Varkaita Oulussa

Vihainen

Oulun Välivainiolta varas vei tänään Corollasta cd-soittimen ja oli vielä kelvannut penkillä olleet nahkahanskat! Kello 15.30-18.30 välisellä ajalla. Kyllä minua vi...taa!!

11

4122

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • helppoa

      Autosta varastaminen on liian helppoa.

      Jos jätät autoosi näkyville vähänkin arvokasta, niin parempi on ettet lukitsekkaan autoasi. Säilyy ikkunat kuitenkin ehyenä.

      Minulta on varastettu kahdesti soittimet autosta ja sen olen oppinut, etten asennakkaan enään arvo hifejä autooni. Kirppiskama saa kelvata.
      Auto ei ole hifimusiikin kuuntelupaikka muutenkaan.

    • Rikoksen uhri

      ei saa varkaita kiinni. Jos saakin, "oikeus" vapauttaa.
      Minulta rikottiin bensatankin korkki, varastettiin 35 litraa bensaa, revittiin FIN -tarra rikki. Kaikki joitakin vuosia sitten valaistulla kerrostalon pihalla Peltolassa Oulussa.

      • Andy

        onko linnanmaa oikeesti viäläkin kovin rauhaton paikka(viikonloppuna kämpälle tultaessa tarviiko hihat kävertää jo valmiiks)...kannattaako hainkkia kämppä jostain toisaalta oulua...mistä???


      • Turha tavara

        EU kilvissä ei tarvita FIN-tarraa. Ihan hyvä että irrotti sen pois.


    • ...

      Kesällä autosta varastettiin yön aikana soitin, vaikka etupaneeli ei ollut paikallaan ja autossa oli hälytin... lippiskin niille oli kelvannut. Tämä siis Oulussa Linnanmaalla...
      N. kuukauden päästä soitin sitten kuitenkin löytyi jonkun huumeisiin liittyvän kotietsinnän yhteydessä ja saatiin se takaisin. Oli se käytössäkin ollut, sisällä ollut levy oli vaihtunut toiseen. Aika harvinaista että löytyi!

      • Entinen Linnanmaan asukas -...

        oulun yliopiston Linnanmaan alue oli jo 1980 -luvulla tunnettua varkaiden kulta-aluetta. Vieressä on Kaijonharjun asuntoalue- hieman kauempana Raakylän asuntoalue.
        Kuulostaa panettelulta, mutta kaupungin vuokra-asunnoissa saattaa asua sellaista sakkia, joille ei työ maistu - muiden omistama omaisuus kylläkin. Kun itse asuin ko. L-maan aluella, saattoi saman vuoden aikana käydä autossa 5 varkausyritystä - myös onnistuneita.
        Alueelle perustettiin tuolloin omaehtoinen vartio opiskelijoiden keskuudesta -ja alue rauhoittui paljon. Pari susikoiraa pari miestä kiersi öisin aluetta - ja tulosta tuli.
        On todella kaupungin häpeäpilkku, että campusalueella sallitaan tällainen varkaustoiminta. Muutoin niin komea alue - ja siellä annetaan terrorien jyllätä.
        En tohdi sinne autoni yöksi jättää - onneksi valmistuin ja muutin Linnanmaan alueelta pois jo vuosikymmeniä sitten.


      • Sepi

        Miksi hälytin ei estänyt tuota soitinvarkautta? Oliko hälyttimen sisällä makaroonia vai piTSaa vai kenties turska vai miksi se ei toiminut?


      • ...
        Sepi kirjoitti:

        Miksi hälytin ei estänyt tuota soitinvarkautta? Oliko hälyttimen sisällä makaroonia vai piTSaa vai kenties turska vai miksi se ei toiminut?

        siis hälytin toimi, mutta kukaan (?) ei kuullut sen ääntä. Linnanmaalla parkkipaikka oli parin sadan metrin päässä talosta, jossa asuimme, joten ääni ei sinne asti kuulunut. Koetettiin kyllä etsiä ihmisiä jotka olisivat jotain kuulleet tai nähneet, muta eipä ketään ilmoittautunut.


      • Sepi
        ... kirjoitti:

        siis hälytin toimi, mutta kukaan (?) ei kuullut sen ääntä. Linnanmaalla parkkipaikka oli parin sadan metrin päässä talosta, jossa asuimme, joten ääni ei sinne asti kuulunut. Koetettiin kyllä etsiä ihmisiä jotka olisivat jotain kuulleet tai nähneet, muta eipä ketään ilmoittautunut.

        Niin eli siinä ei siis ollut italialainen tai norjalainen vingutin.


    • oikeutta autoille
    • sasasasar

      Itse asui Linnanmaalla 90-luvun alussa.

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      178
      3442
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      374
      2186
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      55
      2137
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      42
      2018
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1481
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1251
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1203
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      413
      1129
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      117
      1029
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      52
      936
    Aihe