Ennakkoääneni /Vantaa

Ei näy antamani ääni kaupunginosassa, jossa asun, 0 ääniä merkitty. Varmasti laitoin numeron oikein.

Äänestin ennakkoon toisella paikkakunnalla, virkailija oli yksin koko ajan. Onkohan se muuten laillista?
1573
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Voihan hemmetti..mutta onhan tuota oikeus jotenkin selvityttää tuonnempana ja vaatia tarkistusta....?

Äänestä

Ääntenlaskenta on vielä kesken, etenkin suurten kaupunkien osalta.

Äänestä
  • Eikö ennakkoäänet lasketa ensimmäiseksi?

    Äänestä

Sulle on tehty Trumpit.

Äänestä

Et kai voi olla ainoa äänestänyt kaupunginosassasi. Tuo nolla osoittaa ettei sieltä ole vielä ilmoitettu lainkaan äänien laskentatulosta.

Äänestä
  • En tietenkään ole ainoa äänestäjä.

    Nimenomaan ko. ehdokkaan äänet voi tarkistaa kaupunginosittain.
    Tämän voi katsoa mm.
    Iltalehden vaalitulospalvelusta nimellä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    En tietenkään ole ainoa äänestäjä.

    Nimenomaan ko. ehdokkaan äänet voi tarkistaa kaupunginosittain.
    Tämän voi katsoa mm.
    Iltalehden vaalitulospalvelusta nimellä.

    En luottaisi lehtien tuloksiin. Vaalit-sivulta voi itse katsoa.
    https://tulospalvelu.vaalit.fi/KV-2021/fi/lasktila092.html

    Äänestä

Miten se laskenta tapahtuu tai kontrolli? Kuvavälähdyksessä iso joukko ilmisiä pinoamassa lappuja. Helppohan siinä on laittaa toista puoluetta äänestänyt toisen puolueen pinoon ja ilmoittaa lukumäärä?

Äänestä

Älä viitti.... harakatkin nauraa...

Äänestä

Toivotaan, että asia selviää.

Äänestä

Tulee vielä äänten tarkistuskierros, eikö? Eikö ne lasketa kahteen kertaan aina?

Äänestä

Mistä näkee kaikki ehdokkaiden saamat äänet puolueittain joka kunnassa?

Äänestä

Joko äänesi näkyy tuloksissa?

Äänestä

Anteeksi Vantaa, olin liian hätäinen seurannassani.
Oikein meni, äsken tarkistin vielä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ei näy antamani ääni kaupunginosassa, jossa asun, 0 ääniä merkitty. Varmasti laitoin numeron oikein.

Äänestin ennakkoon toisella paikkakunnalla, virkailija oli yksin koko ajan. Onkohan se muuten laillista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu