Kävin poistattamassa risan hampaan ja yllättäen hammaslääkäri ei aloittanut automaattisesti juurihoitoa ja uuden hampaan istutusta. On kuulemma kokonaan eri asia. Muutama vuosi sitten toinen hammaslääkäri aloitti kyselemättä viereiseen hampaaseen juurihoidon. Kuinka pian ikenen montu kasvaa umpeen ja kuinka pian uuden hampaan laitto pitää aloittaa.
Kuinka pian uusi hammas
5
262
Vastaukset
- Anonyymi
Jos tarkoitat uuden hampaan istutuksella implanttia, niin hampaan poisoton jälkeen ikenen annetaan parantua pari kuukautta. Sitten porataan impalantin juuri paikoilleen, jonka annetaan luutua vähintään pari kk ja sen jälkeen ruuvataan hammas juureen. En ole kuullut että siihen kohtaan juurihoitoa tehtäsiin.
Tulehtuneeseen kohtaan ei voi implanttia laittaa. Jos viereisissä hampaissa ja muuten suussa on tulehdusta tai juurihoitoa vaativia hampaita, nekin kannattaa hoitaa ennen impalantin laittoa. Eli kyllä niiden hoito ja juurihoito on eri asia kuin pelkkä implantin laitto.
Esim. minulla katkesi hammas niin että juuri vaurioitui. Juuri napattiin pois ja saman tien istutettiin implantin juuri, koska ien oli terve eikä tulehdusta ollut suussa. Odotin juuren luutumista kolme kk ja hammas laitettiin paikoilleen. - Anonyymi
Siis poistettu risa hammas. Se on varmasti poistettu juurineen. Ei siinä enää mitään juurihoitoa tarvita.
Hammaslääkäri ei ala automaattisesti asentamaan uusia hampaita, mitä sillä sitten tarkoitatkin. Implantin asennuksesta keskustellaan erikseen. - Anonyymi
Eli kun kaikki hampaan kohdat ovat katkenneet ainoa vaihtoehto on hammasimplantti. Edellisellä kerralla hampaan reunat oli vielä osittain ehjät mutta normaalia paikkaamista ei voinut tehdä koska aukko keskellä oli liian iso. Käyntikertoja tuli 5 ja hintaa 300 euroa. Implantin hinta on näköjään kymmenkertainen. Implantilta olisi vältytty jos olisin mennyt heti hammaslääkäriin kun taas samoin keskeltä irtosi palanen enkä olisi antanut reunapalasten katketa. Olisi eittämättä mennyt heti hammaslääkäriin jos olisin ymmärtänyt tilanteen. Kuvittelin että edelliskerran kohtuuhintainen operaatio voidaan tehdä aina mutta näin ei näköjään ole. Kalliit oppirahat. Parempi mennä hammaslääkäriin heti. Edelliskerrallakin vitkuttelin lääkäriin menon kanssa ja hampaasta halkesi lisää palasia mutta onneksi kaikki hampaan osat eivät silloin katkenneet.
- Anonyymi
Näitä lukiessa on hyvä muistaa että yksityistä vastaanottoa pitävät bisnes-hammaslääkärit ovat mailman kaikista ammattikunnista se korruptoitunein.
Sen että mitä potilaan suussa kulloinkin "hoidetaan" tai tehdään ratkaisee varsinkin se että onko siltä ylhäisö automerkiltä (Mersu, Volvo, Bentley, jne) mitä kyseinen hammasalan-yrittäjä ja/tai puolisonsa suosii äsken tullut uusia malleja, ja nyt kun auton valmistuksessa on tämä hybridi vouhotus menossa, ja kaikilta ylhäisö automerkeiltä on uutuuksia tullut tai on tuloillaan on bisneshammaslääkärin vastaanotolle mennessä aivan turha edes toivoa etteikö suusta jotain kallista remontin tarvetta löytyisi.
- Anonyymi
Riippuu ihan minkäkuntoiset juuret ovat. Jos juuri on kunnossa voidaan laittaa kruunu päälle, maksaa ehkä 200-300 jos tehdään paikka- aineesta. Silloin juureen laitetaan ruuvi johon se uusi kruunu siis tulee. Samalla tavalla siis implantti laitetaan, mutta silloin leukaan ruuvataan keinojuuri ja sen päälle tulee kruunu. Jos oman hampaan juuri on mätä tai hailennut ei sen päälle tietysti saa mitään kruunua. Implantteja saa nyt alkaen n 1000 eur.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 427095
- 323978
- 513422
- 412978
- 172746
- 372248
- 162206
- 412173
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons472147- 422102