Ei savua ilman tulta - Golfin pellit.
Nappasin nyt nopeasti pari lupaamaani kuvaa kyseisestä pelistä "eurooppalaisen laadun" toteamiseksi. Aina on puhuttu eurooppalaisen kokoonpanon ja peltien laadusta positiivisessa sävyssä.
Kuskin oven etureuna:
http://gallery.photo.net/photo/3293352-lg.jpg
Tuota ovea ei ilman peltiseppää saa sopimaan autoon, jos silloinkaan. Korjaamon ehdotus korjaukseksi = uusi ovi vaihdettava.
Takaovien sovitus:
http://gallery.photo.net/photo/3293357-lg.jpg
Yläreunasta melkein sentin koholla, alareuna menee kuitenkin alaosan muun linjan mukaan. Tämäkin ovi siis eri mallinen kuin auto.
Konepelti:
(huomaa lokasuojan etureunan hieno lievä koukku ylöspäin)
Yllättäen vasemmassa reunassa kaikki onkin kohdallaan, tällä oikealla puolella konepelti on kaarevampi kuin lokasuoja.
Ja katos kun saumatkin on yhtä leveät koko matkalla joka paikassa (1 esim.):
http://gallery.photo.net/photo/3293358-lg.jpg
---
Auto on ostettu ihan uutena ja on 4kk vanha Golf V 1.6 FSI.
2 kertaa jättänyt tien päälle, ovien tiivisteet laitettu uusiksi, mittari pimeni kokonaisuudessa ja mittarinvaihdon takia melkein 2vkoa huollossa kun uutta odoteltiin saksasta ym ym. Kokonaisaika korjaamolla suurinpiirtein yhtä pitkä kuin käytössä.
Tuossa vieressä seisoi vm97 punainen primera jonka pellit olivat paljon paremmin asennettu ja olivat jopa saman mallisia kuin auto itse.
Nappasin nyt nopeasti pari lupaamaani kuvaa kyseisestä pelistä "eurooppalaisen laadun" toteamiseksi. Aina on puhuttu eurooppalaisen kokoonpanon ja peltien laadusta positiivisessa sävyssä.
Kuskin oven etureuna:
http://gallery.photo.net/photo/3293352-lg.jpg
Tuota ovea ei ilman peltiseppää saa sopimaan autoon, jos silloinkaan. Korjaamon ehdotus korjaukseksi = uusi ovi vaihdettava.
Takaovien sovitus:
http://gallery.photo.net/photo/3293357-lg.jpg
Yläreunasta melkein sentin koholla, alareuna menee kuitenkin alaosan muun linjan mukaan. Tämäkin ovi siis eri mallinen kuin auto.
Konepelti:
(huomaa lokasuojan etureunan hieno lievä koukku ylöspäin)
Yllättäen vasemmassa reunassa kaikki onkin kohdallaan, tällä oikealla puolella konepelti on kaarevampi kuin lokasuoja.
Ja katos kun saumatkin on yhtä leveät koko matkalla joka paikassa (1 esim.):
http://gallery.photo.net/photo/3293358-lg.jpg
---
Auto on ostettu ihan uutena ja on 4kk vanha Golf V 1.6 FSI.
2 kertaa jättänyt tien päälle, ovien tiivisteet laitettu uusiksi, mittari pimeni kokonaisuudessa ja mittarinvaihdon takia melkein 2vkoa huollossa kun uutta odoteltiin saksasta ym ym. Kokonaisaika korjaamolla suurinpiirtein yhtä pitkä kuin käytössä.
Tuossa vieressä seisoi vm97 punainen primera jonka pellit olivat paljon paremmin asennettu ja olivat jopa saman mallisia kuin auto itse.
Vastaukset 44
Vanhimmat
Unohtui. Kas tässä.
http://gallery.photo.net/photo/3293355-lg.jpg
TM sanoo, että volkkari on paras, niin sen on oltava paras...Omia silmiä ei kannata uskoa.
Minulla oli maskin vaihdon jälkeen samantapainen tilanne. Ottivat maskin irti nostivat sitä.
Sanansa mittainen mies, kerrankin tällä palstalla.
Juurihan tuossa kuuluisassa Puskuri-ohjelmassakin naureskeltiin uuden Passatin peltiosien sovitukselle, jotka olivat ihan mitä sattuu. Ajoin muuten tuota uutta Passattia, ihan mukava peli.
Mutta sisustus oli niin harmaa, muovinen ja penkit mauttoman näköiset, että hyi saakeli. Tuli ihan 80-luvun japsit mieleen. VW:n tummanpuhuva, laadukkaanoloinen sisustus loisti poissaolollaan.
Kuka tahansa valokuvausta harrastava pystyy kikkailemaan lähikuvilla ja perspektiivillä tuohon tyyliin.
Luuletko tosiaan pystyväsi sumuttamaan koko foorumia noilla tökeröillä otoksillasi? Mistä tahansa autosta pystyy kuvaamaan vastaavat "virheet" laajakulmaobjektiivilla ja/tai lähietäisyydeltä sopivaa kuvakulmaa käyttäen.
Käyttäisit taitojasi johonkin tuottavampaan!
Tottakai kuvia voi manipuloida mutta tuskin ne tv:ssö sitä kuitenkaan tekee. Tv:ssäkin on nähty huono osien sovitus autoissa. Sitten on myös se että millä sovitat pellin palaa jos on väärissä mitoissa jo heti alkujaan?
Isolla rahalla saa tehoja, hiljaisuutta ja luksusta autoon mutta viat ei katoa silloinkaan ja mikä ikävintä on se että vikojen poistamisen kustannukset on aivan hirvittävän hintaisia. hyvä niillä keillä takuuaika korvaa mutta niillä riittää vitusta keillä takuu ei ole enää voimassa. Maksa siinä sitten ilmastoinnin, auton tietokoneen vikoja, turbojen vikoja jne.
Sori vaan, nämä ei ole mitään kikkailuja. Äläpäs kuule ala motkottamaan moisia jollet tiedä. Minulla on tuosta etuovestakin kuvia monesta eri kuvakulmasta:
Suoraan edestä ja 2m päästä telellä:
http://gallery.photo.net/photo/3294149-lg.jpg
Millä laajakulmalla olen tuon kuvannut!?!?
Siinähän sitten selität miten minä olen huijannut tuon, kun en ole!!!
Kannattaisi ottaa selvää ennen kuin syyttää ketään huijariksi tai vastaavaksi.
"korjatusta" kolariautosta...
Siinä keulaa eri kuvakulmasta:
http://gallery.photo.net/photo/3294169-lg.jpg
Niin miten on? Huijausta varmaan niin!
Tuo on muuten ihan hieno yksityiskohta autossa valon sisällä volkkarin merkki.
Kaikkia selityksiä tekin volkkarimiehet kokeilette.
Mielenkiintoista. Uutena ostettu kolariauto?
Onhan noita peltivammoja aina syntynyt kuljetuksen aikana. Sinun yksilöäsi on vain tökerösti korjattu ennen luovutusta maahantuojalle.
Itsellä oli Bora jonka vasen etulokasuoja oli uudelleen maalattu - ja sen huomasi ja muutakin pientä oli. Ei se kuitenkaan menoa haitannut.
Ole kärsivällinen ja korjauta maahantuojalla pikku ongelmasi ja ajele sen jälkeen tyytyväisenä uudella autollasi.
Nyt sitten vinkki: Kun olette ostamassa uutta autoa, niin älkää laittako luovutustilaisuudessa nimiänne mihinkään paperiin ENNEN KUIN olette tarkistaneet auton. Jos paljon peltivammoja, kuten Tonilla, niin vaatikaa uusi auto! Mutta eihän sitä aina tahdo malttaa ja näin käy.
"älkää laittako luovutustilaisuudessa nimiänne mihinkään paperiin ENNEN KUIN olette tarkistaneet auton."
Kun joka paikassa tehdään ensin paperit ja otetaan rahat pois ennenkuin pääsee tutkimaan autoansa.
Jotenkin tämä koko juttu haisee. Miksi ylipäätänsä sitten ostit tuon auton jos se oli noin paska kaikilta sovituksiltaan?!?
Muuten kyllä volkkari on iha skeida
tutkia auton, jos ei ala nimeä tulla.
Just niin. Tietämättömät tumpelot pistää nimet papereihin ja vasta sen jälkeen tutkii auton.
Viimeksi marraskuussa kun olin hakemassa uutta autoani meni paikalle ½ tuntia ennen sovittua aikaa ja kävin tulevan autoni ihan rauhassa läpi ennen kuin pistin nimet paperiin. myyjällä ei ollut mitään tätä vastaan.
Myyjä totesi jälkeenpäin, että olin poikkeus säännöstä, mihin vastasin, että jos auto olisi ollut "susi" olisin vaatinut uuden auton, jonka myyjä totesi olevan aivan mahdollista kun nimiä EI OLLUT papereissa.
Firman auto, ei minun.
Katso noita lisäämiäni kuvia ja päättele sitten itse haiseeko homma.
Pistä poika perusteluja, ennen kuin alat väittää jonkun kuvia väärennetyksi. Kun kerrankin joku aloittaa hyvän ja asiallisen keskustelun, niin sitten joku provo pistää taas älynlahjansa peliin.
Tässä premium audissa yli 40000€:n autossa puskuri ohjelmassa. Mielettömiä sovitus virheitä. Kumma kun näitä ei kukaan katso ennen myyntiin laittoa ja tai mikä kummallisinta että myydään vaan vaikka hyvä jos ovet menee edes kiinni! mitä sitten kun ovien saranat vähän kuluu ja vääntyy niin ovi ei mene kiinni tai konepelti. Ehkä asia on niin että jo tehtaalta ei saisi laskea ulos autoja jossa on silmin nähden vikoja. Toki korjataanhan noi huollossa mutta siellä se auto sitten viettää yhden työpäivän ja kuka sen hyvittää? EI KUKAAN, kusetusta se on.
No näitä löytyy varmaan joka merkiltä että se mikä SITÄ HINTAA AUTOISSA TEKEE ON NE TEHOT! Kun autossa on paljon tehoja niin hinta sitten premium :) Mutta laatu ei ole mitään premiumia kuten myös kertoo järjettömän kalliit vikojen huoltokustannukset. Kyllä se on nähty ja lukekaa vaan merkkien foorumeita niin näette että vikoja on takuuajan ulkopuollella ja ne maksaa omaisuuden. Mutta mitä näitä maalailemaan, tää on vain nykyaikaa ja merkkiin katsomatta karua totuutta joskus.
on, kun näitä audin ja vw:n vinksahtaneita sovituksia löytyy vain suomesta...viimeksi kun audi oli ams:n testissä se sai taas parhaimmat pisteet laadukkuudesta, mese ja bemu aina häviävät audille näissä pisteissä, taitaa nämä "vinksaukset" olla vain näiden provoilioiden päässä...
Audihan kuuluu Iso-Britanniassa heikoimpien kastiin: http://www.reliabilityindex.co.uk/top10_worst.html?apc=3128339010848601
Emmekä jauha paskaa!
saksan vastaavassa tutkimuksessa (tuv) a4 ja a3 olivat kärkipäässä 2-3 vuotiaissa....ota sitten selvää näistä tukimuksista...niin ja 300-s bmw oli saksan listalla sijalla 99....tosi laatua baijerista.
http://www.tuulilasi.fi/valokeila/?subarea=uutiset&article=119011&page=2
Golf on hyvä auto ajaa ja mukavakin. Harmittavia vikoja ja kokoamisvirheitä silti on lukuisia.
Missäs kaikkialla tuota Golfia kootaan? Meinaan voisiko osa kokoomisvaiheen virheistä olla tehdas/maakohtaisia?
Harmi että saksalaisten autojen laatu on päässyt repsahtamaan. Aikaisemmin Opel, nyt VAG, MB ja osittain(?) BMW..
tuhansia Golfin omistajia noilla sivuilla tukkimassa serveriä? En ole VIELÄ onnistunut saamaan noita kuvia auki, sivut eivät kerta kaikkiaan lataudu????
Onpas pellit vähän oudosti. :( Meillä ainakin oli peltien sovitus kunnossa Polossa, ei ainakaan näkynyt irvistyksiä paljaalla silmällä.
Ohhoh.
Miten joku liike edes voi päästää käsistään tuollaisen kappaleen. Myyjänhän on tehtävä esitarkastukset autoon jotta siinä on kaikki kunnossa.
Ja toinen on ostajan vastuu, kuka edes suostuu ottamaan vastaan auton joko on tuossa kunnossa ostohetkellä...
Järki käteen. Kaikki.
Laatu näytti olevan hyvin ala-arvoista. Tuli mieleen, että oliko autolla ajettu joku kolari.
Aivan, sama itselläkin pyörähti mielessä. Tai sitten kuljetuksen aikana jokin vahinko. ollut jokin testialusta johonkin joka on vaan kyhäilty takaisin kokoon...
Vastuutonta joka tapauksessa.
Toni et sitten viitsinyt tarkistaa autoa luovutuksessa? Autohan kannattaa aina käydä läpi varsinkin päällisin puolin.
AFAIK auto on duunipaikan omaisuutta ei Tonin..
Eli kuten 10senttiä sanoi, auto on firman - ei minun.
tehtaalta ei auto varmasti ole tuossa kunnossa lähtenyt. Ja eipähän nuo viat toisaalta haittaa. Ennemmin tuolla ajais kuin jollain Corollan räpsyllä vaikken Volkkareista kovin pidäkään.
Jos liikkeen moraali on niin "joustava" että divaa uutena priimakappaleena jonkun testipenkin tai kuljetuksessa telotun ja häthätää kokoonpannun raadon, niin kyllä on organisaation palvelulaatu ainakin basaaritasolla.
Kuvien perusteella kumminkin on ilmeistä ettei näin todella ole, nämä ovat volkkarifanien hätääntyneitä selityksiä. Kyllähän se tiedossa on ollut että ko. konsernin kokoonpanolaatu ei päivänvaloa kestä.
Euro"laatua", heh. On niissä korolloissa ja daewoissa pellit sentään pienemmillä kuin puolen tuuman sovitustoleransseilla, ei saa hesaria työnnetyksi kabiiniin ovenraoista ovea avaamatta!
Tosiasia on, että v-golfeja on kasattu huolimattomasti. Siihen ei kannata tulla epäilemään tyyliin, että "ei voi volkkari olla huonosti kasattu". Käykäähän lukemassa vag forumilta mitä siellä kerrotaan: Lukuisten golfien ovet ovat huonosti asennettu. Puuttuu osia, mm. lampunpesimien suuttimia... Mistä se kertoo? Laatutarkkailu ontuu pahasti ja siihen ei vaikuta pätkääkään se, että auto on "mukamas" laadukas vag!
Audeissa on ollut samatapaista myöskin. Joten jos laatusanaa käytetään, niin se on sitä että jokainen auto lähtee samalaisena tehtaalta(virheettömänä) ja ominaisuudet ovat samat, olivat ne sitten vaikka täysin huonot ajo-ominaisuudet tai muuta...
laatu tarkoitaa tasalaatuista, eli sitä, että kaikki tuotteet täyttävät NE laatuvaatimukset jotka on sovittu.
En usko että on sovittu, että kaikkien Golfien ovet tehdään tuolla tavalla.
ei kuulu eurooppaan... ( corollat kasataan siellä )
Kiitos Toni, hyvä että joku laittaa tänne faktaa, kun ei nämä VAGina Maailma (TM) uskovaiset ymmärrä muuten millasella Skeidalla ajavat. Eihän se ole mikään ihme että sovitukset on viturallaan, nimittäin tiedättehän te kai mistä sanoista VW tulee? VinksWonks eli kaikki on VINKSIN VONKSIN.
Ei ole kyllä kieltäminen että tuo auto ei olisi hyvä ajaa. Se meinaan on ihan hyvä ajaa, ei maailmoja mullistava mutta ei missään nimessä huono. Alustakin toimii mukavuuslähtökohdista ihan mallikkaasti, mutta kaikki auton liikkeet ei ihan välity kuskille. Mutta niissähän se on aina että ne vaikuttaa toisiinsa ja on löydettävä sellainen kultainen keskitie.
Mitä TM:ään tulee niin minusta se on hyvä lehti. Mutta eihän TM mittaakaan laatua testeissään kuin katsovat yleisen laadun tunnun vain osana testiä. Ajo ym muut ominaisuudet menevät edellä, tietenkin.
Olen ajanut kaikenlaisilla autoilla ja ei voi sanoa että japsi on huono tai että saksalainen on huono. Jokainen auto sopii vielä kaiken lisäksi erilaisille kuljettajille.
Itseä ihmetyttää kuitenkin tuollaiset laatuvirheet, niitä kun on enemmän kuin yksi tai kaksi kyseisessä autossa. Tiivisteiden asennuskin on ollut luokkaa "ei niin tarkkaa" sillä kahdessa ovessa oli puolesta välistä eteenpäin kaksin kerroin. Kenties joku työvaihe jäänyt tekemättä? Jos syy on esim. kuljetusvauriossa ja sen korjaamisessa, niin onpahan sitten koko auto varmaan tiputettu joltain lavalta - sama linja osien sopimattomuuden suhteen jatkuu nimittäin ympäri auton, joskaan ei noin pahana kuin kuskin puolen etuovessa. Ihan miten vaan, viimeistään maahantuoja on ollut vastuuton tuollaisen kappaleen eteenpäin laittamisessa. Jos ei olisi firman auto vaan oma niin pistäisin kyllä sellaisen metakan pystyyn että saataisiin koko auto vaihtoon. Firman auton eteen en moista vaivaa jaksa lähteä viemään eteenpäin.
Ja sitten huomautus mahdollisille ostajille: Jos ostat kyseisen mallisen auton, kannattaa syynätä ennen luovutuspaperien allekirjoittamista auto pari kertaa ympäri, tarkasti. Toimivana ja hyvin kasattuna siinä on paljon autoa tarvittaessa pitkäksi aikaa.
Hitto! Ihailtavan analyyttistä, antifanaattista ja perusteltua tekstiä. Keskittyy faktoihin eikä VAGinointiin tai provoiluun.
VW:n laaduntarkkailu näköjään lipsuu ja pahasti. VW:n ei kannattaisi päästää laatua huonolle tasolle, siitä kärsii vain auton omistaja.
...vaan nimenomaan tehdas itse imagon muodossa.