Demaripääministeri hyväksyi EU:n elvyttämispaketin, joka kurittaa suomalaisia enemmän kuin muita pieniä kansakuntia. Ei ihme, että kuntavaaleissa tuli takapakkia, sillä suomalaiset ovat viimein havahtuneet vasemmiston intoiluun auttaa eteläisiä unionimaita. Arvelevat kaiketi, että köyhä ja nöyrä äänestää vasemmistoa, mikä ei enää pidä paikkaansa, koska perussuomalaiset osaavat hyödyntää tilannetta. Hyvä, että järkivihreä puolue menestyi silti paremmin, jotta nykyhallituksen into ottaa lisävelkaa saadaan edes osin aisoihin. Demarit pettävät aina omiansa, sillä puolueen äänestäjien luottamusta käytetään vain punaeliitin etujen tukemiseen.
Demarit pettävät omiansa
Anonyymi
14<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Vasemmistolla ei ole keinoja työllistää, sillä valtion ja kunnan rahkeet eivät riitä työpaikkojen luomiseen. Elvyttämispaketti on puolestaan varainsiirtoa länsimaisille pankeille, vaikkei asiasta pidetä ääntä.
Mitä varten melkein kaikki demarit on läskejä, eikö ne tee töitä etteivät vaan pelkästään läskisty?
Perussuomalaisten isoin virhe oli väheksyä sohvaperunoita.
Ihmiset on saaneet tarpeekseen demareista, työministeri Haatainen on ihan kuutamolla ja Kiuru oli korona rajoitusten kanssa myös ihan pihalla kuten vieläkin saa seurata eikä muissakaan kehumista.
Kiuru on pitänyt rajat kiinni Viroon, mistä työssäkäyvä väki ei päässyt lähtemään Suomesta perheittensä luokse lainkaan. Naapuri antoikin huutia demareille juuri ennen vaaleja, mikä osaltaan johti kehnoon tulokseen. Vasemmistolle ihmisyys on vieras käsite, vaikka toisin puhuvat.
Tota, pääministerillä ei ollut mandaattia hyväksyä tukipakettia.
Senhän hyväksyi, jos olet yhtään seurannut politiikkaa, eduskunta yli kahden kolmasosan enemmistöllä.
Pääministeri Sanna Marin neuvotteli kyseisen sopimuksen Suomen osalta, eikä vaatinut lainkaan helpotuksia kotimaansa eduksi. Demarit olivat avainasemassa silloin, kun asia oli neuvoteltavana EU:sssa. Ja elvytyspakettia mainostettiin paremmaksi kuin se oli, eikä heti kerrottu, että nyt suomalaisilta vietiin tuhkatkin pesästä. Pakko oli totta kai hyväksyä sen jälkeen, kun oli lupaus annettu. Kokoomus sai tällä tavoin vapaat kädet toimia, mikä johti lopulta äänivyöryyn puolueelle.
Ja kyllä, hallitus joutui tosi pahaan paikkaan ulkoisen uhkan, pandemian ,alle. Kaikki kiitos hyvästä työstä!
Harmi, kun ennustaminen on vaikeaa, etenkin tulevaisuuden sanoi W Churchill aikoinaan.
On tämä ollut raskasta aikaa suomalaisille ja tulee vielä paljon jälkilaskuja lasten ja nuorten syrjäytymisen parantamisen muodossa ja kouluopetuksesta jälkeen jäämisestä. Taloudellisia menetyksiä palvelualoille ja aloille, jotka ovat saaneet asiakkailta pääsylipputulonsa.
Silti, meidän hallitus ei keksinyt tätä maailmanlaajuista pandemiaa. Luojan kiitos, otti vakavasti, eikä meillä tarvitse kaivinkoneilla kaivaa joukkohautoja.
Ehkä raskainta ollut ulkomailla asuville työntekijöille, joita ei ole päästetty kotimaahansa perheittensä luokse. Jollain tavoin ihmisyys unohtunut erityisesti demareilta, jotka ovat vaatineet tiukimpia rajoituksia koko ajan.
Kokoomus osaa häiritä hallituksen yhteistyötä monin eri tavoin. Ruotsinkielisten avulla saatiin yhden suurehkon kaupungin pormestari vaihtoon, joten demarien usko hyvään yhteiseen tahtoon sai kolauksen. Vihreitten äänestäjiä kalastellaan isoista taajamista haukkumalla maakuntamalli, joka on koko maan kannalta tärkeä hanke. Aseveliakseli on koetuksella niin kauan kuin vasemmistolaisimmat demarit ovat ohjaksissa, joten pyrkimystä on saada oikeistodemarit vallan kahvaan kaikin keinoin.
Keskustan ja koko nykyhallituksen mielestä maakuntamalli on ratkaisu pienten kuntien talousongelmiin, sillä maaseudun väestö ikääntyy armotta hoivaa tarvitsevaksi. Vaikea onkin ymmärtää maaseudulla kokoomusta äänestäviä, sillä he tukevat suurkaupunkien etuja, eivätkä äänestäjiensä. Lienevät aatteensa vankeja samaan tapaan kuin kommunistit omansa.
Kokoomus haluaa eripuraa kaupunkien ja maaseudun väliin, eikä pyri pitämään koko valtiota hyvinvoinnin kehtona. Järkivihreät sen sijaan ymmärtävät myös kaupunkien ongelmat, eivätkä pyri silti populistisesti saamaan valtaa muilta, kuten kokoomuslaiset tekevät perussuomalaisten ohella.
Kokoomus kuvittelee kaiketi, että kuntavaalien perusteella voidaan vaatia hallitukselta muutosta koko maan politiikkaan. Jos hallitus kykenee yhä yhteistyöhön, maakuntamalli saa eduskunnalta siunauksen.
Kokoomus osaa kääntää kaiken nurinkurin, sillä eihän ihmisten sydän ole oikealla, vaan useimmilla keskellä ja jopa hieman vasemmalla. Persuilta vaaditaan totuudellista tietoa, mutta kokoomuslaiset voivat kertoa mitä hyvänsä.
Aivan liian moni uskoo ja luottaa valheisiin, mikä Yhdysvalloissa havaittiin presidentti Donald Trumpin aikaan. Samanlainen kehitys on rantautunut Suomeenkin viime vuosina, kun on haluttu lisätä tuloeroja väestön keskuudessa. Onneksi raha on usein omistajalleen myös rasite, josta voi olla ikäviä seurauksia, jollei ymmärrä käyttää varallisuuttaan oikein.
Maakuntaveroa ei tule, jos nykyhallitus ei ehdi päättää siitä. Yksityistäminen on Suomessa merkinnyt sitä, että maanteiden korjausraha ohjataan yrityksille, jotka viittaavat kintaalla kuoppien korjaamiselle. Saavat ilmaista rahaa, kun jättävät kaiken sinälleen. Härskiä rahastusta, johon ei puutu kukaan.