Juhla Mokan tarina

Anonyymi

Tiesitkö tätä Juhla Mokasta? Kahvin alkuperäinen nimi voi yllättää

Suomalaiset ovat kahvikansaa ja varmasti jokainen kahvinjuoja on ainakin joskus elämänsä aikana juonut ikonista Juhla Mokkaa. Tiesitkö sinä näitä faktoja Suomen suosituimmasta?

Videolla: Missä kahvia pitäisi oikeasti säilyttää? Totuus kahvimyyteistä.

Juhla Mokka -kahvi lienee yksi Suomen ikonisimmista elintarvikkeista. Vuonna 1929 lanseeratun tuotteen historiaan liittyy monenlaisia tarinoita ja muistoja. Suomalaisille Juhla Mokka on ollut osa arkea ja juhlaa ja sitä on hamstrattu kauppojen kahvitarjouksista. Nykypäivänä sitä voisi pitää myös kovana valuuttana, kun sosiaalisen median kirppiksillä tehdään ”tämä tuote vaihtuu kahvipakettiin” -kauppaa.

Nyt Pauligin kahvilähettiläänä tunnettu Iinaroosa Kanth eli ”Pauligin Inkku” listaa tunnettuja ja hieman vähemmän tunnettuja faktoja Juhla Mokasta.

– Juhla Mokka on Suomen suosituin kahvi ja sillä on erityinen paikka sydämissämme sekä kahvikulttuurissamme. Onhan lähes joka toinen juotu kahvikupillinen Suomessa Juhla Mokkaa ja vaaleapaahtoinen kahvi on johtanut kahvikulttuurin kehittymistä jo vuosikymmeniä, hän kirjoittaa blogissaan Pauligin sivuilla.

Juhla Mokka ei ole tuotteen alkuperäinen nimi
Vuonna 1929 Pauligin tehtaalla juhlittiin paahtimon 25-vuotista taivalta ja sen kunniaksi päätettiin tuoda markkinoille uusi kahvisekoitus. Alkujaan kahvisekoituksilla oli vain sarjanumerot, mutta 25. juhlavuoden kunniaksi uusi kahvi päätettiin nimetä Juhlasekoitukseksi. Sen tunnusväreiksi vakiintuivat punainen ja kulta.

1960-luvun lopulla Juhlasekoituksesta ryhdyttiin käyttämään myös nimitystä Juhla Mocca. Vuonna 1970 nimeksi vakiintui suomalaisten tänä päivänä tuntema Juhla Mokka.

Juhla Mokka -kahvista tuli vuonna 1974 Pauligin suurin kahvimerkki ja viisi vuotta myöhemmin Suomen suosituin kahvi.

Kultaisen kupin tarina
Vuonna 1968 kultakuppi ilmestyi Juhla Mokka -pakkaukseen Vuosaareen keskustaan avatun uuden paahtimon kunniaksi. Vihkiäisiin osallistui myös Presidentti Kekkonen.

Kultakupin on suunnitellut taiteilija Olga Osolinin. Malli on tuttu Arabian Myrna-mallistosta ja se on päällystetty lehtikullalla. Kultakuppien tuotanto lopetettiin kesäkuussa 2005. Pauligilla on näitä harvinaisia kuppeja jäljellä enää muutama sata ja niistä nautitaan edelleen kahvia pääkonttorin juhlakahvituksissa.

Juhla Mokka on yksi Pauligin maistotiimin haastavimmista kahveista. Se on parhaimmillaan kahvisekoitus jopa 10 maan kahveista. Sen makurunko tulee Brasilialaisista Arabica-kahveista, mutta myös Kolumbialaisilla kahveilla on tärkeä rooli sen maussa.

Miten Juhla Mokan saa maistumaan aina samalta?
Paulig-kahvien päämaistaja Marja Touri maistaa päivittäin 200–300 kahvikupillista. Ennen kuin Juhla Mokka päätyy asiakkaan kuppiin päämaistaja Touri tiimeineen maistaa kahvin kahdeksan kertaa.

– Maun tasalaatuisuudesta huolehtiminen vuodesta toiseen vaatii paljon työtä ja kokemusta, Touri kertoi vuonna 2020.

Maistotiimi maistelee kahvin ja varmistaa, missä suhteessa kahveja täytyy sekoittaa, jotta maku pysyy samana.

5

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jaha taas "monistamassa uutisia" tälle palstalle ...mitähän jos kaikki sanomalehdet toistettaisiin täällä??
      Linkki olisi riittänyt ja se juuri puuttuu..............................................................................

    • Anonyymi

      Kyll paras kahvi on Presidentti -kahvi.

    • Anonyymi

      On nuo Pauligin ikoni(?)-mainokset korneja...juhlakalu lähes mulkoilee kameraan päin..se Vesala-poseeraus on oikein pöljä.

      • Anonyymi

        Vesala on kuitenkin mainoksessa minun mielestäni upea ilmestys vinyylipintaisessa kiiltävässä asussaan. Mulkoiluhan on tarkoituksellinen vitsi, ikoni on se kahvi ja esiintyjä tulee toiseksi, siksi ilme.


    • Anonyymi

      Minä luulin, että taas on kyseessä rasismi. Mokka-sana liittyy jotenkin tummaan ja onhan se eräs kaupunkikin Arabiassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1865
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1598
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1079
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      934
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      864
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      774
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe