Kuinka pian uusi hammas

Anonyymi

Kävin poistattamassa risan hampaan ja yllättäen hammaslääkäri ei aloittanut automaattisesti juurihoitoa ja uuden hampaan istutusta. On kuulemma kokonaan eri asia. Muutama vuosi sitten toinen hammaslääkäri aloitti kyselemättä viereiseen hampaaseen juurihoidon. Kuinka pian ikenen montu kasvaa umpeen ja kuinka pian uuden hampaan laitto pitää aloittaa.

5

269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos tarkoitat uuden hampaan istutuksella implanttia, niin hampaan poisoton jälkeen ikenen annetaan parantua pari kuukautta. Sitten porataan impalantin juuri paikoilleen, jonka annetaan luutua vähintään pari kk ja sen jälkeen ruuvataan hammas juureen. En ole kuullut että siihen kohtaan juurihoitoa tehtäsiin.
      Tulehtuneeseen kohtaan ei voi implanttia laittaa. Jos viereisissä hampaissa ja muuten suussa on tulehdusta tai juurihoitoa vaativia hampaita, nekin kannattaa hoitaa ennen impalantin laittoa. Eli kyllä niiden hoito ja juurihoito on eri asia kuin pelkkä implantin laitto.
      Esim. minulla katkesi hammas niin että juuri vaurioitui. Juuri napattiin pois ja saman tien istutettiin implantin juuri, koska ien oli terve eikä tulehdusta ollut suussa. Odotin juuren luutumista kolme kk ja hammas laitettiin paikoilleen.

    • Anonyymi

      Siis poistettu risa hammas. Se on varmasti poistettu juurineen. Ei siinä enää mitään juurihoitoa tarvita.

      Hammaslääkäri ei ala automaattisesti asentamaan uusia hampaita, mitä sillä sitten tarkoitatkin. Implantin asennuksesta keskustellaan erikseen.

    • Anonyymi

      Eli kun kaikki hampaan kohdat ovat katkenneet ainoa vaihtoehto on hammasimplantti. Edellisellä kerralla hampaan reunat oli vielä osittain ehjät mutta normaalia paikkaamista ei voinut tehdä koska aukko keskellä oli liian iso. Käyntikertoja tuli 5 ja hintaa 300 euroa. Implantin hinta on näköjään kymmenkertainen. Implantilta olisi vältytty jos olisin mennyt heti hammaslääkäriin kun taas samoin keskeltä irtosi palanen enkä olisi antanut reunapalasten katketa. Olisi eittämättä mennyt heti hammaslääkäriin jos olisin ymmärtänyt tilanteen. Kuvittelin että edelliskerran kohtuuhintainen operaatio voidaan tehdä aina mutta näin ei näköjään ole. Kalliit oppirahat. Parempi mennä hammaslääkäriin heti. Edelliskerrallakin vitkuttelin lääkäriin menon kanssa ja hampaasta halkesi lisää palasia mutta onneksi kaikki hampaan osat eivät silloin katkenneet.

      • Anonyymi

        Näitä lukiessa on hyvä muistaa että yksityistä vastaanottoa pitävät bisnes-hammaslääkärit ovat mailman kaikista ammattikunnista se korruptoitunein.

        Sen että mitä potilaan suussa kulloinkin "hoidetaan" tai tehdään ratkaisee varsinkin se että onko siltä ylhäisö automerkiltä (Mersu, Volvo, Bentley, jne) mitä kyseinen hammasalan-yrittäjä ja/tai puolisonsa suosii äsken tullut uusia malleja, ja nyt kun auton valmistuksessa on tämä hybridi vouhotus menossa, ja kaikilta ylhäisö automerkeiltä on uutuuksia tullut tai on tuloillaan on bisneshammaslääkärin vastaanotolle mennessä aivan turha edes toivoa etteikö suusta jotain kallista remontin tarvetta löytyisi.


    • Anonyymi

      Riippuu ihan minkäkuntoiset juuret ovat. Jos juuri on kunnossa voidaan laittaa kruunu päälle, maksaa ehkä 200-300 jos tehdään paikka- aineesta. Silloin juureen laitetaan ruuvi johon se uusi kruunu siis tulee. Samalla tavalla siis implantti laitetaan, mutta silloin leukaan ruuvataan keinojuuri ja sen päälle tulee kruunu. Jos oman hampaan juuri on mätä tai hailennut ei sen päälle tietysti saa mitään kruunua. Implantteja saa nyt alkaen n 1000 eur.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      94
      8271
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3962
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1916
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1410
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      36
      1311
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      32
      1132
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1070
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      857
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      832
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      807
    Aihe