tää sekoilu. Oot leikkiny mun tunteill
      Suhteet
      66
      2176
    3. Mikä olisi sinun ja kaivattusi

      Tarinan kertovan elokuvan nimi?
      Ikävä
      176
      1853
    4. epäonnen perjantain rikos yritys

      onpa epäselvä kuva, tuolla laadullako keskustaa tarkkaillaan lego hahmotkin selvempiä
      Kajaani
      16
      1382
    5. Onko kaivattusi täysin vietävissä ja

      vedätettävissä?
      Ikävä
      112
      1287
    6. Yllätyspaukku! Vappu Pimiä rikkoi vaikean rajapyykin yllättävässä bisneksessä: "Nyt hymyilyttää...!"

      Wau, onnea, Vappu Pimiä, upea suoritus! PS. Pimiä tänään televisiossa, ohjelmatietojen mukaan hän on Puoli seiskassa vie
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1251
    7. Suomessa ei ole järkeä tarjota terveyspalveluita joka kolkassa

      - Suomen väestötiheys 1.1.2022 oli 18,3 asukasta maaneliökilometriä kohden. - Uudenmaan maakunnassa asuu keskimäärin 18
      Maailman menoa
      170
      1231
    8. RÖTÖSHERRAT KIIKKIIN PUOLANGALLA.

      Puolankalaisilla tehtävä ryhmäkanne itsensä yleintäneistä rötöstelijöista, sekä maksattaa kunnan maksama tyhmän koplan j
      Puolanka
      56
      1181
    9. Kirjoitin sinulle koska

      tunnen sinua kohtaan niin paljon. Sydäntäni särkee, kun kätken ihastumisen, kaipauksen, sinua kohtaan tuntemani lämmön j
      Ikävä
      41
      1081
    10. Martina pääsee upeisiin häihin

      Miltäs se tuntuu kateellisista. Anni Uusivirta on Martinan kavereita.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      290
      1019
    Aihe