Seuraaviin johtajavalintoihin vinkiksi

Eräs erittäin menestynyt ja pitkän uran tehnyt johtaja sanoo:

Valitettavasti liian usein johtajaa valittaessa henkilön energisyys saa liian suuren merkityksen. Energisyys ei saa olla ylimitoitettu, jotta muillekin jää tilaa. Yritysmaailmassa on kokeneimpien johtajien piirissä elänyt jo pitkään käsitys, että vähemmän lahjakas, mutta sitäkin ahkerampi johtaja on yrityksen kannalta vaarallinen yhdistelmä.
8839
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kaikki on jo myöhäistä.

Äänestä
  • Kaikki myyty, osakeiden myynillä tuli hilloon.
    Mut hillotolppa jäi

    1Äänestä

Siltä se vaikuttaa, että Johtajamme lähellä ei ole tilaa. Miestä kaatuu kuin heinää - ja naistakin.

Äänestä

Zoon alamäki alkoi, kun johtajamme ja zoon hallituksen puhjoht antoivat potkut Haapaniemelle -halusivat pojat saada enemmän media näkyvyyttä. Tämän jälkeen toimaria on vaihdettu vuosittain, eikä johdonmukaista toimintaa saada aikaan zoossa. Pyristelyä ja säästämistä....säätämistä!

Äänestä
  • Juuri tästä oli kysymys. Mihin jäivät kehittämishankkeet kun uusi kaupunkivetoinen poppoo luuli saaneensa käsiinsä pajatson? Kukaan ei tiedä pandoista enää mitään. Omistajaohjaus, hallitus ja toimarit ulalla, eikä työntekijäpuolellakaan ole oikeaa osaamista tämmöisen kohteen markkinoinnista.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Juuri tästä oli kysymys. Mihin jäivät kehittämishankkeet kun uusi kaupunkivetoinen poppoo luuli saaneensa käsiinsä pajatson? Kukaan ei tiedä pandoista enää mitään. Omistajaohjaus, hallitus ja toimarit ulalla, eikä työntekijäpuolellakaan ole oikeaa osaamista tämmöisen kohteen markkinoinnista.

    Onkohan siellä edes ketään joka leipätyökseen tekee markkinointia? Näyttää kovin siltä jotta markkinointia tehdään tavalla se hoitaa joka muilta töiltään ehtii.

    Äänestä

Harju lempatiin ensi ulos sitte alko lähtölasjennta seuraavalle

Äänestä

niin veltto töihin

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Eräs erittäin menestynyt ja pitkän uran tehnyt johtaja sanoo:

Valitettavasti liian usein johtajaa valittaessa henkilön energisyys saa liian suuren merkityksen. Energisyys ei saa olla ylimitoitettu, jotta muillekin jää tilaa. Yritysmaailmassa on kokeneimpien johtajien piirissä elänyt jo pitkään käsitys, että vähemmän lahjakas, mutta sitäkin ahkerampi johtaja on yrityksen kannalta vaarallinen yhdistelmä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu