Ateismin alkulähde

Anonyymi

Viidakon syvyyksistä on löytynyt ateistinen heimo (tapaus Piraha).

Se asia, joka ateismin tutkijoita kiinnostaa on se, että onko tuo heimo, joka eli tapoineen ollut jäänteitä ns. alkuateismista, joka puhtaana virtasi kuin vuoripuro, ennen kuin teismiin lankeaminen tapahtui?
Osaako joku sanoa onko ko. heimo ollut alusta asti ateistinen?

3

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En sanoisi, että Pirahãkansa on ateistista. He uskovat henkiin, mutta menettivät nopeasti kiinnostuksen Jeesukseen kun saivat tietää, ettei Jeesuksesta kertonut Daniel Everett ollut koskaan nähnyt Jeesusta. He vaativat kaikista väitteistä henkilökohtaiseen kokemukseen perustuvia todisteita, mikä on ihan järkevää esimerkiksi Jeesuksen ja Jumalan kohdalla.

      Pirahãkansan tärkeimpiä arvoja on se, ettei ihmistä pakoteta mihinkään. Kukaan ei voi kertoa toiselle, miten asiat pitäisi tehdä. Heiltä puuttuu myös sosiaalinen hierarkia, koska ovat metsästäjäkeräilijöitä, joilla ei juurikaan ole omaisuutta, jonka keräämiseksi ja suojelemiseksi hierarkiat ja niitä legitimoivat uskonnot on alun perin keksitty.

      https://en.wikipedia.org/wiki/Pirahã_people

      • Anonyymi

        "Pirahãkansan tärkeimpiä arvoja on se, ettei ihmistä pakoteta mihinkään."

        Pirahat ovat ns. jaloja villejä, joita sadut jumalista ei ole vielä ehtinyt pilata. Jos Pirahat omaksuisivat jumaluskon, heille tulisi nopeasti hierarkia, jossa muutamat nokkamiehet alkaisivat keräämään tavaroita, alistamaan muita ja kertomaan miten heitä pitää palvella ja mitä ei saa tehdä.


    • Anonyymi

      Peppi Pitkätossu ja Kongon demokraatti nauravat uskovaisille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      22
      2868
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1992
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      56
      1850
    4. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      67
      1789
    5. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      1743
    6. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      121
      1684
    7. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      75
      1503
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1255
    9. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1242
    10. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1198
    Aihe