Olenkohan ainut joka ei tiennyt potilashuoneiden mikrofoneista

Anonyymi

Ja onko se muidenkin mielestä potilaan pettämistä, että hänelle ei kerrota, että kaikki, mitä hän sanoo, voidaan kuulla potilaspuhelimen kautta? Kenelle tulisi edes mieleen tuollainen? Ymmärrän potilaspuhelimen tärkeyden monissaq tapauksissa, mutta en salailua. Ehkä joku pystyy arvaamaan tuollaisen asian ja voi siis ottaa sen huomion puheissaan, mutta jos asiasta ei tiedä, luulee potilastilan olevan yksityinen, ja keskustelee puhelimessa vapaasti, yksityisistä asioista.

12

132

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sairaaloissa ei ole potilashuoneissa minkäänlaisia mikrofoneja, ei siellä salakuunnella ketään.

      • Anonyymi

        Sairaalassa on valvonta kamerat potilashuoneissa.Seraavat potilaita kopissaan nenä kiinnii ruudussa. Katossa on pyöreä kuin puolikas laiha pallo punanen tai musta.Kuva äänet tule.Uskon hoitajat on ruudun takana osaston kopissa ja kuitilevat F.B.Ei aikaa vaihtaa silloin vaippoja vanhuksille. Tai viedä pissalle. Sanovat vain kopin luukulla: Sulla on vaipat pissaa niihin. v.2018/ 2019palativinen osasto.Jossa ei tiedetä mikä maa valutta,Mutta muistetaan äidin opit: Housuun ei saa pissata.Toivotavasti kuolen sydis kotiin pääkaupunki setu.


      • Anonyymi

        Miten sitten potilas voi puhua toimistossa istuvan hoitajan kanssa, ellei siinä vuoteen vieressä pöytään kiinnitetyssä laatikossa ole mikrofonia.


      • Anonyymi

        Kyllä teholla salakuunnellaan, jos potilas on yrittänyt itsemurhaa ja hänet ollaan siirtämässä suljetulle osastolle. Jos kyseinen potilas haluaa soittaa tuttavalleen, niin puhelua kuunnellaan. Tämä on tosi. Olen hoitaja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä teholla salakuunnellaan, jos potilas on yrittänyt itsemurhaa ja hänet ollaan siirtämässä suljetulle osastolle. Jos kyseinen potilas haluaa soittaa tuttavalleen, niin puhelua kuunnellaan. Tämä on tosi. Olen hoitaja.

        Eikös teholla aika usein olla siinä kunnossa, että sieltä ei paljoa soitella ?
        Ja jos kerran ollaan siirtämässä suljetulle, niin hoitovastuuhan siirtyy heille.

        Jos muka salakuunnellaan, ja jos olet hoitaja, niin voitko kertoa mihin tuo kyseinen halu salakuunnella perustuu ?
        Muuttaisiko se ehkä jotain, jos tai kun silti ollaan siirtämässä suljetulle ?


    • Anonyymi

      Siihen potilasyksikköön syttyy merkkivalo kun puheyhteys avataan toimistosta huoneeseen. Silloin tiedät että että hoitaja kuulee siellä toisessa päässä mitä sanot (pyydät vaikka lääkettä lisää).

    • Anonyymi

      Tässä loppuvuonna olin juuri muutaman päivä sairaalassa. Suurempi "vaara" siihen että muut kuulee yksityisasiasi on huonetovereissa. Itsekin kuuntelin kuinka huonetoveri soitteli sukulaisille ja tuttaville, huonokuuloisena käytti vielä kaiutinta puhelimessa niin kuulin myös vastapuolen puheet.

    • Anonyymi

      Tunsi eräästä yhteydestä ihmisen jolle käytiin antamassa ruiskeita joka yö. Näytteli sitten käsivarsiaan että tuohon ja tuohon taas pistetty.
      Peitteli seinät lakanoilla jotta naapurin mies ei kuule mitä hän kotonaan tekee, ei suostunut syömään muualla kuin ulkona ravintolassa sillä kotona ruoat oli myrkytetty. Ei edes omien lasten tuomia ruokia syönyt koska myrkytetty.
      Kerran oli päästetty kaasua asuntoon ja oli juossut kadulla huutamassa apua. Poliisi vei kotiin eikä siellä luonnollisestikaan mitään kaasua ollut.
      Kun asunnon pihassa oli puutarhakeinu ja siellä kävi mummot istuskelemassa niin taas hänestä siellä juoruillaan.
      Tätä voisi jatkaa vaikka kuinka, mutta tässä esimakua.

      Nämä on vaikeita ja rasittavia tapauksia. Mihinkään hoitoon ei väkisin voi viedä kun pakkohoitokriteerit ei täyty. Puhe menee toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos. Ei hyödytä sanoa yhtään mitään.
      Mietityttää mitä ihmisen päässä tapahtuu, mitkä piuhat yhdistyy väärin tai on kokonaan katkenneet?

    • Anonyymi

      Takuulla on suljetulla osastolla mikit.

      • Anonyymi

        No eipä takuulla ole.
        Potilashuoneissa ei ole kameroitakaan, kuten tuolla aiemmin väitettiin.
        Käytävillä ja yleisissä tiloissa usein on kamerat.


    • Anonyymi

      Törkeintä kuitenkin, että kirurgimaskista huolimatta en saanut pitää foliohattuani sairaalan tiloissa.

    • Anonyymi

      Siitä on pitkä aika, kun toimin hoitoalalla. Ja huonokuntoisten potilaiden parissa, joten harva edes osasi puhelimia tai soittokelloja käyttää. Meillä ei olisi ollut sen enempää aikaa kuin mielenkiintoa salakuunnella potilaita. Kameroita ei ollut sen tason sairaaloissa kuin korkeintaan valvontakameroita ulko-ovella, pihalla tai ehkä jossain käytävillä.

      Jos olet huolissasi kameroista, ota yhteys potilasasiamieheen. Itse en ole tietoinen turva- tai valvontakameroihin liittyvistä säännöistä. Ainakin yleisissä tiloissa ne ovat turvallisuuden vuoksi. Amerikoissa on jopa "etätehohoitoyksiköitä", eli potilaiden kuntoa valvotaan ainoastaan kameroilla, paikalla ei ole lääkäripäivystystä.

      Uskoisin, että yksityishuoneissa kamerat ovat epäasiallinen ratkaisu, mikäli niitä ei voida perustella turvallisuudella. Yksityisyyden oikeuden pitäisi olla tärkeämpi arvo. Eli jos potilashuoneessa on kamera, niin pitäisi olla jonkinlainen erityisen jatkuvan valvonnan tarve.

      Useimmissa sairaaloissa potilas saa käyttää omaa kännykkäänsä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      24
      4592
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3533
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3414
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      20
      3350
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      123
      2930
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      28
      2680
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      116
      2360
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      12
      2351
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2165
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      33
      1774
    Aihe