Olisiko Japani voinut valloittaa Kiinan?

Anonyymi

Tällä palstalla on keskusteltu useampaan kertaan siitä olisiko Saksa voinut voittaa sodan, jos Yhdysvallat ei olisi sekaantunut vanhan maailman asioihin. Japanin voiton mahdollisuuksista valoittaa Kiinan tasavalta ei kuitenkaan ole tietääkseni vielä keskusteltu. Mitä Japanin olisi pitänyt tehdä että se olisi voittanut sotansa Kiinaa vastaan?

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Heti ensimmäisenä on syytä huomioida, että asetat kaksi eri juttua tavoitteeksi:

      "Japanin voiton mahdollisuuksista valoittaa Kiinan tasavalta..."
      "Mitä Japanin olisi pitänyt tehdä että se olisi voittanut sotansa Kiinaa vastaan?"

      Sikäli kun voidaan sanoa, Japanilla ei ollut systemaattista Barbarossa-suunnitelmaa koko Kiinan sieppaamiseksi vaan heidän modus operandinsa oli enemmänkin kohdella aluetta jonkinlaisena "villinä läntenä"; pitää rajoitettujen ryöstö- ja aarteennoutoretkien avulla alueen potentiaaliset voimanpesät hajanaisina, estäen Kiinaa muodostamasta kilpailevaa sotilasteollista suurvaltaa, jollaisen he pelkäsivät ajan oloon syrjäyttävän silloin ainutlaatuisen Japanin aasialaisen imperiumin.

      Kuten monesti tapahtuu, asiat lähtivät kulkemaan omalla painollaan sen jälkeen kun ammuskelu kiihtyi hallinnasta ja nenusta oikeasti alkoi vuotaa verta. Lopulta jonkinlaisena oidipaalisena juonenkäänteenä, Japanin imperiumin toiminta käytännössä oli keskeinen katalyytti synnytettäessä sitä tilannetta, jota he olivat pyrkineet alkujaankin estämään ;)

      ///MeAgaln

    • Anonyymi

      "Japanilla ei ollut systemaattista Barbarossa-suunnitelmaa koko Kiinan sieppaamiseksi vaan heidän modus operandinsa oli enemmänkin kohdella aluetta jonkinlaisena "villinä läntenä"

      Muistaakseni keisari valitteli miten hänelle oli lupailtu että koko sota olisi ohi kolmessa kuukaudessa.

    • Anonyymi

      Japanin saavutuksia 2ms aikana voidaan pitää Saksan veroisina, mutta japanilaisilla ei ollut samaa "tyyliä" joka vetoaisi mediaan ja täten tavalliseen kansaan. He eivät ole Hollywood pahiksina saksalaisten veroisia. Keisarikaan ei edes näyttänyt pahikselle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      212
      14175
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      55
      5887
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      69
      5063
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      288
      3908
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      123
      3645
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      141
      3638
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      85
      2160
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      17
      1497
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      158
      1301
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      310
      1236
    Aihe