"Eivät he ole saaneet kauheasti aikaisemminkaan mitään konkreettista aikaan"
https://yle.fi/uutiset/3-11980504
https://yle.fi/uutiset/3-11980504
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 103
Vanhimmat
Eikös tuo ole idiootti. Ketä kiinnostaa sen höpinät. Nehän puhuu vain jos niillä on kuulijoita. Kuka siis kuuntelee ja hölmönä pällistelee tuota?
Suomela puhui faktaa, fakta saa persut aina solvaamaan faktan kertojaa.
Ja persu puhuu vaikka ei olisi kuulijoitakaan. Persu mölisee ihan itsekseen.
Iris on lapsi! Lapsia ei pitäisi päästää päättäjän asemaan! Lapsen kyvyt eivät riitä hahmottamaan yhteiskunnallisia asioita realistisesti. Iris on "feminisminsä" kanssa ikävä muistutus tästä faktasta!
Suomela ei edes taida tietää mitä on fakta on sen verran värittynyt maailmankatsomus ettei muusta tiedä, mielipide toki on joka asiaan mutta sille ei kannata paljon painoarvoa antaa.
"kauheasti aikaisemmin" vai
"Aikaisemmin kauheasti"?
Voisko joku kutsua paikalle vauvajokelluksen tulkin, kiitos?
Iiriksen ainut ansio on puhe eduskunnassa: Arvoisa puhe miiiieeeeesssssss, äärimmäisen toksisella äänensävyllä.
Itkee tappion itkua purkaa pahaa oloa
Näin+minäkin+ajattelen.+Sitä+ottaa+päähän+tappio.
PS+on+ainoa+reilusti+noussut+puolue+koko+maan+tasolla.+Melkein+6%+nousu+kun+muut+miinustivat+valtaansa.+Muutama+oli+alle+%+nousussa.+Kokoomus+ja+liinenyt?
Erittäin mukavaa lukea Iiriksen katkeria möläytyksiä tappion hetkellä. Lisää tällaista!!
Poistuvaa kamaa.
löytyyhän sitä realismia eli todellisuudentajua vihreiltäkin- eli älkää nyt valittako kun kerrankin näin on.
pääministeriainesta.
Sehän päästelee ihan mitä sattuu. Ei varmaan edes itse tajua, miten pökkeröitä se puhuu.
Mitäs tuo psykopaatti itse on saanut muuta aikaan kuin mädätystä ja tuhoa.
Niinpä. Vain sitä saanut aikaan. Iriksen puheet voi kuitata sanomalla että happamia sanoi kettu pihlajanmarjoista.
Vihreät itse eivät ole muuta saaneet aikaan kun kaikenlaista moraalittomuutta ja sähkön siirtohinnat ihan helevetinmoisiksi, ja siitäkin voitot ulkomaiden koijareille, ja valetapetun irakilaisen huijarin puolustelut. Tiedä vaikka hakivat sen hyeenan salaa tänne suomalaisten elätettäväksi väärennetyillä papereilla.
Toimittajilla olisi aika kysyä Ohisalolta siitäkin meiningistä.
En luota yhteenkään juttuun, mihinkä vihreät on moraalittomat räpylänsä tunkeneet.
Suomen kansan onneksi vihreät ovat nyt syöksykierteessä, joka vie tuon onnettoman puolueen pois puoluekartalta 10 vuodessa. Kiitos tästä Ohisalolle, Sinnemäelle, Viitalalle, Haavistolle ja kaikille muille pienemmille viherpipertäjille, jotka olette toimillanne näyttäneet puolueenne tarpeettomuuden maassamme!
Harvinaisen huonoa journalismia YLE Tampereelta. Jos kerran Iiris tuollaista vaalitappioketutukseensa laukoo niin toimittajan pitäisi haastaa ja kysyä että mitä hän itse saanut aikaan, mutta ei kai nyt kaverilta ikäviä kysellä.
Odotan yhä sitä isoa juttua YLEltä tai hesarilta jossa Iiriksen rasistinen blackface menneisyys kaivetaan esiin kuvien kera.
Eihän tampereella mitään tarvikkaan saada aikaan eikö siellä ole nämä muiden puolueiden ehdokkaat istuneet jo pitemmän aikaa ja ovat siis laittaneet asiat mallilleen.
Vai onko siellä asioita mitä olisi pitänyt saada aikaiseksi mutta näistä asioiden kuntoonlaittajista ei ole ollut siihen.
Hyvää settiä! Eihän persut osaa tehdä muuta kuin ulista ja öyhöttää.
Ei sinustakaan näytä muuhun olevan antisi perusteella.
Ei kenestäkään vihervasemmistolaisesta ole!? Johan sen huomaa noista vihervasemmistolaisista kansanedustajista ja kunnanvaltuutetuistakin jotka eivät myöskään osaa muuta kuin ulista ja öyhöttää!?
Hei, tuo öyhöttäjä Iris-rukka ei ole persu, vaan vihreä feministi!
Tuo tyttö ja hänen puolueensa saa aikaan työpaikkakatoa ja miljardien eurojen siirtoa muille kansoille ja EU:lle.
Persut eivät ole politiikassa mukana saadakseen aikaan jotakin. Ne on siellä mukana vastustamassa kaikkea mahdollista. Tampereella todennäköisesti pyrkivät estämään valmiin raitiovaunuradan käyttöönoton.
Mitenkähän se voisi tapahtua? Tietysti mahdollista, jos ratikka todetaan olevan vaarallinen.
Älä jaksa jauhaa paskaa. Toisekseen: suomen monia kehityssuuntia on syytäkin vastustaa, kuten autoilun estämistä, identiteettipolitiikkaa ja haittamaahanmuuttoa.
Vastustamalla kaikkea on helppo saada näkyvyyttä ja äänestäjiä. Siihen populistipersujen suosio perustuu. Pelkkää öyhötystä ja paskanjauhantaa.
Ja mees nyt taas kakara sinne leikkikentälles trollailemaan koska et ilmiselvästi tiedä politiikasta sen hölkäsen pöläystä kunhan trollailet siinä täyttä tuubaa, koska Tampereella on niin järeä punikkienemmistö että persuvaltuutetuilla ei ole mitään saumaa heiluttaa sitä, vaikka lisäpaikkoja saivatkin!
*trololooo* 🤡
Eivät persut nyt kaikkea vastusta, eivät suinkaan.
Persut eivät vastusta mm. haittamaahanmuuton rajoittamista, verojen alentamista, autoilun jatkumista, suomen talouden elvyttämistä jne.
Olet siis pelkkää paskaa jauhava punikki.
Persut vastustaa kaikkea haitallista,vei hyviä asioita kuten työllisyyttä.
Korjaus.
Persut vastustaa kaikkea haitallista, ei hyviä asioita kuten työllisyyttä. Vihervassut lopettelee työntekoa maasta ilmastoöyhötyksellään.
Persut ovat saaneet paskat Iris Suomelankin housuihin.
Mutta eikös nämä vihreiät tykkää siitä? Matkustaakohan kaupungin bussissa tuo Iris, kakka housuissa.
Ja on tietysti persujen vika jos penkit likaantuu.
Miksi tuo viherhöperö tyttörukka ei tyydy paimentamaan niitä koppakuoriaisia ja jätä politiikan tekoa aikuisille?
Kysyy:nimimerkki tiedosta kiitollinen.
Miitä hän itse on saanut aikaan? Pelkkiä typeryyksiä.
Onhan se saanut jo paljonkin aikaan!?
Esim: 2 kirjallista kysymystä koko vaalikauden aikana! Toinen (ei yllättävää kyllä) vihapuheesta ja toinen poronhoidon tasavertaisuudesta! :)
Lisäks löytyy 1 suullinen kysymys (ei yllättävää kyllä) ulkomaisen työvoiman hyväksikäytöstä.
Ja toki (ei yllättävää kyllä) LUUUKEMATON määrä puheenvuoroja! Koska Iiriksellä on painavaa sanottavaa! :)
Iiris Suomela on täysin oikeassa! Itse persujen mestari on istunut 12 vuotta tuppisuuna penkin lämmittäjänä Hesan valtuustossa, ilman yhtään kunnallispoliittista aloitetta! Nyt hönöt äänestävät uudelle kaudelle penkkiä lämmittämään ja palkkiota nostamaan.
Mistä noita typeryksiä riittää?
Luulisi, että olisivat jo havahtuneet, että tyhjän saa pyytämättäkin.
Töhän alle voitte luetella Perussuomalaisen puolueen suurimmat ja eniten maata hyödyttäneet saavutukset, vaikkapa nyt viisi parasta:
1-5 Rappiopuolueiden niittaaminen
Iiris sai ainakin aikaan entisen puoluejohtajansa eron, ja se on Iirikselle hyvä saavutus.
Tällä ne persut vaikene kun hiukan kerrotaan fakta-asiaa:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17002467/persukokoomus-aktiivimalli-sote-kurjuus-sahkosiirtomaksut-ja-eliitin-hallintorekisteriporvarit--t
Niinpä niin. Tuleeko mieleen ainuttakaan oikeata saavutusta, vai lasketaanko teillä persuissa tuollainen halpa öyhötys saavutukseksi?
En kysynyt Iirikisen saavutuksia. Kai te nyt oman puolueenne saavutukset tunnette?
Miljoonan suvakin verenpaineen kohottaminen äärirajoille päivittäin kertaa 5 vuotta. ;)
Kun muita ansioita ei ole, ei auta mikään.
No avaat vaikka äitisi avustuksella googlen ja pyydät äitiäsi kirjoittamaan hakusanaksi "e-dus-kun-ta" ja sieltä omasta hakukoneesta voit etsiä vaikka kansanedustajittain kaikkien yksittäisten kanssnedustajien tekemät edustustoimet, myös lakialoitteet.
Vai meetkö sittenkin mieluummin hiekkikselle paukuttamaan muoviämpäriäsi, koska ilmiselvästi et ole vielä läheskään valmis keskustelemaan aikuisten kanssa? :)
Mielikuvitusolentojen verenpaineisiin en oikein voi ottaa kantaa. Oliko niitä saavutuksia?
Osaan kyllä käyttää hakukoneita.
Oliko niitä saavutuksia vai ei?
Aloitteiden tekeminen on kansanedustajan työtä. Jokaisen, puolueesta riippumatta. Työnsä vähimmäisvaatimusten hoitaminen tuskin on mikään saavutus. Sama kunnan- ja kaupunginvaltuustoissa, kuten mm. Helsingin valtuustossa. Jossa erän Mestari ei kahdentoista vuoden aikana ole tehnyt ainuttakaan aloitetta.
SE OSUI taatusti tauluun:)
Ai siellä muumilaaksossanne ei ole enää suvakkejakaan olemassa?
Katosivatko kenties samasn sikssn kun kuunatsitkin? :)
*diu diu* 🤡
Samaan aikaan*
No ei ole saanut iiris suomelakaan.
Enemmän mitä Halla-aho, vaikka siihen ei paljoa vaadita...
Halla-aho on tehnyt Helsingin kaupunginvaltuustossa 26 lakialoitetta? Persut ovat aivan ulalla.
Eli n. 4 aloitetta vuodessa. Ja monikos niistä on päätynyt ihan laiksi saakka?
Ai Iiris Suomela on tehnyt Helsingin kaupunginvaltuustossa enemmän alotteita kuin Halla-aho? :)
Uikuti uik 🤡 🍼
En tiiä? Käy tsekkaamassa jos suo kiinnostaa, vaavi? :)
Oikeassahan Iiris on. Persuthan eivät tee mitään muuta kuin vastustavat kaikkea, paitsi ilmastonmuutoksen torjuntaa ja ympäristönsuojelua.
Ainoastaan persut pyrkivät alentamaan elämisen ja asumisen kustannuksia ja näin parantaa kilpailukykyä kansa saa sellaiset päättäjät kun se ansaitsee?🤔🤨🙄
Mene kouluun.
Nyt vihreät jotka ovat natsien perustama liike, he vittuilee persuille kun heitä kismittää valtavasti vaalitulos.
Mitäs ovat niin epäisänmaallisia demareiden kanssa? Sitä saa mitä tilaa.
Persut ovat tyhjäntoimittajia. Käytännössä pelkkiä käveleviä kompostoreita. Hyöty tasan nolla.
TEHÄN TYKKÄISITTE SIITÄ, kun ei olisi totuuden puhujia ollenkaan. Onneksi PS pystyy tunkemaan teille moraalittomille luikeille luun kurkkuun.
Maukka Ilmastoaktivistijätkä - Ulinaa 🎼
Hidas mutta varma persujen nousu jatkuu...🤗
Hidas on ainakin ihan totta. Nousu... No jaa.
Paras kuntavaalitulos ikinä kyllä se on selkeetä nousua?😂👍😅🤣
Iiris on siis niiin aikaansaava,,,
Ei kuitenkaan ole istunut valtuustossa hiljaa tyhjää nieleskellen.
Papupillujen tuhero ei taida kostua, persujen politiikasta?😭😂🤣😭😂
Tulihan sieltä sitä normaalia persuretoriikkaakin. Olet varmasti ylpeä.
Entäs genitaalihiekkasi määrä? Monta tonnia jo tallessa?
Iiris on aika seko muija, kuulin yhden haastattelun enkä ihmettele jos saa kovaa vastustusta ja jopa uhkailua, johtuu naisen käytöksestä.
Iris on opiskelijoitten suosikki. Nuoret tykkää, kun Iris laukoo mitä sattuu!
Ettekö kärsi totuutta persut. Te ette ole luonneet yhtäkään työpaikkaa. Tiedätte kyllä miten työläisen palkkoja pitää alentaa siihen teidän meriitit loppuu.
Miten polittinen puolue alentaa tai nostaa työläisten palkkoja. Kyllä työläisten palkoista huolehtii ammattiliitot?
Ei vaan työnantajat.
Vihreet ovat sitten luoneetkin suomeen työpaikkoja hahhaaa.
Sähkönsiirtomaksut on hulluhaaviston kaupoista johtuen huipussaan
Aina saa pelätä että mitä ne seuraavaksi keksii.
Ai tytöt muka on? :)
Viimeks kun tsekkasin niin typykät oli luoneet yli 100 000 uutta työtöntä, joten uikuti uik 🤡 sulla on varmaan varaa ulista työpaikoista yhtään mitään? :)
Vihreät sai aikaan 15 vuotta sitten raiskausaallon Helsingissä.
Minkäs natsiaallon itse sait
Monen pikkutytön elämä meni pilalle sen kuvitteellisen natsiaaltosi takia? :)
Hiekkis 🍼
Vihreät ovat saaneet ja saavat edelleen yhdessä demarien kanssa paljon aikaan.
Esim. pääministeri Krista Kiuru pitää rajoja suljettuina, koska nyt koronaepidemian hellittäessa hallituskaveri Vihreät aloittavat rajun taistelun kurtturuusua vastaan.
Kurtturuusu on tullut rajan ylitse ja se poistetaan vieraslajina juuriaan myöten. Siksi vapaa kulku Suomen rajan ylitse pysyy säännösteltynä kunnes Suomi voidaan julistaa kurtturuusuvapaaksi.
Suomessa alkaa siis nyt kova taistelu sotesta ja kurtturuususta. SDP:n johtaman hallituksen tarkoitus on tuoda sote kurtturuusun tilalle.
Niitä varten joudutaan kiristämään hyväosaisten verotusta, myymään valtion tuottavaa omaisuutta ja ottamaan lisää lainaa ulkomaisilta pääomasijoittajilta.
... ja siirtämään loput niistä vähistä yrityksistä jotka on vielä suomalaisomistuksessa rajan, tai "rajan" taa, koska vihreä siirtymä, nyt on pakko ja ilmasto-AMMMuuu-tos!
"Kurtturuusun hävittäminen tonteilta ja kadunvarsilta täyttää urakoitsijoiden tilauskirjoja. Tontin omistajalle noin 200–300 neliön hävitystyö voi maksaa jopa kymmeniä tuhansia euroja."
https://yle.fi/uutiset/3-11946108
Periaatteessa vihreät luo työpaikkoja? 1 ihminen on työllistetty vuodeksi... jos se poistaa kurtturuusun noin 500 neliön alalta? (tai siis saa vuoden palkan kun myllää päivässä kahdessa 500 neliötä kurtturuusu vapaaksi?)
Vihreitä ei pitäisi koskaan päästää vastuullisiin tehtäviin. Heidän hommansahan on kahlehtia itsensä puihin, päästää minkit vapaaksi, pysäyttää laivoja (minkähän takia?)
mennä marssimaan öljytuhojen puolesta, pysäyttää kaikenlaiset tietyöt ja autolla liikkumiset.
Ei heiltä voi odottaa yhteiskunnallista osaamista, hehän ovat vain luonnonsuojelijoita.
tai ainakin heidän pitäisi olla, oman agendansa mukaisesti!?
Se "luonnonsuojelu" on heille vain troijanhevonen, jonka pötsissä ovat soluttautuneet joka paikkaan, järsimään, kuin rotat puulaivan ruumaan.
Merkittäviä vihreän aatteen ajelemien saavutuksia ovat mm.
-kiipeily eduskuntalon pylväissä.
-hulinointi itsenäisyyspäivän vastaanoton aikana yhdessä Arhinmäen kanssa presidentin linnan edessä.
-muovikanooteilla yritys estää risteilyaluksen lähtö satamasta.
-käytävällä seisoskelemalla estää Finnairin lentokoneen lähtö.
-sprayllä maalaamalla vanhuksien kokoturkkeja estää vanhuksia tuhoamasta luonnon monimuotoisuutta.
-sissi-iskuja tekemällä tuhota maatiloja ja vapauttamalla kotieäimet elämästä.
-ajoradalla makoilemalla estämällä autoliikenne päästämästä CO2:ta.
-maastureiden renkaita tyhjentämällä tukea julkistaliikennettä.
-särkien turkisliikkeiden ikkunoita polkupyörätelineillä osoittaa tukea pyöräilylle jne.
Paljon on vihreä aate saanut aikaiseksi.
Persujen suurin saavutus 2015/35000.
Ei unohdu, jää historiaan.
"Esimerkin antoi opetusministeri Jussi Saramo (vas):
– Me nähdään tilastoista, että julkisella sektorilla on tulossa niin valtava vaje työntekijöistä, että meidän tarvii jostain saada lisää ihmisiä. Me tarvitaan maahanmuuttoa, jos me halutaan hoitaa meidän vanhukset ja muut palvelut, puhumattakaan yksityisestä sektorista."
"Suomessa on työttömiä työnhakijoita ja työvoimahallinnon palveluiden piirissä noin puoli miljoonaa ihmistä. Äskettäin päättyneessä kehysriihessä Sanna Marinin johtama hallitus kuitenkin linjasi, että työperäinen maahanmuutto pyritään vähintään kaksinkertaistamaan vuoteen 2030 mennessä."
Kyllä vihervassarit on yleisesti sitä mieltä että toi 35 000 ei riitä viellä mihinkään?
Eli arvostelet lienee sitä kun perut päästi maahan liian vähän maahanmuuttajia?
Ettekös te Tsadin suvakit halunneetkaan bauttia siitä monikulttuuriudesta!?
Soinipersut toimitti teille 35 000 matua leikkikaluiksenne joten nauttikaa nyt kun saitte mitä halusitte! 👍🏾 :)
Tuohon hullun vuoden 2015 aikaan valepersu Soino loi nahkansa ja sieltä kuoriutui esiin sininen petollinen hillotolppapaksukainen. Hänen avullaan ja kaikkien suvakkien iloksi ja riemuksi Suomi sitten vastaanotti yli 30000 valepakolaista Irakista.
Oikeat persut Brysselissä olevan tosipersu Halla-ahon johdolla näkivät, että meneillään on megakusetus, eihän nuo ole mitään pakolaisia, vaan rintamakarkureita Irakista!
Tämä johti sitten siniperseiden erottamisiin puolueesta ja kaikkihan tietävät, miten näille seteliselkärankaisille johtajansa kanssa kävi.
"Eivät he ole saaneet kauheasti aikaisemminkaan mitään konkreettista aikaan"
Ovatpas, saivathan he Sipilän hallituksen aikana aikaan aktiivimalli 1:sen, tuon siirretyn rangaistuksen jossa ensin työtäantamaton ei anna töitä ja sitten sitä tai niitä joille ei työtä annettu siitä työtä antamattomuudesta rangaistaan, mutta sitä työtäantamatonta ei rankaista. Kyllä persut voivat tuosta olla hyvin ylpeitä, vaikka länsimaisissa oikeusvaltioissa yleensä on tapana rangaista tekijää eikä uhria kuten aktiivimalli teki.
Koko vihreä liitto on lähinnä jäätävä. Onneksi menettivät kotikaupungissani pari valtuustopaikkaa.
Meiltä läks sentään kolme! :P
Ja yhteensä tyttöjen puolueista 6.
Good life! 👍🏾
Viherpuna on saanut aikaan paljon huonoa ja tuhoavaa ja lisää kaatuu paskaa heidän toimiensa seurauksena suomalaisten niskaan.
Vihreiden luonnon suojelukin on pinnallista ja lyhytnäköistä, kokonaisvaltainen ajattelu puuttuu. Toisella kädellä muka suojellaan, mutta toisella kädellä samalla pilataan. Hulluudella harvoin mitään hyvää aikaa saadaan.
Onko toi Iiris ollut koskaan töissä missään?
Työnteko kuluttaa energiaa ja lisää myös hiilidioksidi- sekä metaanipäästöjä ilmakehään.
Jos ihmiset eivät olisi koskaan oppineet tekemään töitä vaan eläneet kuin eläimet, ei mitään luonnon saastumista olisi tapahtunut.
Hirveimpiä aatteita myös luonnon kannalta on työväenaate, joka oikein korostaa ihmisten oikeutta työhön eli luonnon tuhoamiseen.
Vihreiden pitäisi jyrkästi irtisanoutua kaikesta yhteistyöstä työväenpuolueiden kanssa.
Vakuuttavaa faktaa taas Iirikseltä.
Iiiris suomela ja "jäätävä" samassa lauseessa? :DDD
Mitähän Iiiris on elämässään saanut aikaan? Melkein kuin joku maailmanlopun portto kritisois muiden siveellisyyttä! :DDD