Juhla Mokan tarina

Anonyymi

Tiesitkö tätä Juhla Mokasta? Kahvin alkuperäinen nimi voi yllättää

Suomalaiset ovat kahvikansaa ja varmasti jokainen kahvinjuoja on ainakin joskus elämänsä aikana juonut ikonista Juhla Mokkaa. Tiesitkö sinä näitä faktoja Suomen suosituimmasta?

Videolla: Missä kahvia pitäisi oikeasti säilyttää? Totuus kahvimyyteistä.

Juhla Mokka -kahvi lienee yksi Suomen ikonisimmista elintarvikkeista. Vuonna 1929 lanseeratun tuotteen historiaan liittyy monenlaisia tarinoita ja muistoja. Suomalaisille Juhla Mokka on ollut osa arkea ja juhlaa ja sitä on hamstrattu kauppojen kahvitarjouksista. Nykypäivänä sitä voisi pitää myös kovana valuuttana, kun sosiaalisen median kirppiksillä tehdään ”tämä tuote vaihtuu kahvipakettiin” -kauppaa.

Nyt Pauligin kahvilähettiläänä tunnettu Iinaroosa Kanth eli ”Pauligin Inkku” listaa tunnettuja ja hieman vähemmän tunnettuja faktoja Juhla Mokasta.

– Juhla Mokka on Suomen suosituin kahvi ja sillä on erityinen paikka sydämissämme sekä kahvikulttuurissamme. Onhan lähes joka toinen juotu kahvikupillinen Suomessa Juhla Mokkaa ja vaaleapaahtoinen kahvi on johtanut kahvikulttuurin kehittymistä jo vuosikymmeniä, hän kirjoittaa blogissaan Pauligin sivuilla.

Juhla Mokka ei ole tuotteen alkuperäinen nimi
Vuonna 1929 Pauligin tehtaalla juhlittiin paahtimon 25-vuotista taivalta ja sen kunniaksi päätettiin tuoda markkinoille uusi kahvisekoitus. Alkujaan kahvisekoituksilla oli vain sarjanumerot, mutta 25. juhlavuoden kunniaksi uusi kahvi päätettiin nimetä Juhlasekoitukseksi. Sen tunnusväreiksi vakiintuivat punainen ja kulta.

1960-luvun lopulla Juhlasekoituksesta ryhdyttiin käyttämään myös nimitystä Juhla Mocca. Vuonna 1970 nimeksi vakiintui suomalaisten tänä päivänä tuntema Juhla Mokka.

Juhla Mokka -kahvista tuli vuonna 1974 Pauligin suurin kahvimerkki ja viisi vuotta myöhemmin Suomen suosituin kahvi.

Kultaisen kupin tarina
Vuonna 1968 kultakuppi ilmestyi Juhla Mokka -pakkaukseen Vuosaareen keskustaan avatun uuden paahtimon kunniaksi. Vihkiäisiin osallistui myös Presidentti Kekkonen.

Kultakupin on suunnitellut taiteilija Olga Osolinin. Malli on tuttu Arabian Myrna-mallistosta ja se on päällystetty lehtikullalla. Kultakuppien tuotanto lopetettiin kesäkuussa 2005. Pauligilla on näitä harvinaisia kuppeja jäljellä enää muutama sata ja niistä nautitaan edelleen kahvia pääkonttorin juhlakahvituksissa.

Juhla Mokka on yksi Pauligin maistotiimin haastavimmista kahveista. Se on parhaimmillaan kahvisekoitus jopa 10 maan kahveista. Sen makurunko tulee Brasilialaisista Arabica-kahveista, mutta myös Kolumbialaisilla kahveilla on tärkeä rooli sen maussa.

Miten Juhla Mokan saa maistumaan aina samalta?
Paulig-kahvien päämaistaja Marja Touri maistaa päivittäin 200–300 kahvikupillista. Ennen kuin Juhla Mokka päätyy asiakkaan kuppiin päämaistaja Touri tiimeineen maistaa kahvin kahdeksan kertaa.

– Maun tasalaatuisuudesta huolehtiminen vuodesta toiseen vaatii paljon työtä ja kokemusta, Touri kertoi vuonna 2020.

Maistotiimi maistelee kahvin ja varmistaa, missä suhteessa kahveja täytyy sekoittaa, jotta maku pysyy samana.

5

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jaha taas "monistamassa uutisia" tälle palstalle ...mitähän jos kaikki sanomalehdet toistettaisiin täällä??
      Linkki olisi riittänyt ja se juuri puuttuu..............................................................................

    • Anonyymi

      Kyll paras kahvi on Presidentti -kahvi.

    • Anonyymi

      On nuo Pauligin ikoni(?)-mainokset korneja...juhlakalu lähes mulkoilee kameraan päin..se Vesala-poseeraus on oikein pöljä.

      • Anonyymi

        Vesala on kuitenkin mainoksessa minun mielestäni upea ilmestys vinyylipintaisessa kiiltävässä asussaan. Mulkoiluhan on tarkoituksellinen vitsi, ikoni on se kahvi ja esiintyjä tulee toiseksi, siksi ilme.


    • Anonyymi

      Minä luulin, että taas on kyseessä rasismi. Mokka-sana liittyy jotenkin tummaan ja onhan se eräs kaupunkikin Arabiassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      132
      8364
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      471
      7591
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      221
      5692
    4. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      96
      4752
    5. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      147
      4644
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      109
      4486
    7. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      155
      4439
    8. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      25
      4365
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      4192
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3840
    Aihe