Suomellakin olisi varmaan ylijäämäaseita,joita voisi luovuttaa gaazan puolustamiseen?
Gazalle sotilasapua heti?
12
86
Vastaukset
- Anonyymi
Israelille apua noiden terroristien tuhoamiseksi
- Anonyymi
Kevyttä ohjusta sinne tarvitaan voitaisiin laittaa keräys pystyyn antaa rahaa alueelle
- Anonyymi
Voimme lähettä vas.liiton kansanedustaja Anna Kontulan viemään aseita Palestiinaan. Hän on käynyt siellä jo aiemmin hohtimet mukanaan piikkilalkaa katkomassa.
- Anonyymi
Kapsäkkiin parisataa ballistista ohjusta eli yhden päivän annos terroristeille.
Israel käy puolustus sotaa. https://www.debka.com/mivzak/locations-abutting-on-gaza-strip-on-special-alert/
- Anonyymi
Terroristijärjestö voisi käydä rehellistä sotaa, eikä ampua siviilien keskuudesta rakettejaan Israeliin.
Häpeällistä on pitää siviilejä suojakilpenään, ja kerätä myötätuntoa kun heitä mahdollisesti kuolee vastaiskuissa.. - Anonyymi
Alkaako raketit loppua?
- Anonyymi
Marin soittaa patrialle että lahjoittavat tykkejä jotta sota ei lopu.
- Anonyymi
Täytyy harkita hyvää toimintaa suomalaisten parhaaksi. Mutta olen taas karanteenissa, joten en voi päättää mitään. terv. pm S
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Täytyy harkita hyvää toimintaa suomalaisten parhaaksi. Mutta olen taas karanteenissa, joten en voi päättää mitään. terv. pm S
Suomen hallitus voisi antaa Gazaan elvyttävän muutaman kymmenen miljardin euron tukipaketin, johon kuuluisi sekä rahaa että aseita.
Rahoitus olisi helppo järjestää Antti Rinteen,sd, talousoppien mukaan eli kiristetään hyväosaisten verotusta, myydään valtion omaisuutta sekä otetaan lisää lainaa, jota ei tarvitse maksaa takaisin.
STM voisi lisätä apteekkarien ansin pienentämisen.
Aseiden viennille Gazaan ei varmasti perustuslakivaliokuntakaan puh. johtajansa Antti Rinteen,sd, johdolla näe mitään estettä.
Myös ihmisoikeusprofessori varmaan näkisi aseiden viennin suurena humanistisena tekona kaikkia militaristisia, uusimperialistisia ja orjuuttavia taantumusvoimia vastaan..
Lisäksi voisi ajatella, että pres. Tarja Halosen Suomessa kieltämät jalkaväkimiinat purkamisen sijasta lähetettäisiinkin gazalaisten käyttöön patoamaan siionistien invaasiota.
Tuskin Halosella olisi mitään sitä vastaan.
- Anonyymi
Gaza työnnetään mereen puskutraktoreilla 24h sisällä. Se olisi pitänyt tehdä heti ensimmäisen iskun jälkeen, eikä leikkiä ilmavoimilla, niinkuin tehty tähän asti.
- Anonyymi
EU voisi painostaa palestiinalaisia järkiintymään useita sukupolvia kestäneestä vihankylvöstään, vähentämällä suunnattomia avustuksiaan.
Taloudellinen painostus olisi keino saada neuvotteluratsaisu, lähes ikuiseen tuhoamiseen.
Ei ne raketitkaan ilmaisia ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721137
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132857- 84793
- 51738
Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55549Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37541Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä296538Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t215489Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45482- 49477