Venäläistaustainen hakkeriryhmä Darkside sulki taannoin kyberhyökkäyksellä tärkeän polttoaineputken Yhdysvaltain itärannikolla.
STT–AFP
23:19
Yhdysvaltojen oikeusministeriö on saanut takaisin valtaosan Colonial Pipeline -putkiyhtiön hakkereille maksamista 4,4 miljoonan dollarin lunnasrahoista.
Venäläistaustainen hakkeriryhmä Darkside sulki taannoin kyberhyökkäyksellä tärkeän polttoaineputken Yhdysvaltain itärannikolla. Viime kuussa tuntemattomat toimijat sulkivat Darksiden serverit. Tuolloin Darksiden edustaja kertoi, että servereiltä olisi viety kryptovaluuttana maksettuja lunnasmaksuja.
Kuvittelivat olevansa viksuja!
Yhdysvallat löysi venäläishakkerien viemät lunnasrahat
12
<50
Vastaukset
- Anonyymi
SNAP ....... russkihaxterit vetivät vesiperän. Hyvä juttu.
- Anonyymi
Näytöt ne puuttuu. Menee arvailuksi tekijä. Olisko ollu NSA asialla?
- Anonyymi
Olisko ollet Kiinan poijjaat asialla? ;)
Vaiko ihan ISIS itte?
- Anonyymi
Putin on takuulla pahalla tuulella. Ei moista olisi tapahtunut Trumpin kaudella.
- Anonyymi
Onhan se aivan epistä, kun Usalla on niin tehokkaat keinot torjua rikollisuutta. Putinilta meinaa keinot loppua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onhan se aivan epistä, kun Usalla on niin tehokkaat keinot torjua rikollisuutta. Putinilta meinaa keinot loppua.
Tai sitten ihan vaan perinteinen USA:n Fake News?
- Anonyymi
Taasko venäläistaustainen muka taitaa olla Bideen taustainen NSA joka USAssa hakkeroi ja syyttää muita ja samalla Bideeni tunkee rahat taskuihinsa.
- Anonyymi
Se on oikeesti THE Darkside.
Kaikki ISIS kalifaatinkin kaupungit USA:n propaganda on nimennyt USA:n englanninkielisillä nimillä. THE- artikkelia oli käytetty runsaasti.
"Määräinen artikkeli "the" on yksi englannin kielen yleisimpiä sanoja. Se on myös kielen ainoa määräinen artikkeli." - Anonyymi
Ei kuulu Darkside Venäjän nimeämistyyliin. Eivät ole kovin innoissaan anglokielisestä nimeämiskulttuurista.
- Anonyymi
Yhdysvaltojen ja Iso-Britannian salaiset palvelut löysivät venäläishakkerien viemät lunnasrahat Porvoosta kukkapenkkiin ja tennariin kätkettynä. :D
- Anonyymi
Loput löytyi tiltulin peräkontista. Oli kääritty sikariputken sisään.
- Anonyymi
Venäläisiä verkkohyökkäyksiä on tehty meilläkin useita, jopa eduskuntaa vastaan.
Jäljet johtavat valtiolliseen tahoon.
Täällä ei vain olla pidetty meteliä asiasta, mutta on saanut läntisen yhteistyön tiivistymään ennenkuin tapahtuu vakavampaa.
USA on tärkeä yhteistyökumppani selvittelyissä, sillä heillä on paljon tietoa Venäjä/Kiina/ Iran, ja Pohjois-Korean hakkerihyökkäyksissä.
Näitä hyökkäyksiä ei tehtäisi diktatuureista, ilman valtioiden tukea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2314148Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1122614Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382345Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811426Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1141394- 481169
- 771075
- 59943
- 45926
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58911