Konstantinus Suuri

Konstantinus "Suuri" kirjoittaa juutalaisista:

"Alkuun päätimme, että ei ole sopivaa seurata juutalaisten tapoja tämän pyhän juhlan suhteen, koska heidän kätensä ovat rikoksen tahraamat, näiden kirottujen miesten mielet ovat sokaistut. Täten älköön meillä olko mitään yhteistä juutalaisten kanssa, jotka ovat vihollisiamme. Varokaamme täten kaikkea yhteistä tämän pahan tien kanssa. Sillä miten he voisivat olla mistään oikeassa, jotka olivat syyllisiä Herramme kuolemasta, jotka ovat sekaisin päästään, jotka eivät seuraa tervettä järkeä, vaan jotka hillittömästä kiihkosta järjettömästi kulkevat sinne tänne... Jos sinun puhdas mielesi osallistuu näin täysin häijyn kansan tapoihin... Täten tämä epäsäännöllisyys täytyy korjata, jotta meillä ei olisi mitään yhteistä noiden Herramme murhaajien kanssa... Jotta ei olisi mitään yhteistä juutalaisten väärän valan kanssa."

Täten Konstantinus "Suuri" päätti, että pääsiäistä tulee viettää kristittyjen kalenterin mukaan eri päivänä kuin juutalaisten, sapatin sijaan tulee pyhittää sunnuntai ja Tooran käskyjen noudattamisesta tulee luopua, jotta meillä ei olisi mitään yhteistä noiden kirottujen juutalaisten kanssa. Sain tämän kommentin jakamisesta Facebookissa 7 päivää bannia, koska se ei ole Facebookin yhteisönormien mukainen. Eli siis Facebookissa ei saa vihapuhetta jakaa edes kritiikkiä varten, toivottavasti Suomi24 palstalla saa. Ajatuksia Konstantinus "Suuresta"?

3

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lähetä tarkempi lähde keisarin lainauksesta, vai hatustako sen otit? Ei facebook ole mikään luotettava lähde.

    • Anonyymi

      Kristitty.netillä on menossa jo neljäs uskonto:

      1. Viidesläinen luterilainen.
      2. Kabbala-uskovainen.
      3. Messiaaninen
      4. Juutalainen

      Nyt hän kuuluu messiaaniseen seurakuntaan, jossa on aikuisten upotuskaste, mutta hän on kiihkeä vauvakasteen kannattaja.
      Jokaista uskontoaan hän on puolustanut kiihkeästi ja on ollut omasta mielestään oikeassa! Kaikkea muuta hän tekee, mutta ei parannusta. Hän on eksyttäjä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      194
      6769
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      158
      1975
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1658
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1370
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      54
      1185
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      44
      1059
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      98
      1017
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      957
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      924
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      889
    Aihe