Olisiko Japani voinut valloittaa Kiinan?

Anonyymi

Tällä palstalla on keskusteltu useampaan kertaan siitä olisiko Saksa voinut voittaa sodan, jos Yhdysvallat ei olisi sekaantunut vanhan maailman asioihin. Japanin voiton mahdollisuuksista valoittaa Kiinan tasavalta ei kuitenkaan ole tietääkseni vielä keskusteltu. Mitä Japanin olisi pitänyt tehdä että se olisi voittanut sotansa Kiinaa vastaan?

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Heti ensimmäisenä on syytä huomioida, että asetat kaksi eri juttua tavoitteeksi:

      "Japanin voiton mahdollisuuksista valoittaa Kiinan tasavalta..."
      "Mitä Japanin olisi pitänyt tehdä että se olisi voittanut sotansa Kiinaa vastaan?"

      Sikäli kun voidaan sanoa, Japanilla ei ollut systemaattista Barbarossa-suunnitelmaa koko Kiinan sieppaamiseksi vaan heidän modus operandinsa oli enemmänkin kohdella aluetta jonkinlaisena "villinä läntenä"; pitää rajoitettujen ryöstö- ja aarteennoutoretkien avulla alueen potentiaaliset voimanpesät hajanaisina, estäen Kiinaa muodostamasta kilpailevaa sotilasteollista suurvaltaa, jollaisen he pelkäsivät ajan oloon syrjäyttävän silloin ainutlaatuisen Japanin aasialaisen imperiumin.

      Kuten monesti tapahtuu, asiat lähtivät kulkemaan omalla painollaan sen jälkeen kun ammuskelu kiihtyi hallinnasta ja nenusta oikeasti alkoi vuotaa verta. Lopulta jonkinlaisena oidipaalisena juonenkäänteenä, Japanin imperiumin toiminta käytännössä oli keskeinen katalyytti synnytettäessä sitä tilannetta, jota he olivat pyrkineet alkujaankin estämään ;)

      ///MeAgaln

    • Anonyymi

      "Japanilla ei ollut systemaattista Barbarossa-suunnitelmaa koko Kiinan sieppaamiseksi vaan heidän modus operandinsa oli enemmänkin kohdella aluetta jonkinlaisena "villinä läntenä"

      Muistaakseni keisari valitteli miten hänelle oli lupailtu että koko sota olisi ohi kolmessa kuukaudessa.

    • Anonyymi

      Japanin saavutuksia 2ms aikana voidaan pitää Saksan veroisina, mutta japanilaisilla ei ollut samaa "tyyliä" joka vetoaisi mediaan ja täten tavalliseen kansaan. He eivät ole Hollywood pahiksina saksalaisten veroisia. Keisarikaan ei edes näyttänyt pahikselle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      141
      3898
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      352
      3015
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      13
      1937
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1655
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1109
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      964
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      811
    9. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      67
      779
    Aihe