Yleislakolla kuriin harmaatyö

Herrat ovat osa harmaata taloutta koska siitä
jatkuvasti livetään.
Vai onko se sitä EU:Investoi Suomeen?
4258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Suomessahan ovat pressat olleet iät ja ajat tunnetuinta harmaatyövoimaa, heillähän on taivaalliset meesut mutta veroja he eivät maksa centtiäkään ! Täysin edesvastuuttomia siipiveikkoja ja lyylejä .
Ahnesaarellakin on niin helevetin isot taskut jotta niitä ei saada täytettyä milloinkaan, ei ainakaan rahalla ! Pitäisikin sillekin mätisäkille laittaa kiviä taskut täyteen ja laittaa Laatokalle uimasille !

Äänestä
  • Vaan kyyditsi käteiset jenkkipakulla.

    Muistattehan, silloin porvarillisen politiikan aikoihin, ettei peräti kliimaksin..

    Äänestä

No, niinhän ne kunnat ja kaupungitkin käyttävät harmaita miehiä käyttäviä urakoitsijoita aivan siekailematta. Onko siis ihme, että yksityisetkin käyttävät nykyään aivan vaapasti ja edes mitenkään piilottelematta 2-5 euron miehiä riskin ollessa hyvin pieni tai oikeastaan olematon.

Jos stadissa ratsattaisiin tosissaan kaikki raksat niin vähintään 95 työmaalta sadasta löytyisi pimmeetä väkeä, mistä enemmän mistä vähemmän. Nykyisin ratsataan hyvin harvoin ja niistä tehdään uutisjuttu jotta näyttäisi taistelun harmaata vastaan olevan tuimaa. Tosiasiassa mitään taistelua ei ole ja yleisten tiedotusvälineiden ulkopuolella asiaa pidetään mielestäni hyväksyttynä toimintapana muiden tapojen joukossa.

Äänestä

suomessa niin paljon työttömiä että ehdoton yleislakko niin pitkäksi ajaksi että nämä harmaat saadaan kuriin se on jokaisen suomalaisen etu ja pimeää työvoimaa palkanneet toimintakieltoon ja sakkotuomiot mielummin niin isot etteivät ikinä pysty maksamaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Työmies kirjoitti:

Herrat ovat osa harmaata taloutta koska siitä
jatkuvasti livetään.
Vai onko se sitä EU:Investoi Suomeen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu