Varmasti tyhmä kysymys mutta en netistä aukotonta vastausta löytänyt.
Miten hybridiautossa toteutetaan esilämmitys talvella? Eikö akkulaturin johdosta saada virta lämmitykseen mutta tällöin lämmittää vain akkuja sisätiloja jotain kautta? Ja moottoria ei pysty esilämmittämään? "kahden johdon" taktiikka ei innostaisi.
Hybridiauton lämmitys talvella
10
9715
Vastaukset
- Anonyymi
Mm. Toyotan pluggaria ei pysty autoa esilämmittää jos pakkasta on yli -10 astetta, eikä auto kulje metriäkään sähköllä.
Ainoa tapa esilämmitykseen on ostaa polttoaine lämmitin, esim. Webasto.
Eihän sellainen maksa kuin 2500 euroa ja sitten ruostesuojus 1500, talvirenkaat 2500, ja muuta välttämätöntä 1000-5000 euroa, niin siinä sitä Toyotan ilosanomaa ja säästöä jokainen sähköinen kilometri, varsinkin talvella.- Anonyymi
Kyllä se sähkölläkin kulkee kunhan pistää viimasuojan nokalle. SIlloin Polttiksen lämmettyä päästään hyvinkin pitkiä matkoja sähköllä.
Ei se kahden johdon taktiikkakaan nyt niin kovin hankala loppujen lopuksi ole. Itsekin sitä kirosin mutta siinä se menee kuin kuin yksikin.
Voisi se fiksumpikin olla mutta aika vähän niitä kelejä oli milloiin lämpöpumpun lämmitys ei riittänyt, ainakin täällä pirkanmaalla. Etelä Suomessa ei varmaan tarvitse edes toista kaapelia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä se sähkölläkin kulkee kunhan pistää viimasuojan nokalle. SIlloin Polttiksen lämmettyä päästään hyvinkin pitkiä matkoja sähköllä.
Ei se kahden johdon taktiikkakaan nyt niin kovin hankala loppujen lopuksi ole. Itsekin sitä kirosin mutta siinä se menee kuin kuin yksikin.
Voisi se fiksumpikin olla mutta aika vähän niitä kelejä oli milloiin lämpöpumpun lämmitys ei riittänyt, ainakin täällä pirkanmaalla. Etelä Suomessa ei varmaan tarvitse edes toista kaapelia.Eikös Toyotan hybridin toimintaperiaate ole sellainen että -10 astetta kylmemmässä polttomoottori käynnistyy heti liikkeelle lähdettäessä. Kyllähän se viimasuoja tietenkin auttaa että polttomoottori lämpenee nopeammin ja sen jälkeen voi jo sammuakin ja ajaminen siirtyy sähkölle jos akussa on latausta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä se sähkölläkin kulkee kunhan pistää viimasuojan nokalle. SIlloin Polttiksen lämmettyä päästään hyvinkin pitkiä matkoja sähköllä.
Ei se kahden johdon taktiikkakaan nyt niin kovin hankala loppujen lopuksi ole. Itsekin sitä kirosin mutta siinä se menee kuin kuin yksikin.
Voisi se fiksumpikin olla mutta aika vähän niitä kelejä oli milloiin lämpöpumpun lämmitys ei riittänyt, ainakin täällä pirkanmaalla. Etelä Suomessa ei varmaan tarvitse edes toista kaapelia.Ei pidä paikkaansa.
Ainakin Outlander lämmittää myös moottorin jäähdytysveden esilämmityksessä ja lämmintä tulee heti, mutta pakkasella yli 10 astetta polttis käynnistyy herkästi, jos sisäilman lämmönpyynti suurta.
Nimim.
3 vuotta ladattavalla hybridillä ajellut ilman mitään ulkopuolista lämmitintä.- Anonyymi
Niin taitaa volkkarikin tehdä vaikka lämpiää myös sähköllä.
Volvo sitten taas ei lämpiä ilman bensaa ollenkaan. Siellä ei ole minkäänlaisia vastuksia tai lämpöpumppua tekemässä lämpöä. Anonyymi kirjoitti:
Niin taitaa volkkarikin tehdä vaikka lämpiää myös sähköllä.
Volvo sitten taas ei lämpiä ilman bensaa ollenkaan. Siellä ei ole minkäänlaisia vastuksia tai lämpöpumppua tekemässä lämpöä.Aika monessa mallisahan se riippuu varustuksesta. Mitsujakin on ilman lämmitystä.
- Anonyymi
Toyota toimii tyhmemmin. Talviautotestissä todettu.
- Anonyymi
Nuotio sisälle ja jo lämpiää, hiilloksella voi paistella Huilun Tuhdit.
- Anonyymi
Bemarin 225xe plugarin voi pistää kännykällä lämpenemään joko heti, tai haluttuna ajankohtana. Latausjohdolla se käyttää verkkovirtaa, tai ilman ajoakkua. Toimii hyvin kaikilla keleillä. Helteellä vastaavasti viilentää sisätilat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2713376Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1031683- 681239
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra1991077- 571033
Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:50986- 63961
Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is199871- 42817
- 47782