Ihan lyhyesti sanottuna ahdistaa tajuttomasti.
Hammaslääkäri joutuu repimään etuhampaan pois koska se on tulehtunut taas aikaisemmasta juurihoidosta huolimatta. Myös kaksi tätä hammasta ympäröivää hammasta on juurihoidettu joten hammassiltaa ei voida tehdä. Mitä helvettiä minä teen? En ole vielä edes 21 vuotta kerennyt täyttää ja hampaat lahoaa suuhun, tämä on geneettistä ja hoidosta huolimatta hampaat on kuin paperimassaa. Implantti olisi kaikista varmin mahdollinen tapa mutta ikäni takia se tuskin onnistuu. Puhumattakaan koko tämän ilon maksamisesta kun en ole vielä töihin ennättänyt.
Puuttuva hammas tuskin auttaa myöskään itsetuntoon, purentaan ja puhumiseen.
Haluaisin kuulla jotain mieltä kohentavaa, edes jotain kokemuksia asiasta tai yhdellä etuhampaalla elämisestä tai kosmeettisen ongelman helpottamisesta. Kertokaa mitä vaan alan olemaan epätoivoinen.
Hammasproteesi/implantti yhteen hampaaseen sos
3
97
Vastaukset
- Anonyymi
No mutta sinullahan on aivan sama tilanne kuin minulla. Olen vanhempi. Viikon päästä saan yhden hampaan irtoproteesin. Se kiinnitetään joillakin koukuilla kahteen viereiseen hampaaseen. Illalla pannaan vesilasiin, ehkä?? Ihan uusi juttu minulle, toivottasti onnistuu. Kaksi viereistä hammasta on käsitelty, paikattu tai kuoritettu niin että pysyminen ei ole taattu. Hintaa en muista, olisko tonnin paikkeilla. On puhuttu eri vaihtoehdoista että olen jo mennyt sekaisin. Teetän yksityisellä.
Luulen että pitää opetella syömään pehmeämpiä ruokia, mutta parempi se kuin ilman etuhammasta. Olen valvonut monta yötä ja lukenut netistä kaiken mahdollisen. Ahdistaa se.
Luulen kyllä, että sinä saat edullisesti hampaasi kunnasta. Eiköhän noin nuorelle laiteta. Minulle tuskin olisi laitettu, olisivat laitattaneet tekarit, kun ei muutkaan hampaat suussa mitään tähtiä ole. Voimia!- Anonyymi
Eikö olisi parempi teettää implantti tuon protskun sijaan. Hinta onkin suurinpiirtein sama, impöantti tarjouksedda nyt 999. Proteesi kuitenkin kuluttaa tukihampaita ja muitakin välihampaita. Minulla om ehkä väliaikaiseksi tarkoitettu kevytsilta kun toinen kakkoshammas joudittiin poisyamaan. Kevytsilta ottaa siis tukea naapurihampaista,mutta niitä ei tarvitse hioa paljon ja se koko silta valmistetaan paikka-aineesya.. Kevytsilta on kestänyt hyvin nyt kolmisen vuotta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö olisi parempi teettää implantti tuon protskun sijaan. Hinta onkin suurinpiirtein sama, impöantti tarjouksedda nyt 999. Proteesi kuitenkin kuluttaa tukihampaita ja muitakin välihampaita. Minulla om ehkä väliaikaiseksi tarkoitettu kevytsilta kun toinen kakkoshammas joudittiin poisyamaan. Kevytsilta ottaa siis tukea naapurihampaista,mutta niitä ei tarvitse hioa paljon ja se koko silta valmistetaan paikka-aineesya.. Kevytsilta on kestänyt hyvin nyt kolmisen vuotta.
Olet oikeassa, impantti on parempi.
Ei ole ikenet ihan terveet, sen vuoksi en toistaiseksi laittanut implanttia. Voi olla että laitankin. Ei sillä yhden hampaan proteesilla voi syödä kun jäätelöä ja puuroa. Niinpä syön ilman hammasta ja laitan sitten takaisin. Ulkonäöltään ok. Jos laitan implantin, toimii siinä väliaikaisena rustauksena. On vähän harjoittelua miltä tuntuu, jos joutuu laittaa koko proteesin. Voi persehen suti.
Hinta oli kolmasosa implantista, en laita tarjousimpantteja, materiaaleissa on eroja. On ennestään, joten hyvistä on kokemusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 263148
- 681507
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa761093Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää1431029- 45931
- 61882
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.45868Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe171852- 42836
Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis138767