Miksi tämä on aihe josta ei saa kirjoittaa?

Anonyymi

Kenelläkään ei ole oikeuttaa käyttää toisia ilmaisina työntekijöinä. Ketään ei saa pakottaa taikka painostaa tekemään metatyötä toisten edestä niin, että tämä toinen hyötyy. Työstä kuluu maksaa palkkaa.
Jos ihminen haluaa olla oman elämänsä kuningas taikka kuningatar hän olkoot sitä. Hän voi palkata itselleen palvelijoita. Suomessa ketään ei saa käyttää ilmaisena työntekijänä, jossa tämä saa haitat ja toinen saa hyödyt. Kenelläkään ei ole velvollisuus palvella jotakin ihmistä niin, että saa hyödyt.
Jos joku haluaa auttaa toista sen pitää perustua yhteiseen sopimiseen. Kun joku auttaa siitä pitää saada kiitos, jos ei palkkaa. Jos henkilö auttaa KERRAN jotakin tämä ei tarkoita hän auttaa toisen kerran. On kysyttävä lupa.
Ilman lupaa ei saa sitoa jotakin henkilöä palvelemaan toista henkilöä. jota tämä ei tunne. tällaisessa tapauksessa haitat osuvat helposti väkisin auttajaksi ylennetylle, mutta hyödyt menevät toisaalle.
Mistä tällöin on kyse?
Jos omaa mahtiaan paisuttava kuningatar taikka kuningas ei omin keinoin löydä perille maksakoot avusta!

kiitos, en ole luvannut apuani kenelläkään. kenelläkään ei ole oikeus ”ylentää” (alentaa) minua joksikin palvelijaksi, jonka avulla röyhkeä kipuaa valtaan. Kyseessä on varas.
Näille ilmaisille metatyöntekijöille on aina kysyntää sillä ahne haluaa hyväksikäyttää palvelijoitaan.

2

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kokoomus, Perussuomalaiset, SDP, Vihreät, RKP yms. eivät saa käyttää tekstejäni. En ole heidän palvelijansa. Keskusta saa käyttää metatyön arvostamiseen joitakin kommentteja. Mutta huom. en ole lähdössä palvelemaan Keskustaa.
      En halua ottaa takkiin ja vahinkoa siksi, että joku antaa ymmärtää, että olen ollut heidän puolueessaan. Koska joskus ja kun joku poimii juttuja näiden viholliset tulkitsevat kätevästi, että MINÄ olen heidän vihollisensa, vaikka en ole koskaan antanut lupaa ajatusteni lainaamiseen. Koskaan ei tule kiitosta, mutta kätevästi minulle tehdään jonkinlaisen rooli, jossa minulta varastetaan ja tämän jälkeen saan vihollisia.
      Näin minut kätevästi eristetään koska minulta viedään sanavapaus. koska MINÄ en itsenäisenä ihmisenä saa ilmaista OMIA ajatuksiani vaan ole ikään kuin sidottu aina johonkin toiseen, joka hyötyy minusta. Näin tasa-arvo ei toteudu.
      Joitakin asioita käsitellessä omalla nimellä kirjoittaminen on vaarallista.
      Näin ihmiseltä viedään kunnia ja hänet pienenetään merkityksettömäksi metatyöntekijäksi, joka leikisti haluaa palvella toisia. Hänen ajatuksena varastettuaan toinen saa arvostusta toisen elämänkokemuksen kustannuksella. Alun perin se oli se mikä tältä uupui. Hyväksikäytöstä oikeasti on kyse.
      Mitäköhän tapahtuu, kun ihminen ei halua tehdä tätä. No häntä yritetään rangaista sillä jo kopioinnin tuloksena tulleen maalituksen jälkeen hän on jotenkin velvollinen palvelemaan ilmaisena orjana.

    • Anonyymi

      Suomi24 oli minusta tavallisille ihmisille tarkoitettu keskustelufoorumi jossa tavalliset ( tarkoitan ei toimittajia, poliitikkojen avustajia, mainostajia) ihmiset jakavat vinkkejä toisilleen ja jakavat ajatuksiaan. Tämä oli keskustelufoorumien hauskuus. Hyöty oli myös se, että tavalliset ihmiset jakoivat tasa-arvoisemmin vinkkejä toisilleen. Kunnia tuli siitä, että joku tavallinen ihminen jakoi erityisen hyödyllisiä vinkkejä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4368
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      148
      3139
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      47
      2458
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      48
      2370
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2025
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1606
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1602
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      153
      1445
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1233
    Aihe