Persujen sopeutumattomuus demokratiaan on anarkiaa

Ei persuja kiinnosta oikeusvaltio tai demokratia. Heidän hyödöttömyydestä on tullut haitallista Suomelle.
20<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Venäjä junailee palvelunestohyökkäyksiä sellaisille nettisivuille, joista se ei tykkää.

Persut ovat nyt tehneet oman palvelunestohyökkäyksensä eduskuntaan. Tarkoitus on jumittaa eduskunta, koska se on tekemässä päätöksen, josta persut eivät tykkää.

Venäjä ja persut. Sama ideologia, samat toimintatavat.

Äänestä
  • Venäjä ja Demarit, samaa valehtelua, samaa vihaa muita kohtaan.

    Äänestä

Ai eri mieltä oleminen on demokratian vastasista? Ookkeii..

Äänestä

Ei persuja turhaan kutsuta haittasuomalaisiksi.

Äänestä
  • Kuis se vassarin grammari taas kirskuttaa yksinäistä uraansa???

    Viepä se äkkiä nyt johonkin länsimaiseen huoltoon.

    Siellä ne kyllä löytävät sulle uuden uran ;DDD..

    Äänestä

Nykyhallitus ei ole saanut transihmisten oikeuksia lakiin, eikä allekirjoittanut alkuperäiskansojen kansainvälistä sopimusta saamelaisten oikeuksien kirjaamiseksi lakiin.

Kummallista on huutelut oikeusvaltiosta, kun nykyhallitus ei itse edistä Suomen kansalaisten oikeuksien kirjaamista lakiin kuten OIKEUSVALTIOSSA tehdään.

Äänestä
  • https://yle.fi/uutiset/3-11872718

    Yhdistyneiden kansakuntien ihmisoikeuskomitea on antanut Suomelle suosituksensa liittyen kansalaisoikeuksia ja poliittisia oikeuksia koskevan kansainvälisen yleissopimuksen toteutumiseen.

    YK:n ihmisoikeuskomitean suositusten mukaan Suomen tulee nopeuttaa saamelaiskäräjälain uudistamisprosessia saamelaisten itsemääräämisoikeuden kunnioittamiseksi erityisesti niin sanotun saamelaismääritelmän ja neuvotteluvelvoitteen osalta.

    Suomi on saanut saamelaisia koskevia suosituksia ja moitteita YK:n ihmisoikeuskomitealta useampaankin otteeseen.

    Äänestä

Jos kaikki olisivat SDP puolueen jäseniä, julkisen puolen palkkoja voitaisiin nostaa huomattavasti, jolloin lisääntyneillä verotuloilla palkattaisiin lisää työntekijoita. Kaikilla olisi työtä ja saastuttavat tehtaat voitaisiin lopettaa.

Äänestä

Aika outoa, että neo-marxismista aateperustansa ammentavat vihervasemmistolaiset vastustavat oikeutta hyödyntää lakien porsaanreikiä. Tässä tapauksessa siis persujen etuoikeutta hyödyntää lain suomaa puheoikeuttaan.

Vihervasemmistolla on ollut ennemminkin sääntö kuin poikkeus, että puolustelevat muukalaisten (eli Suomeen saapuneen vieraan, vähemmistöaineksen) oikeutta hyväksikäyttää Suomen lakien porsaanreikiä esim. sosiaalietuja nostaessaan.

Myös EU-eliitti hyväksikäytti perussopimusten porsaanreikiä sorvatessaan EU:lle yhteisen velkapaketin. Nähtävästi Suomen vastaiset voimat eduskunnassa hyväksyvät lakien porsaanreikien hyväksikäytön kaikille muille paitsi persuille.

Ei kiinnosta oikeusvaltio myöskään EU-eliittiä, kuten EU:n yhteinen velkapaketti todistaa.

Äänestä
  • Lähtökohtaisesti demokratian halventaminen kusemalla kintuille on eri asia asioiden perustuslaillisuuden selvittäminen.

    Tietenkin tyhmä osa kansasta uskoo että kunnallisvaaleissa äänestetään EU-politiikasta.

    Äänestä

Punavihreä anarkia tuhoaa Suomen.

Äänestä

Eipä Suomi ole nytkään kovin demokraattinen, eikä oikea oikeusvaltio.

Äänestä

demokratiaan kuuluu olla eri mieltä asioita, esimerkiksi jumalaan uskovat ovat kehitysvammaisia, tosin vasemmistolaiset uskovat jumalaan enemmän kun uskovaiset 🤣

Äänestä
  • Putinhan on vasemmiston jumala!!!

    Äänestä

Marin on poistanut demokratian Suomesta.

Äänestä

Demarien sopeutumattomuus demokratiaan on anarkiaa.

Esimerkkejä ei tarvitse Venäjää ja Valko-venäjää kauempaa hakea.

Äänestä

Onko Marin uusi Putina??

Äänestä

Sannahan on osoittautunut jopa Tavjaakin herkkähipiäisemmäksi pikku demaridiktaattoriksi.

Muiden mielipiteitä ei siedetä lainkaan ;)

Äänestä

Myös Persut toimivat tismalleen Suomen lakien ja perustuslain mukaan. Heillä on laillinen oikeus puhemaratooniin vaikka koko loppuvaalikauden. Lainsäätäjän tarkoitus ei varmastikaan ole ollut, että päätöksentekoa jarrutetaan puheoikeudella.

Samoin Lissabonin sopimuksen 125 artikla kieltää yhteisvastuullisen velan. Kuitenkin on muita pykäliä, joita hyväksikäyttämällä on voitu rakentaa de facto yhteisvastuullinen velkapaketti. Se ei ole varmastikaan ollut lainsäätäjän tarkoitus.

Persujen toiminta on tismalleen yhtä oikeutettua ja laillista kuin on ollut EU:n yhteisen velkapaketin sorvaaminen. On täysin tekopyhää moittia vain toista noista kahdesta.

Äänestä
  • Persujen politiikan ydin on siis paljastunut. Satukirjat.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ei persuja kiinnosta oikeusvaltio tai demokratia. Heidän hyödöttömyydestä on tullut haitallista Suomelle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu