Muumio Ötzin ns. kirous

Tutankhamonin "kirouskin" on jo selvinnyt.

Eli kyse ei ole mistään yliluonnollisesta kirouksesta, vaan muumioissa olevasta jostain myrkyllisestä pölystä, joka aikaa myöten johtaa muumiota käsitelleen kuolemaan.
3272
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

""Eli kyse ei ole mistään yliluonnollisesta kirouksesta, vaan muumioissa olevasta jostain myrkyllisestä pölystä,""...

No, osaat varmaan myös sanoa tuon "myrkyllisen pölyn" koostumuksen, miten se vaikuttaa ja ovatko kaikki "pölyttyneet" jo kuolleet?

Vai onko kyse pelkästä mutu-stelusta kun on vaikea uskoa "kiroukseen"?

Äänestä

Korvaat sekoilun toisella sekoilulla. Mitään myrkyllistä pölyä ei ole, joka aiheutti nuo tapaukset. Niitä onnettomuuksia on liioiteltu ja yhdistetty muumioon väenväkisellä.

Äänestä
  • Samaan aikaan on onnettomuuksissa kuollut vallan p**leesti ihmisiä, jotka eivä ole välttämättä edes kuulleet koko muumiosta.

    Vai oliko tutankhamonin kirous niin vahva, että jopa miljoonat ihmiset ovat kuolleet sen löytymisen jälkeen?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mica kirjoitti:

Tutankhamonin "kirouskin" on jo selvinnyt.

Eli kyse ei ole mistään yliluonnollisesta kirouksesta, vaan muumioissa olevasta jostain myrkyllisestä pölystä, joka aikaa myöten johtaa muumiota käsitelleen kuolemaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu