Jokaisen kohdalla se punnitaan, miten on elämänsä käyttänyt. Onko tehnyt hyvää vai pahaa vai molempia? Jätätkö jälkeesi haisevan rievun vai toivon tulevasta huomisesta?
Ahnehditko rahaa vai tavaraa vai molempia? Ottiko henki sinussa yliotteen hyvän vai pahan puolesta? Puolustitko heikompia vai haukuit muiden rakkikoirien tavoin heidät alimpaan maanrakoon?
Tämä on elämän shakkilauta ja sinä olet sen yksi nappula, aika näyttää, minkä arvoinen.
Yksi on kuitenkin varmaa: shakkimatin voi tehdä vain Jumala. Mutta tekeekö Hän sen?
Mitäs luulet? Miksi on ikuisuus? Ikuisuus on shakkimatti.
Mitä jätät jälkeesi?
9
235
Vastaukset
- Anonyymi
Nyt menin sanattomaksi minäkin! Joutaako tästä Helvettiin jonottamaan?
- Anonyymi
Veda kirjat on käännetty sanskritin kielestä. Ilman kommentaareja on näitä kovin vaikea ymmärtää. Tieto on "monen lukon takana". Voisit aloittaa lukemalla kirjoja, joissa on Srila Prabhupadan kommentaarit. Hyvin selitetty ja kuolemanpelkosi häviää.
h
- Anonyymi
Jollekin kaikki on helppoa, syntyy terveenä vauraaseen ja hyvään sukuun, älykkääksi ja kauniiksi.
Joku toinen syntyy kurjuuteen ja kärsimykseen.
Kovin on julma maailma joillekin.- Anonyymi
Ulkonäkö on koodattu DNA:han. Älykkyys periytyy äidiltä https://www.is.fi/perhe/art-2000001262133.html
Siksi ei liene ihmisen evoluutiossa sattumaa, että älykkäät ja kauniit naiset ovat haluttua seuraa.
Ei voi tehtä molemia,joko hyvää tai pahaa,siltä väliltä ei ole.
Älä höpötä!
Satujeesuksen tappaminen vaikkakin vain fiktion muodossa oli ilmeisen hyvä asia kristinuskonharhan kannalta, mutta pahanahan tuollaista tekoa järkevät pitäisivät.- Anonyymi
Hyvä ja paha on monta kertaa vain näkökulma kysymys sivistyneille ja älykkäille ihmisille mitä älykkäämpi ja ymmärtävämpi on harmaa alue on sitä laajempi hieman heikkolahjaisimmelle tietysti asiat yksinkertaistuvat ymmärryksen supistumisen mukaan ja primitiivisen ihmisen tasolle mentäessä tullaan jo lähes villieläimen tasolle jossa on enään olemassa hyvä ja paha .
- Anonyymi
Järkyttävän mustan hiilijalanjäljen.
- Anonyymi
Jos kyseenalaistat toisten totuuden, menetät oman totuutesi. Osa 2
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18392690/jos-kyseenalaistat-toisten-totuuden-menetat-oman-totuutesi--osa-2
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei235843- 601987
- 271439
Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom2331233- 741125
Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,531087Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️671082Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1431046- 511042
Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle58985