Marin kertoi kyselytunnilla

Ettei ole ehtinyt korjaamaan veroehdotus, kun se on mennyt Tampereen kotiin ja hän ei ole käynyt siellä. Pääministeri ei ilmeisesti, eikä hänen apulaisjoukkonsa osaa käyttää nettiä. Lisäksi on erikoista, että hän istuu Tampereen kaupunginvaltuustossa, vaikka ei ehdi käydä Tampereella.
762
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kyllä on noloakka!

Äänestä

Voiko veroja jättää maksamatta jos ei ole nähnyt lähetettyä veroehdotusta?
Jos on siis katsellut jotain ihan muuta ettei ettei ole sitä nähnyt.
Varsinkin kun on niin paljon muutakin katseltavaa.

Äänestä

Siis palkanmaksajan kuuluu pidättää ennakonpidätys etuuksista. Kertoo tässä entinen palkanlaskija, yrityksellä oli työsuhdeasuntoja, ruokaetuuksia, auto/ matka ym. Joista kertyi verotettavaa.

Verotusta on aika oikaista 6 vuotta, ihan jokaisen.
Jos on saanut mätkyjä, ne menee ulosottoon jos ei oke reagoinut veroehdotukseen.

Äänestä

Marin on ehdolla taas Tampereen valtuustoon vaikka ei tosiaan ehdi edes käydä siellä ja mitä hän siellä muuta saisi aikaankaan kuin tuhoa.
Marinin valtuuston pj. kauden jäljiltä Tampereen talous on raunioina , ennen niin rikkaan kaupungin , nyt on samaa siis tullut - tulee valtion m ittakaavassa.
Valtio ottanut 2 - vuodessa jo 20 mrd€ velkaa , käsittämätön summa , eikä yhtään työllistävää päätöstä ole tehty , olemme totaalisen kusessa Marinin hallituksen johdosta.
https://mvlehti.net/2021/06/05/paaministeri-marin-lupasi-maksaa-laittomat-etuudet-takaisin-ja-hoitaa-veronsa-ja-silla-hyva-paakirjoitus/

Äänestä

Joku jalasmökki siellä?

Selitys Tampereella kirjoilla oloon löytyy tästä:
Kansanedustaja saa verotonta kuukausittaista kulukorvausta kansanedustajan tehtävästä aiheutuvien kustannusten maksamiseen. Kulukorvaus vaihtelee kansanedustajan kotipaikasta riippuen 987:stä 1 809 euroon.
Wikipedia

Siis hyötymistarkoituksessa.

Äänestä
  • Kansanedustajuus on määräaikainen tehtävä. Eli kotikunta on se, missä vakituinen asunto. Niinhän kaikki kansanedustajat tekevät.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ettei ole ehtinyt korjaamaan veroehdotus, kun se on mennyt Tampereen kotiin ja hän ei ole käynyt siellä. Pääministeri ei ilmeisesti, eikä hänen apulaisjoukkonsa osaa käyttää nettiä. Lisäksi on erikoista, että hän istuu Tampereen kaupunginvaltuustossa, vaikka ei ehdi käydä Tampereella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu