Katson adventtikirkon kesä juhlia. Adventtikirkon johtaja on siteerannut raamattua koko puheen ajan. Jätti kolkoksi, en saanut henkilöltä mitään henkilökohtaista sanaa / kokemusta. Onko Leipäpapin saarna, mitäänsanomatonta lätinää, imelää ja oma ego tärkein? En tullut kohdatuksi. Odotin että saan kuulla kirkon johtajalta jotain omakohtaista todistusta liittyen tuohon tekstiin. Tai käytännön esimerkkiä miten tänä päivänä ihminen voi samastua. Vieraskielinen saarna minulle. Kiillotettu jotenkin, en koe inhimillisyyttä.
Rukoilen pastorien ja johtajan puolesta, että aitous näkyisi puheissa vastaisuudessa.
Anteeksi mutta Olenko ainut joka koen näin?
Rukoilen pastorien ja johtajan puolesta, että aitous näkyisi puheissa vastaisuudessa.
Anteeksi mutta Olenko ainut joka koen näin?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kun ei ole mitään sanottavaa, kuten adventtikirkon pastoreilla ei tunnetusti ole, niin silloin se puhe on sellaista tyhjänpäiväistä lätinää ja samojen opeteltujen fraasien hokemista.
Miten huijarit voisivat ollakaan aitoja? Kysyn vaan.
Pastorit ja papit kun ovat huijareita ja kusettajia.
Rauhoitukaapas nyt taas ! se on niin helppo tuomita !
"Rauhoitukaapas nyt taas !"
No ei ole aihetta rauhoittua!
Minä olen kiivas jumala ja kostaja, joka kostan isien pahat teot kolmanteen ja neljänteen polveen, mutta teen laupeuden vain tuhansille. Miljardit saavat tuta kiivauteni ja verisen kostonhimoni sanoo Sebaot.
"Kenelle kirkon johtaja puhuu?"
Teuraskarjalleen.
Aika moni on sanonut aivan päinvastoin kuin aloittaja.
"Aika moni on sanonut aivan päinvastoin kuin aloittaja."
Olisit lisännyt, että moni adventisti? Kyllä vähänkin kriittisellä arvioinnilla adventtikirkon johtajan puhe oli sellainen kuin aloituksessa kuvattiin.
Todennäköisesti aloituksen tehnyt oli myös adventisti ja hänellä on kyllä käsitys millainen mies se Aimo Helminen oikeastaan on; huijari ja tekopyhä hän on.
Tuo on typerä kommentti. Tietenkin kirkon juhlat ovat kirkon väelle tarkoitettu. Eikä Aimo ole mikään huijari eikä tekopyhä.
"Kenelle adventtikirkon johtaja puhuu?"
Omalle rasvaiselle vatsalleen.
Aloittajalle mietittävää. Jeesus sanoi, että te eksytte, jos ette tunne kirjoituksia.
Siis jo saarna sisältää kirjoitukset, niin Pyhä Henki avaa sanan.
Mutta, jos haluaa vain viihde oma- minä saarnoja, mitä paljon kuulee eri suunnilla, se ei rakenna, vaan voi olla helppoheikki, yhdet rukkaset lissää - no pannaa vielä toiset.
jne.
Kuihtuvaa uskomista. Raamattu on kaluttu loppuun, maailma on mennyt eteenpäin.
Ei paimentolaiskansojen uskomuksilla ole käyttöä enää.
Saathan sinä itsellesi noin valehdella.
Jumala sana ei muutu eikä häviä.