Muutama palvelu löytyy, joiden kautta mainostavat kilpailuttavansa autokaupat kun olet myymässä. Mitä mieltä olet näistä palveluista niin autosi myyjänä kuin autokauppiaana? Onko palvelusta oikeasti hyötyä? Varmasti muitakin palveluita löytyy kuin nämä kaksi.
https://autobotti.fi/mika-on-autobotti
https://autovex.fi/miksi-autovex
Autoliikkeiden kilpailuttaminen autoa myydessä netin kautta.
12
3718
Vastaukset
- Anonyymi
Jos autoliike antaa hyvitysarvion tuollaisen perusteella, siihen laitetaan "varmuusvaraa" niin paljon ettei synny tappiota. Varmempaa on käydä näyttämässä autoa niissä autoliikkeissä joita haluaa kilpailuttaa.
- Anonyymi
Joo tämä on ihan totta. Katsoppas tällainen palvelu kuin www.autokilpailutus.fi
Siellä vaativat hyvät pohjatiedot ja kuvat autosta ja tekevät tarvittaessa kuvauksenkin ilmaiseksi. Ystäväni kokeili palvelua ja sanoi että toimi erinomaisesti ja sai hyvän hinnan.
En tuosta autobotista tiedä, vaikuttaa että ei ole toiminnassa ollenkaan. Autovexissä myi yksi tuttu ja sekin kuulemma pelasi ihan ok, toki hinta jäi melko alhaiseksi mutta sai neuvoteltua korkeammalle.
- Anonyymi
Aina kun tulee lisää välistä vetäjiä, niin arvaa kuka sen maksaa.
- Anonyymi
Ei sekään ole ilmaista jos vaihtoehtoisesti soittelet 20-30 autoja ostavaa liikettä läpi, ja jokaiselle erikseen kerrot mitä olisi tarjolla, lähettelet autosta kuvia/tietoja sähköpostilla jne jne.
- Anonyymi
Joo itse en siihen rumban jaksa lähteä, joskus nuorempana oli intoa soitella liikkeitä läpi ja metsästää sitä viimistä hintaa. Nykyään arvostan omaa aikaa sen verran paljon että käytän mielelläni arkea helpottavia palveluja. Ja luulenpa että ne todelliset vinguttajat saavat vaan huonompaa palvelua kun eihän sellaista pilkunviilaajaa kukaan jaksa kunnolla palvella.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo itse en siihen rumban jaksa lähteä, joskus nuorempana oli intoa soitella liikkeitä läpi ja metsästää sitä viimistä hintaa. Nykyään arvostan omaa aikaa sen verran paljon että käytän mielelläni arkea helpottavia palveluja. Ja luulenpa että ne todelliset vinguttajat saavat vaan huonompaa palvelua kun eihän sellaista pilkunviilaajaa kukaan jaksa kunnolla palvella.
Minä tykkään autoveksistä, on ollut helppo ja nopea. Toki seuraavaksi kun myyn niin täytyypä kokeilla tuo autokilpailutus miten pelaa, on ilmeisesti vielä helpompi, tai niin ainakin tuttava sanoi kun myi Golfinsa.
- Anonyymi
Vanha lanka mutta kommentoidaan kuitenkin. Kolme kohdetta ja vaihdokista kolme tarjousta kaikki eurolleen samassa linjassa. Saattaa toimia vanhemmissa autoissa mutta vuoden vanhaan korealaiseen hybridi-nelivetoon täyttä ajanhukkaa.
- Anonyymi00008
Kokeilin Toyotan myynti' Autokilpailutus.fi sivulla tällä viikolla ja sain nopeasti useamman tarjouksen. Sain tonnin enemmän kuin autoliikkeestä josta kysyin eka
- Anonyymi00009
Minä kokeilin AutoWexin kautta tuommosta Volvo V70 eikä saanu tarjouksia. Pitää kokeilla tuota Autokilpailutus.fi, tämähän on vanha keskustelu mutta näkyy olevan vielä sivut pystyssä
- Anonyymi00010
V70 on nuorimmillaankin autona jo sen verran iäkäs että harva liike haluaa sitä ostaa suoraan sisään, vaihdossa kyllä käy.
Parhaiten noiden palveluiden kautta menee muutaman vuoden vanhat, yleiset ja suositut mallit, tuo näkyy suoraan myös autoista tarjottavissa hinnoissa. - Anonyymi00011
Anonyymi00010 kirjoitti:
V70 on nuorimmillaankin autona jo sen verran iäkäs että harva liike haluaa sitä ostaa suoraan sisään, vaihdossa kyllä käy.
Parhaiten noiden palveluiden kautta menee muutaman vuoden vanhat, yleiset ja suositut mallit, tuo näkyy suoraan myös autoista tarjottavissa hinnoissa.Mulla on viimeisinpiä tuotantoerän Volvo V70, eli vuosimallia 2016. Tuosta ainakin tuntui olevan kysyntää ja tarjouskin sangen kohtuullinen. Autoliikkeen ostaja kehui, että "kartano Volvo" on ikivihreä ja haluttu auto. Tuosta ainakin sain hyvän tarjouksen tuolta Autokilpailutus.fi
- Anonyymi00012
En siis myynyt vielä tuota V70, mutta tuntui olevan kuitenkin ihan kiinnostava autoliikkeille
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 293848
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5422792Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial562330Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2182321Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131839Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191560Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip561541- 971419
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631304Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951235