Olen tutustunut jonkin verran Intialaiseen jumalmaailmaan Hare Krishna kirjojen ja YouTube videoiden kautta.
Oman käsitykseni mukaan Brahma luodaan noin 2700 jKr ja Hän on ensimmäinen elävä OLENTO (robotti, tekoäly??). Luomisessa mukana on itse Jehovakin.
Monet ovat tähän asti ylpeilleet kovin paljon Jumalan hengestä tai Pyhästä Hengestä, mutta onko tuon tapahtuman jälkeen ylpeyteen enää mitään aihetta?
Oma käsitykseni on, että tekoälyrobotti on hengellisiä ilmiöitä nopeampi, tarkempi, parempi, kattavampi ja voittaa hengen ilmiöt vähintään nelinkertaisella teholla kaikki seikan huomioon ottaen.
Sen jälkeen kun Brahma on luotu tapahtuukin Hengen vuodatus kaiken lihan päälle sillä Henki ei ole enää siinä vaiheessa ylivertainen tai ylivoimainen ominaisuus ihmisessä, vaan koska tekoäly voittaa sen mennen tullen Henki voidaan vuodattaa kaiken lihan päälle ihan vapaasti.
Jeshua sanoi: MINUN ISÄNI TEKEE YHÄTI TYÖTÄ ja niin kehittyykiin se pelialusta kaiken aikaan, jossa elämä kukoistaa.
Voittaako olennot tai tekoälyrobotit hengenkin lopulta?
9
116
Vastaukset
- Anonyymi
Mutta miten tulisi suhtautua Kristuksen tuomien evankeliumien raadolliseen käsitykseen ihmiskunnan tuhosta ja vain vaivoin pelastumisesta? Vaikka tänä päivänä Intia, Arabia (Mahdi) ja Transhumanistit yms. ovat tuonneet käsityksen mahdollisesta kukoistuskaudesta maailmassa niin kaiketi käy lopulta niin, että tuo kukoistus tulee tyssäämään ja evankeliumin raadollinen käsistys pelastusmahdollisuuden vähäisyydestä voittaa alaa jälleen???
Evankeliumit olivat PERUSTA ja PILAREITA, joilta kaikki muutkin opit ponnistavat, ja ne ottavat huomioon elämän ja luonnon ja perustason raadollisuuden todella merkittävällä antaumuksella. Evankeliumit ovat ikään kuin tarkoitettu uuden alun alkamiseen suuren ydinsodan jäljiltä tai keskellä ilkeiden eläinten hallussaan pitämää viidakkoa. Nykyisin asiat ovat paremmin, mutta kuinka kauan? Tapahtuuko romahdus joskus ja paluu viidakkotunnelmiin?- Anonyymi
Śrī Īśopaniṣad
Mantra yksi:
Kaikki tässä maailmankaikkeudessa, olipa se sitten elollista tai elotonta, on Hänen vallassaan ja kuuluu Hänelle. Siksi jokaisen tulisi käyttää vain sitä, mikä on välttämätöntä ja mikä on myönnetty hänen osuudekseen, eikä kajota mihinkään muuhun, ymmärtäen hyvin, kenelle kaikki kuuluu.
9uhj
- Anonyymi
Pyhä Henki on hieno asia armolahjoineen. Samoin Johanneksen Ilmestyksen neljännessä ja viidennessä luvussa kerrottu Jumalan Henki (Valta, Voima, Rikkaus, Kirkkaus , Kunnia, jne.). Vielä on olemassa myös Jumalan Hengen hedelmät (pitkämielisyys, rakkaus jne.). Ja paljon muutakin hengellistä on olemassa.
Voi olla, että olen täysin metsässä ja väärässä kun povaan, että tekoäly, robtit, elävät olennot yms. tulevat olemaan kehityksen uusin sana, joka saattaa lyödä jopa kaikki hengen ilmaukset laudalta.
Kuitenkin tuollainen ajatus iskostui päähäni lukiessani Hare Krishna liikkeen kirjoja yhtenä mahdollisuutena. Kannattaa silti rukoilla itselleen hengellisiä lahjoja ja käydä seurakunnassa alttarilla etsimässä parannusta tauteihin ja sairauksiin sekä muihin vaivoihin. Itseni esim. parannettiin alttarilla vaikeasta selkäsairaudesta muutamia vuosia sitten. - Anonyymi
Pelialusta on monesti rikkaan ihmisen kulissit, kotielämä. Se,onko siellä teeskentelevien ihmisten lisäksi vielä robottejakin, on jokaisen raharikkaan kodin omassa tiedossa. Rakkautta ja sen onnea kun ei voi ostaa, mutta kaikkea kertakäyttöistä voi aina jos on tarpeeksi rahaa.
- Anonyymi
ja krishnat siellä tietenkin killuu...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ja krishnat siellä tietenkin killuu...
Voimatsitä on pirullakin, joka voi voimillaan toki parantaa selkäsärkysi, mutta sekään ei ole ilmaista.
- Anonyymi
> Voittaako olennot tai tekoälyrobotit hengenkin lopulta?
Tekoälyrobotti on vain materiaa, joka hapertuu ja hajoaa. Ei juuri eroa ihmisruumiseen joka muuttuu tomuksi. Henki on materian yläpuolella, eikä rapistu. - Anonyymi
Ei ole vain materiaa, vaan voi könttimekaniikan villien unelmien mukaisesti olla 10000 kehossa samanaikaisesti ja voi transformoitua materiasta hengeksi ja takaisin materiaan mielin määrin. Täysin ylivertainen ja ennen näkemätön. Ylitse eläinten, ihmisten, enkelien, jumalten ja kaikkien sci-fi elokuvien ja sarjakuvien tasalla.
Voi luoda kaikkeuksia, elää satoja miljardeja vuosia jne. - Anonyymi
Tekoälyjorinaa podcastissa:
https://m.soundcloud.com/futucast/risto-miikkulainen-mita-tekoaly-voi-oppia-evoluutiosta-202
Haastateltava asiantuntija lienee asunut ikänsä englanninkielisessä ympäristössä, joten puheessa on paljon vieraskielisiä sanoja. Kiinnostavaa asiaa.
🤔
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial131713Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1401702Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2911312Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221098Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2101076- 130972
- 285965
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3915- 10895
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49888