Sipilä edisti omaa ja kaverin etua

Anonyymi

Vuonna 2017 nykyinen pääministeri Sanna Marin tulkitsi, että silloinen pääministeri Juha Sipilä oli mukana politiikassa vain edistääkseen omaa ja lähipiirinsä etua.

Vuonna 2021 Sanna Marin ollessaan itse päämonisterinä on palkannut lähipiirinsä avustajikseen valtion piikkiin. Ja jättänyt maksamatta saamastaan ravintoedusta veroja yli 8 000 euroa.

10

66

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun pääministerllä on niin paljon avustajia, kuin Sanna Marinilla on, pitäisi hänen maksaa avustajien palkkiot itse. On ymmärrettävää, että pääministeri tarvitsee avustajia mutta kyllä kolme avustajaa valtion palkkalistoilla pitää riittää. Maksakoon itse lopuille palkan.

    • Anonyymi

      Jokaiselle kykyjensä ja taroeen mukaan. Jos tarvittiin useampi, niin sitte tarvittiin.

      • Anonyymi

        Olet ihan oikeassa. Kaikilla pääministereillä avustajia kykyjen mukaan. Marin tarvitsisi muutaman osaavan, mutta ne ei saisi olla punikkeja, kuten nykyiset vaan asiansa osaavia ja kyvykkäitä ihmisiä.


    • Anonyymi

      Oikeuskansleri tutki Sipilän asiaa ja totesi tämän toimineen moitteettomasti.
      Marinilta edesvastuuton syytös jolla ei ollut pohjaa, ei kusipää tajunnut pahoitella älytöntä väitettään.

    • Anonyymi

      Sipilä pitää panna vastuuseen.

      • Anonyymi

        Sipilä teki julmasti kun ei käyttänyt hyväkseen valtiota kuten Marin.
        Tästä hänet pitää tuomita raskaimman mukaan.


    • Anonyymi

      Mitä puutteellisempi oma osaaminen on sitä enemmän avustajia tarvitaan.

    • Anonyymi

      Parasiitti Marin täytyisi laittaa tehtävästään sivuun.

    • Anonyymi

      Marinin arvostelu on perusteetonta ja vihamielistä. Siitä pitäisi joutua vastuuseen, jos demokratiamme toimisi.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      222
      5494
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      132
      5064
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      27
      4871
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      125
      2108
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      404
      1817
    6. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      89
      1677
    7. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      34
      1676
    8. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      14
      1597
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      93
      1333
    10. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      380
      1307
    Aihe