Viidakon syvyyksistä on löytynyt ateistinen heimo (tapaus Piraha).
Se asia, joka ateismin tutkijoita kiinnostaa on se, että onko tuo heimo, joka eli tapoineen ollut jäänteitä ns. alkuateismista, joka puhtaana virtasi kuin vuoripuro, ennen kuin teismiin lankeaminen tapahtui?
Osaako joku sanoa onko ko. heimo ollut alusta asti ateistinen?
Ateismin alkulähde
3
59
Vastaukset
En sanoisi, että Pirahãkansa on ateistista. He uskovat henkiin, mutta menettivät nopeasti kiinnostuksen Jeesukseen kun saivat tietää, ettei Jeesuksesta kertonut Daniel Everett ollut koskaan nähnyt Jeesusta. He vaativat kaikista väitteistä henkilökohtaiseen kokemukseen perustuvia todisteita, mikä on ihan järkevää esimerkiksi Jeesuksen ja Jumalan kohdalla.
Pirahãkansan tärkeimpiä arvoja on se, ettei ihmistä pakoteta mihinkään. Kukaan ei voi kertoa toiselle, miten asiat pitäisi tehdä. Heiltä puuttuu myös sosiaalinen hierarkia, koska ovat metsästäjäkeräilijöitä, joilla ei juurikaan ole omaisuutta, jonka keräämiseksi ja suojelemiseksi hierarkiat ja niitä legitimoivat uskonnot on alun perin keksitty.
https://en.wikipedia.org/wiki/Pirahã_people- Anonyymi
"Pirahãkansan tärkeimpiä arvoja on se, ettei ihmistä pakoteta mihinkään."
Pirahat ovat ns. jaloja villejä, joita sadut jumalista ei ole vielä ehtinyt pilata. Jos Pirahat omaksuisivat jumaluskon, heille tulisi nopeasti hierarkia, jossa muutamat nokkamiehet alkaisivat keräämään tavaroita, alistamaan muita ja kertomaan miten heitä pitää palvella ja mitä ei saa tehdä.
- Anonyymi
Peppi Pitkätossu ja Kongon demokraatti nauravat uskovaisille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle223018Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A112087Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.651956Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1001803Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761543Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta141272Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001265Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥361255- 1111055
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151036