Eroavatko Jt-unesta havahtuneet ihmiset jotenkin sellaisista, jotka eivät koskaan herää? Jos eroavat, niin millä tavoin? Onko kyse joistain luonteenominaisuuksista, jotka saavat todennäköisimmin kyseenalaistamaan asioita tai saamaan aikaan sen ettei viihdy Jt-porukoissa, vai saako kenties jokin kriisi ihmisen havahtumaan ja alkamaan arvioimaan asioita uudelleen? No, syitä on varmastikin useampia, mutta mitkä ovat teidän kokemuksenne asiasta?
Mikä saa ihmisen heräämään Jt-unesta?
Anonyymi
1563
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ei ole helppoa tunnustaa olleensa vuosien tai vuosikymmenien ajan väärässä, ja ettei muille julistettu "totuus" ollutkaan totuus, ja toiset, joihin todistajana suhtautui ylenkatseisesti, ovatkin voineet olla oikeammassa kuin itse.
Kaikki eivät tällaiseen kykene nöyrtymään, joten mieli tekee orwellilaisia temppuja (ajatuspysäytys, kaksoisajattelu), jotta ikävää todellisuutta ei tarvitsisi kohdata. Jotkut ovat myös mukana tietäen Jt-opin valheelliseksi, mutta tämä on käsittääkseni harvinaisempaa ja aiheuttaa suuren sisäisen ristiriidan. Tavallisempaa on uskoa asiaan, mutta välttää sen kriittistä tarkastelua ja sensuroida tietoa itseltään.
Avainsana on: rehellisyys.
Henkilö on rehellinen itselleen ja muille.
Joillakin kuvassa on mukana usko.
Jumala vetää tiettyjä ihmisiä puoleensa. Raamattu sanoo siitä:" Jumala kutsuu lapsiaan ja antaa nuo lapsensa Jeesuksen omiksi".
Valitettavasti JT joukosta vain harvoja. Useimmista tulee Jumalalle katkeria agnostikkoja tai ateisteja.
Etpä itse ainakaan rehelliselrä vaikuta. "Useimmista tulee Jumalalle katkeria agnostikkoja tai ateisteja." Annat väärää kuvaa ikään kuin ateistit ja agnostikot olisivat katkeria, mikä ei todellakaan pidä paikkaansa. Väittämäsi on kummallinen siitäkin syystä, ettei Jumalaan uskomaton voi olla Jumalalle mistään katkera, koska ei usko häneen. Samaa pätee agnostikkoon. Agnostikko ei ole Jumalale katkera mistään. Jumalalle, josta hänen uskomustensa perusteella ei ole edes mahdollista saada tietoa ja joka ei sekaannu ihmisten elämään millään tavalla. Agnostikko ei varsinkaan usko Raamatun Jumalaan. Kaikkein vähiten järkeä on mielestäni juuri Jeesus-uskoisuus. On vain otettu helppo ratkaisu edellisen tilalle. Jeesus on pelkkää huumetta jonka nojalla ei enää tarvitse pohtia mitään eikä yrittåå ymmärtää todellisuutta. Ja sopiikin yksinkertaisille ihmisille muttei sellaisille joilla on filosofinen mielenlaatu ja taipumusta syvälliseen pohdiskeluun. Mitään todisteitakaan ei Jeesus-uakomiselle historiasta löydy. Kyse tosiaan on pelkästä uskomisesta.
Eipä tuon hihhulin käytös juuri eroa JT-unesta. Harhat vain ovat hieman erilaiset.
Ateisti ja agnostikko aina parahtaa tässäkohdin.
Onko omallatunnollasi syntiä?
Kadu syntejäsi ja tee parannus ja usko evankeliumi.
Tee kuule itse parannus ja lopeta se muiden piiskaaminen. Mitään syntiä ei ole olemassakaan, koko perisynnin käsite on keksitty pelkästään ihmisten kontrolloimiseksi, ja sinunlaisesi herkkäuskoiset menevät halpaan. Sinulla ei ole mitään oikeutta syyllistää täällä muita yhtään millään ja vaatia mitään parannuksia. Taitaa se syyllisyys vaivata ihan itseäsi kun tuolla tavalla käyttäydyt.
Synti on keksitty, jotta saarnamiehillä olisi yleisöä.
Jehovan unesta tosi hankala herätä. Hömppää koko homma, ja moni uskoo edelleen.
Paras tapa herätä on ottaa elämänsä keskipisteeksi Herra Jeesus.
Ainakin minun kohdallani se tepsi.
Jatketaan siitä mihin jäätiin
Tervetuloa takaisin palstalle.
Jatka kehari jatka
Jatka 4-5 tuntia.
Sen kun sitten jatkat, hyvin se sulta onnistuu kahdella aivosolulla ja muista päästellä reippaasti peräilmaa.
Jatketaan siitä mihin jäätiin