Olen ostamassa halpaa pesuria auton ja mattojen pesuun, joten lueskelin mm tuulilasin halpojen pesureiden testiä. No testissä kerrottiin, että halvimmissa koneissa on hiiliharjamoottori ja kalleimmissa on oikosulkumoottori. Joten kysyinkin, että mitä ero noilla moottorityypeillä on ja varsinkin kestävyyden suhteen. Halpa pesuri riittää minulle, mutta epäilen niiden kestoa kuitenkin. Nyt olisi listalla mm. Boschin 100 bar tuottava kone (830 mk) ja sitten joku halpismerkki, joka on suunnilleen samanhintainen, mutta kooltaan selkeästi suurempi ja ainakin ilmoitettu teho on hieman suurempi. Boschi on ilmeisti varustettu juuri oikosulkumoottorilla, mutta en tiedä että mitä se käytännössä tarkoitta ja onko sillä mitään väliä. joten uskoisin, että tällä osastolla joku fiksu autoilija tuntee myös tuon tekniikan, joten vinkkejä, kiitos!
Paine
Pesuri
8671
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Oikosulkumoottori on kestävämpi käytössä, koska siinä ankkurin magnetoimisvirta synnytetään ankkurissa induktiivisesti. Siinä ei näin ollen tarvita kuluvia hiiliharjoja; niiden ja "kollektorin" loppuun kuluminen on tavallisesti syynä monenlaisten sähkökoneiden "loppumiselle".
Hiiliharjamoottorissa on siis harjat jotka johtavat sähkön ankkurille -"kollektorille" eli kommutaattorille. Harjat laahaavat koko ajan kommutaattorin päätä, joka kuluu aikaa myöten samoin kuin harjat.
Hiiliharjamoottoreita on melkein kaikissa kodin pienissä sähkölaitteissa: pölynimuri, hiustenkuivain, vatkain, tehosekoitin, auton lämmityslaitteen puhallin, tuulil.pyyhkimen moottorit...
Oikosulkumoottoreita käytetään koneissa ja laitteissa jotka joutuvat käymään keskeytyksetttä jopa vuosikausia täydellä kuormalla.
Mulla on Kärcherin malli joka maksoi jonkun 2500mk ja totean että ei se hinta tunnu välttämättä laatuna.
Olen pessyt pari kertaa mattoja ja kyllä se on aika vaikeaa jos ei ole kunnon paikkaa mihin sen maton saa tukevasti, muuten se heiluu ja pakenee niin ettei sitä saa helposti pestyä.
Kärchereissä on semmoinen pysäytysautomatiikka eli kone käynnistyy heti kun kahvasta painaa ja pysähtyy kun kanhvan vapauttaa eli säästää moottoria.
Siinä on jotain 120-130 baria maksimi paine ja mielestäni saisi enemmänkin olla koska olen huomannut ettei kaikki lika lähde vaikka suihkuttaa ihan läheltäkin.
Painepesurissa on muuten se hyvä puoli, että vettä kuluu reilusti vähemmän kuin pelkällä vesiletkulla pesemällä.
Ja vielä varoituksen sana: Jauhemaista pesuainetta EI kannata käyttää painepesurissa missä on oma pesuaine säiliö ;-)
Meikäläinen pessyt 100 baarin Kärcherillä ja hyvin sillä autoa pesee. Mutta ei se kauhean kauan kestänytkään, taisi hajota neljän vuoden jälkeen, hintaa en muista. Sienellä on kuitenkin pakko pestä niin ei tarvitse enempää painetta. Toki löytyy 180 baarin pesuri myös mutta sille ei kyllä autoja pestä, maalithan sieltä lentää kun vahingossa liian lähelle vetää ;)
Mattojen pesusta ei sitten ole kokemusta.
Matoista sen verran,että paras pestä ne vanhan hetekan päällä.Ei pakene matto,kun vesi menee
läpi.
Moottori tuskin pesurista hajoaa,vaan vedessä
olevat epäpuhtaudet jumittaa venttiilit.
Olen joutunut tukkimaan kaikki liikkuvat venttiilit,joten vesi tulee pakkosyötöllä
kahvaan kun virta laitetaan päälle.Jopa
liipaisin on täytynyt lukita aukiasentoon.
Laajentaisin keskustelua pesuharjaan.
Onko kellään kokemusta painepesuriin liitettävästä
harjasta,joka sai pyörivän liikkeen veden
virtauksesta?Oliko lelu,onko poistunut jo markkinoilta?Autohan ei tule ihan puhtaaksi ilman
harjausta.Vahattu auto ja liuotin auttavat asiaa.
Jos Tuulilasi todellakin nostaa sähkömoottorin tyypin merkitseväksi asiaksi halvan painepesurin valinnassa niin ollaan pahasti hakoteillä. Sähkömoottori sieltä tuskin hajoaa vaan ensimmäinen hajoava osa on pumppu, pesupistooli tai paineraja/vapaakiertoventtiili.
Pumpun kestävyydestä on paha sanoa mitään päältäpäin katsoen, mutta lähes poikkeuksetta se ei halvoissa pesureissa kestä kuin joitakin satoja tunteja.
Pesupistoolia katsellessa varmasti erotat omalla silmällä mikä on rimpula ja mikä ei... jos pistooli tuntuu kestävältä niin se myös tod.näk on kestävä. Kyse on lähes yksinomaan mekaanisesta kestävyydestä (kolhut jne)... kyllä kaikissa vesi sisällä pysyy. Jos suuttimen kiinnitys on tavallinen 1/4"-kierre niin voit tarvittaessa vaihdella suuttimia pistoolin päähän... pikkupesureissa tosin tod.näk pärjää mainiosti vakiollakin.
Painerajastakaan ei juuri voi mitään päältäpäin sanoa. Kaikissa pesureissa ei sen yhteydessä ole vapaakiertoa vaan moottori saatetaan sammuttaa ja käynnistää liipasimen painallusten mukaan myös paine- tai virtauskytkimellä. Pysäytysautomatiikka takaa pesurin pumpulle hieman pidemmän eliniän.
Kannattaa katsoa myös letkua ja sen liittimiä... letkun pitää olla molemmista päistä irrotettava (näin saat uuden tarvittaessa mistä tahansa liikkeestä jolla on letkuprässi ja sopivia päätteitä) ja liittimien tulee olla standardit, elikkäs O-rengas tiivisteinen kartio (60deg?) ja kierre M22x1.5. Kun letku on standardi voit myös vaihtaa pidemmän letkun tai laittaa letkun päähän vaikka viemärinavaussuuttimen, jos viemärin avaamiseen tulee tarvetta.
Turbo- tai Rotojet-suutin löytyy joistakin halpispesureista, se kompensoi kivasti muuten vaatimatonta tehoa, mutta ei missään nimessä ole mikään ikuinen osa vaan kulahtaa varsin pikaisesti loppuun.
Well !
Hiiliharjamoottori käy sekä tasa- että vaihtojännitteellä, mutta oikosulkumoottori vain vaihtojännitteellä.
T. Matti
>>mitä ero noilla moottorityypeillä on ja varsinkin kestävyyden suhteen.
>Hiiliharjamoottori käy sekä tasa- että vaihtojännitteellä,
>mutta oikosulkumoottori vain vaihtojännitteellä.
Tämä pitää siis tarkasti paikkansa.
Oikosulkumoottori on kestävämpi: sitä ei oikeastaan saa käyttämällä loppumaan.
Hiiliharjamoottori on äänekkäämpi, siinä on "pölynimurimainen" tai "rälläkkämäinen" ääni. Oikosulkumoottori on käytännöllisesti katsoen äänetön.
Oikosulkumoottori on lisäksi mahdollista rakentaa täysin vesitiiviiksi, mikä on vaikeampaa sarjamoottorin kysymyksessä ollen (jäähdytys & huolto).
Kärcherin tuotteita käyttävät myös ammattilaiset. Jos minä olisin ostamassa painepesuria ostaisin varmasti Kärcherin kuumavesipesurin.
http://www.karcher.fi/