Nyt on kasvihuoneeseen uusittu lasit

Anonyymi

ja uusi kivetys, ja terassi saa vielä uuden öljyn.
Laituri maalataan toiseen kertaan ja sitten voiki loppuviikon taas olla. On se ihanaa kun on työtön. Ei sitä jaksaisi tehdä mitään jos olisi töissä.
Tässä sen näkee että kun on työttömänä, pitää paljo n parempaa huolta kaikesta ja jaksaa korjata ja uusia. Jos olisimme töissä tämä olisi varmaan roikkunu iät ja ajat rempallaan.

8

61

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Meillä on uusittu pihan nurmikko, jota ei ole tehty 25 vuoteen vaikka olisi jo pitäny aikoja sitten. Nyt orastaa jo... ihanaa.

      Mökillä on uusittu mökin katto ja rakennettu lisäaitta.

    • Anonyymi

      Oikeestihan nämä köyhyyspalstalaisten "mökit" on perikuntien omistamia yhteismökkejä eli entisia köyhien vakituisia asumuksia. Niistä on lapsikatras lähtenyt maailmalle 60- ja 70-luvuilla leveämmän leivän perään Ruotsiin tai edes Etelä-Suomeen. Vanhukset ovat jo kuolleet.

      Nyt sitten omistus on jo seuraavalla polvella, koska asumukset sijaitsevat kuolevilla syrjäseuduilla, joilta kukaan ei mitään vakituiseen asumiseen enää edes halua. Ei saada myytyä, joten nimitetään hökkeliä "mökiksi".

      Mökit ovat ahtaita, alkeellisia ja huonokuntoisia. Riitainen perikunta ei ole rahaa niihin satsannut. Eikä sitä rahaa edes olisi, sillä koko vähä-älyinen suku ei ole missään pärjännyt, ei koulutuksessa eikä työelämässä. Takahikiän köyhyys on vain siirtynyt betonilähiöihin.

      Mutta mikäs sitä on välillä "kesäautolla" lähteä betonilähiön ahtaudesta maalle virkistäytymään. Pihan perällä on lahoava huussi, jota tyhjennetään, jos kännäämiseltä jaksetaan. Harvoilla näistä sitä omaa rantaakaan on, mutta ainahan voi köyhyyspalstalla niin väittää. Tosiasiassa köyhän pikkukunnan uimarannalle on "mökiltä" 15km matka, josta viimeiset 2km mutkittelevaa kinttupolkua pitkin.

      • Anonyymi

        Tiedätkö että tosi vanha mökki on mieltön aarre!!!! Mitä vanhemi sen parempi. itse en voisi ikinä huolia edes ilmaiskeksi sellaista mökkiä missä olisi vedet ja vessat ja talo joka ei edes näytä mökiltä! Hyi, kun kattelee ihmisten mäkkejä jotka on kuin kaupunkitaloja, niin säälittää heidän visionsa. Hiveitä. Mökin pitää olla vanha ja ainaisen korjauksen tarpeessa, silloin tietää olevansa mäkillä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tiedätkö että tosi vanha mökki on mieltön aarre!!!! Mitä vanhemi sen parempi. itse en voisi ikinä huolia edes ilmaiskeksi sellaista mökkiä missä olisi vedet ja vessat ja talo joka ei edes näytä mökiltä! Hyi, kun kattelee ihmisten mäkkejä jotka on kuin kaupunkitaloja, niin säälittää heidän visionsa. Hiveitä. Mökin pitää olla vanha ja ainaisen korjauksen tarpeessa, silloin tietää olevansa mäkillä.

        Täysin ymmärrettävää, että ihminen haluaa betonilähiön passiivisuudesta vaihteluun autioituneen syrjäseudun pikkukunnan perämetsään romahtamisvaarassa sinnittelevään vajakkisuvun yhteiseen "mökkiin". Siellä eivät ihmiset kyläkeskustan raitilla katso vajakkeja kieroon, koska ovat itse samanlaisia ja todennäköisesti vielä verisukulaisiakin.

        Siellä maalla tyhmä köyhäkin saa onnistumisen kokemuksia, kun esim. onnistuu sytyttämään tulet ruostuneeseen pallogrilliin ja valmistaa itse tyhmän köyhän herkkuaterian bensikseltä ostetuista halpis grillimakkaroista (lihaprosentti 5, rasvaprosentti 45, hiilihydraatteja 80). Siihen pari väljähtynyttä keskikaljaa lisänä, niin johan on köyhällä tyhmällä herkkua. Kun makkarat on syöty, jatkavat sitten pelkillä kaljalla.


    • Anonyymi

      Miten betonibunkkereissa vuokralla asuvat apaattiset kelan mannekiinit voi olla noin katkeria siitä, että joillakin ihmisillä on ihan oma mökki , vaikka vanhakin.

    • Anonyymi

      Kyllähän se kyrsisi nytkin hikoilla duunissa jossain homeisessa ja kuumassa perseluolassa.

    • Anonyymi

      Täällä puhutaan tosi usein siitä, miten kukakin on jostakin kovasti kateellinen.

      Itse en ylipäätään kadehdi ketään enkä koskaan. En edes muista, olisinko koskaan kadehtinut... Mutta sitä on varmasti betonilähiöiden vajakkien vaikea ellei peräti mahdotonta uskoa.

      • Anonyymi

        Kivat sulle vaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      219
      17106
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      169
      12174
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      41
      5960
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      64
      4842
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      13
      4746
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      19
      3937
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3565
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      133
      2997
    9. 248
      1382
    10. Mitä toivot joululahjaksi ja

      mitä antaisit kaivatullesi? 😃
      Ikävä
      85
      1011
    Aihe