Psykiatria ei ole millään tavalla lääketiedettä eikä mitään tiedettä: PSYKIATRIA=HÖLYNPÖLY

Anonyymi

SAIRAUS NIMELTÄ PSYKIATRIA: PSYKIATRIA . Antipsykiatrian uranuurtaja psykiatrian professoria Thomas Szasz.: ”Psykiatria ei ole millään tavalla lääketiedettä eikä mitään tiedettä. Se on puhdasta puoskarointia, mielivaltaa. Diagnooseja keksitään äänestämällä psykiatrien kokouksissa, ja tällainen ei ole tiedettä. Psykiatriassa ei ole ainuttakaan tieteellistä testiä.” (The Myth of Mental Illness, New York 1961). Ennen kuin siirryn kysymykseen, onko psykiatria tiede, esitän yhden lainauksen brittipsykologi Nick Heatherin kirjasta ”Radikaalipsykologia” (alkup. Radical Perspective in Psychology). Kirja on älykkäin lukemani kirja psykologian ja psykiatrian kritiikistä

https://www.
magneettimedia.com/sairaus-nimelta-psykiatria/

16

1562

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Teininä kun harkitsin jatko-opintoja niin mietin psykologiaa siinä mielessä että auttaisin ihmisiä.
      Mutta pian oivalsin ettei siinä auteta ketään vaan keksitään teorioita, joilla käyttää valtaa muita kohtaan.
      Koska teoriat eivät perustu m7hinkään aineelliseen kuten muu tiede joka mittaa jotakin ainetta tai tapahtumaa. Psykiatriassa mielisairaat saa kehitellä mielikuvituksensa mukaisia teorioita.
      Jo hoitohistoria kertoo että "lääkärit," oli sadismista nauttijoita, jotka keksivät että sadismi hoitaa potilasta.

      Historiallinen argeologia on vähän samanlaista. Mielikuvituksen rakastaja löytää ruukunsirun erämaasta ja "tietää" heti koko alueen historian.

      • Anonyymi

        Kuin myös evoluutioharha
        - löydetään muutama luunsiru maan uumenista ja ruvetaan väsäämään visiota. kuinka nämä kuuluivat muka jollekin välimuoto- "esi-isälle", josta kehittyi seuraava eliö...spekulaatiota.


      • Anonyymi

        Olet selkeesti järkevä ajattelultasi- noin asiat tosiaan on- jalisätään molempiin asioihin satanistien ja isonrahan (= sama asia? ) - tekemä korruptiovaikuttamine ja - bisnes- niin siinä lähes koko juttu.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        "Tutunnäköinen tilanne" juuri SIKSI että se on RUTIINIKÄYTÖNTÖ. Aina kun joku ei heti tottele tai joidenkin vainottujen kohdalla jopa viime viikkoista käskyä pitää totella muutoin tulee hyökkäys heti kun tapaavat.

        Tästä oli suora lähetys eräänä kesänä erään yhteiskunnan kannalta kyseisen henkilön kohdalla, joka perusti pienpuolueen. Satanistikoneistohan saa vangita erilaisia oppositiojohtajia vaikka valehtelee kannattavansa oppositioita muissa maissa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Tutunnäköinen tilanne" juuri SIKSI että se on RUTIINIKÄYTÖNTÖ. Aina kun joku ei heti tottele tai joidenkin vainottujen kohdalla jopa viime viikkoista käskyä pitää totella muutoin tulee hyökkäys heti kun tapaavat.

        Tästä oli suora lähetys eräänä kesänä erään yhteiskunnan kannalta kyseisen henkilön kohdalla, joka perusti pienpuolueen. Satanistikoneistohan saa vangita erilaisia oppositiojohtajia vaikka valehtelee kannattavansa oppositioita muissa maissa.

        Suomessa viime-aikoina kymmenkunta pakkohoito ja pidätystä vaihtoehto-väelle


      • Anonyymi

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Alusta asti Sigmund Freudin satanistisiin sekopäisyyksin perustuvaa vale-tiedettä.

        Maailmanlaajuinen fasistinen valetiede-Huijaus jonka natsit ja Neuvostoliitto kehitti.


    • Anonyymi

      Nyt se lääkitys kuntoon ja juopottelua vähemmäksi.

    • Anonyymi

      Tämä on paljon totta. Kun katsoo psykiatrista diagnoosi luetteloa , niin se on valtava suuri!! Sieltä voi poimia aina jonkun diagnoosin sattumanvaraisesti, niin aina osuu oikeaan jotenkin. ! psykiatrisessa pahinta on hoitolaitos !!
      Hoitajaksi pääsee ilman mitään psykiatrisen hoitotyön koulutusta. !! Hoitajilla ei ole soveltuvuutestiä !!hoitaja voi olla psykopaattii, sosiopaatti tai jopa skitsofreenikko !Väkivaltarikollinenkin kelpaa!!

    • Anonyymi

      Juttu on Magneettimedian asiayhteydestä irrotettua paskaa vähä-älyisille.

      Jo tämän Magneettimedian jutun levittely täällä todistaa että psykiatria on tiedettä, vähä-älyisyyden esiintyminen tuli tässä taas ihan konkreettisesti todistettua toimintana ja tekona. Ei terve voi noin kritiikittömästi suhtautua vaihtoehtomedian mölötyksiin.

      Lainaus:...
      The criticism so often levelled at psychiatry—that it has no lab tests, biochemical markers, or imaging techniques that reliably identify psychiatric illnesses—is in no sense an indictment of psychiatry’s status as a science.
      Psychiatry is, in every sense, a human and humane science, partaking of both erklaren and verstehen. It is, moreover, both a science and an art. Or, as my residency mentor, Dr. Robert Daly once quipped, “In psychiatry, you can do biology in the morning and theology in the afternoon!”

      https://www.psychiatrictimes.com/view/what-kind-of-science-is-psychiatry-

      • Anonyymi

        “In psychiatry, you can do biology in the morning and theology in the afternoon!”

        Voisiko tuon sutkauksen joku selittää? Ei siis suomentaa vaan selittää, meni ohi..


    • Anonyymi

      Szaszhan on näitä skientologien rokkitähtiä. Tuon hassun scifi-rahatpois-kultin typeryyksistä löytää tietoa googlaamalla. Sakeata tavaraa, joka naurattaisi jos ei kävisi selväksi kuinka pilaavat joukkoonsa erehtyneiden ihmisten elämän.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      132
      2973
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      7
      1376
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      220
      1316
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1181
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1140
    6. 37
      1011
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1001
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      957
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      944
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      877
    Aihe