Matt. 16: 20 "Totisesti: jos teillä olisi uskoa edes sinapinsiemenen verran, te voisitte sanoa tälle vuorelle: 'Siirry täältä tuonne', ja se siirtyisi. Mikään ei olisi teille mahdotonta."
Kuka pystyy siirtämään vuoria? Jumala! Miksi Jeesus tässä väitti, että kaikki pystyvät siirtämään vuoria? Siksi, että Jeesus oli idän uskontojen oppilas. Ihminen on sielläpäin Jumala. Ei siis osa Jumalaa, vaan jokainen on itse Jumala.
Kun ajatellaan, että Jeesus oli syntyperältään juutalainen, niin on hänen opetuksensa kokonaisuudessaan Intian uskon ja juutalaisuuden sekoitus. Vallitsevat olosuhteet olivat sellaiset, että ei hyväksytty toisinajattelijoita ja sanoma jouduttiin naamioimaan osaksi vallitsevaa uskoa. Siksi Jeesus oli vain Jumalan poika ja sekin oli liian julkea väite.
Itämaan tietäjät tulivat Intiasta - juutalaisuudessa ei ollut tietäjiä, eikä idässä ollut juutalaisuutta.
Miksi joku väittää olevansa uskossa, mutta ei kuitenkaan siirrä vuoria? Tarvitaan ensin kuitenkin valaistuminen eli oman alkuperänsä tajuaminen. Jeesuksen sanoma oli, että kaikki on yhtä. Kristitytkin ovat myöhempien kirjoitusten mukaan osa kristuksen ruumista, mutta muut elävät jätetään ulkopuolelle.
Eipä löydy uskoa kristityiltä!
10
132
Vastaukset
- Anonyymi
Siirrä vuoria vetypommilla, kuka osaa valmistaa?
- Anonyymi
Pastori Ocksoo Park on etelä-korealainen julistaja. Hän kasvoi köyhissä olosuhteissa ja alkoi käydä nuorella iällä kirkossa leskeksi jääneen äitinsä kanssa. Synti vaivasi pastori Parkia koko hänen nuoruutensa, kunnes lokakuussa 1962 Jumalan armo aukaisi hänen silmänsä tajuamaan, että Jeesus on pessyt hänen syntinsä valkeammiksi kuin lumi.
Nuorena hän liittyi ulkomailta tulleiden lähetyssaarnaajien perustamaan kouluun julistajiksi haluaville, jossa hän oppi käytännönläheistä uskon elämää.
Pastori Ock Soo Parkin raamattuseminaari
Osa 1/8. Vanhurskaiksi kutsutut (Mark. 11:24)
Jumala ei koskaan ole valehdellut, eikä valehtele.Valitettavasti jumala ei todellakaan pysty olemattomuuttaan valehtelemaan.
Jumalvalheen levittäminen jää kaltaisillesi valehtelijoille.- Anonyymi
Tiede
"Usko ja äly
Professori Richard Lynnin mukaan älykkäät ihmiset ovat muita harvemmin uskossa. Älykkyys vähentää uskon merkitystä paitsi yksilölle myös kokonaisille yhteiskunnille. Viime vuosisadalla kiihtynyt länsimaisten yhteiskuntien maallistuminen on yhteydessä keskimääräisen älykkyysosamäärän kasvuun. Professorin mukaan uskonnollisuus väheni ja keskimääräinen älykkyys lisääntyi 137 kehittyneessä maassa 1900-luvulla.[22] Kehityspsykologi Satoshi Kanazawan tutkimuksen mukaan ateistit ovat keskimäärin älykkäämpiä kuin muu väestö."
- Anonyymi
Emävalhe, sanoi isä Veikko.
- Anonyymi
> Miksi joku väittää olevansa uskossa, mutta ei kuitenkaan siirrä vuoria?
Suuren vallan mukana tulee myös suuri vastuu. Vaikka kaikki olisi mahdollista, ei kaikki ole silti hyvä. Minä haluan tehdä sen mikä Jumalan mielestä on hyvää.- Anonyymi
Eli, et siis aio siirtää vuoria?😁
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli, et siis aio siirtää vuoria?😁
> Eli, et siis aio siirtää vuoria?
Miksi siirtäisin? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
> Eli, et siis aio siirtää vuoria?
Miksi siirtäisin?Siksi, että edes yhden ainoan uskomuksesi, voisit sillä teolla toteen näyttää.🤣
Usko ei ole vuorien siirtoa varten,se elämää joka jatkuu ijankaikkisuudessa,jeesusen seurassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse3657906Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1135583Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1114643Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli274450Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos1754411Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s523957Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603853Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan773737Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava373647SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha853471
