Carinaani olisi tarjolla yhden kesän ajetut alut chrysler neonista. Pulttijaon puolesta vanteet sopivat suoraan (5x100), mutta chryslerissa keskiönapa on suurempi. Tarvitsenko carinaa varten soviterenkaan siihen vanteen keskireiän ja pyörännavan väliin, vai voinko käyttää vanteita ilman soviterengasta? Vanteen keskittäminen varmaan onnistuu ihan hyvin ilman soviterengastakin viiden pultin avulla?
Alut alle!
Carina E
4497
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei ole ongelmaa noinpäin. Jos reikä olisi pienempi niin sitten :)
Tojotassa ei tunnu keskiöreikä edes osallistuvan keskittämiseen mitenkään, vaan keskittyy muttereilla. (Avensis, lienee samat vanteet ku E-carinassa?).
Ooppelissa taas esimerkiksi on keskiöreikä tosi piukka ja ainakin periaatteessa sen pitäis juuri oikeankokoinen ollakin.
Kokemuksesta puhun, Opeliksin pyöriä sai rytkiä irti 2xvuodessa, mutta paikalleenlaittaminen oli helppoa (irralliset pultit, ei tarvinnut sihdata niin tarkkaan, ja pyörä pysyi pelkän keskiönkin varassa)
Kun taas Tojon pyörät tippuu syliin kun viimesen mutterin irrottaa, mutta painavan pyörän nostaminen paikalleen on vittumaista kun pitää saada viis pulttia reikiin, ja vielä mutteri paikalleen ettei koko komeus putoa maahan.
Mulla oli kans sama ongelma. Auto tosin on Corolla. Ilman soviterenkaita auto tärisi moottoritie nopeuksissa. Vaihdoin oikean kokoiset soviterenkaat ja täristäminen lakkasi heti.
mulla oli carinassa pontiac fieron vanteet, hyvin ne ainakin pyöri. se tosin oli outoa että etuvetosessa oli takana leveemmät vanteet kun edessä.
Voi hyvänen aika! Alut Carinaan.. mitä tuhlausta. Ei se Toyotapaska siitä paremmaksi tulet, vaikka kuinka yrittäisit!