Taitaa jääkaappi vetää viimeisiä. Ei toimi kaasulla uusipoltin vaihdetti. Liekki toimii. Ei toimi autonakulla .. Mikä temppu voisi olla avuksi. Vai onko uudenkaapin hankinta. Nykyinen Dometic. Onko tietoa hinnoista ja mistä voisi ostaa sopuhintaan uudenkaapin.
Jääkaappi autoon
Anonyymi
8120
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Eikö nettihaulla löydy jääkaappia?
Alle 200 eurolla saisi A jääkaapin missä EI ole energia syöppöä pakastinlokeroa. Merkki oli upo tai Electronics. Toimii pelkästään sähköllä, mutta jos hankkis ison akun ja väh. 2000 v invertterin, niin toimii päivän akullakin. Mm prismoissa myynnissä.
Karavaanikäytössä päälimmäiseksi nousee epänormaali mitoitus. Prisman kaappia ei saa mahdutettua ilman suuria rakennemuutoksia. Eikä 230 V kompressorikaappia kannata ikinä ostaa autoon. Miksi nostaisi invertterillä jännitteen 230 V:iin, kun on olemassa 12 V kompressorikaappejakin, mutta ne eivät ole halpoja.
Kikkakonsti on heittää risa jääkaappi mäkeen ja sijoittaa tyhjäksi jääneeseen kaappiin joku 12 voltilla toimiva kylmäkaappi(laukku). Parhaimmat menee kylmemmäksi kuin alkuperäinen jääkaappi, mutta hintakin nousee.
En itse hankkisi 230v jääkaappeja koska vie virtaa paljon enemmän kuin 12V kompressori joissa ei invertteriä tarvitse väliin.
Laita entinen kuntoon ja toimii kaasulla?
Ammattilainen tietää 15-30min mikä vika
Ei toimi kaasulla ei akkuvirralla , eikä 230v virralla. On ostettava uusikaappi . Hinnat noin 1500 eur asennus.
Kuivamuonalla elää kummasti reissussa, mutta lämmin olut ei kyllä iske?
Larseeni menee lämpöisenä, kun on siihen tottunut
Pitkään käyttämättä olleen kaapin ammoniakki vesiseos jämähtää usein ja apuna on vain kaapin kääntäminen ylösalaisin. Tietysti kaappi täytyy ottaa ulos vaunusta.
Jos käännetyn kaapin putkistosta ei kuulu mitään lorinaa/pihinää niin putkistoa voi omalla vastuulla VAROVASTI naputella kumivasaralla.