Kumpi voittaa? Yhdistynyt äärioikeisto vai palkkatyöläisten rintama.
Näinhän pitää jo kysyä, kun on kuunnellut eri tahojen ulostuloja "paikallisine sanelu"- vaatimuksineen ja työttömien toimeentulon kurjistuksineen.
Näinhän pitää jo kysyä, kun on kuunnellut eri tahojen ulostuloja "paikallisine sanelu"- vaatimuksineen ja työttömien toimeentulon kurjistuksineen.
Vastaukset 117
Vanhimmat
Onko persuilla taas vahva fiilis voitosta...?
Mikäli PS Kok EK-mafia alkaa liiaksi pullistelemaan, AY-liike näyttää muskelia eli joukkovoimaa ja siihen loppuu pullistelu.
" AY-liike näyttää muskelia eli joukkovoimaa ja siihen loppuu pullistelu."
Noinhan se menee.
Sillä eihän nyt mikään yritys pysty koskaan kovin kauaa tekemään minkäänlaista positiivista tulosta jos siltä nyt vallan kokonaan puuttuu se tuottavaa työtä tekevä palkattu työväestö.
Ay-liike on tottunut näyttämään muskeleitaan liian usein ja väärään aikaan sekä väärien asioiden puolesta. Olisi toivottavaa, että erimielisyydet sovitaan neuvottelupöydässä.
Ihme kuvitelmia sinulla. Suomessa on Europaan vähiten ja lyhyimmät lakot. Mutta nyt näyttää, että EK ja kumppanit tottuivat Sipilän Perskeko-hallituksen aikaan sanelupolitiikkaan.
Haha, me tuotiin jo halpa työreservi suomeen 2015. Revi siitä demu.
AY-liike on aina valmis neuvotteluihin, mutta työnantajaliitothan ne lopettivat neuvottelut kokonaan. Ja vaativat nyt suurella äänellä paikallisen sanelun hyväksymistä!!!!
Eli AY-liikkeen tuleekin käyttää muskeleitaan herkemmin, ja pakottaa näin EK-mafiosot neuvottelupöytiin.
Kyllähän lusmuileville ja ahneille duunareille voi laittaa luun kurkkuun, kun sanoo, että peräkammarit on täynnä taitavia ja ahkeria persupoikia, jos työt ei näillä ehdoilla maistu.
Siinä taitaakin olla ainoa persujen 'saavutus'.
Täydellinen vale! Suomen ay-liike on toiminut hyvin maltillisesti ja vastuuntuntoisesti koko maan taloutta ajatellen. Sipilän hallituksen aikana SAK jopa suostui palkanalennuksiin.
EK lähti pullistelemaan ja irrottautui hyvin toimineesta kolmikannasta.
Jatkuva pulputtaminen paikalisesta sopimisesta on pelkkää tyhmien hämäämistä. Paikallinen sopiminen on täysin mahdollista jo nyt, yleissitova sopimus asettaa vain minimirajat.
Eräs toimittajai puhalsi savuverhot hämäykseltä. Hänen mukaansa selkosuomeksi yt-neuvottelut = potkut ja paikallinen sopiminen = palkanalennus.
Siksi sitä ollaan tuomassa, vapauttamassa ulkomailta tulevaksi. Silloin ay-liikkeellä ja siihen kuuluvilla on aikaa yllin kyllin aikaa pörhistellä, toivottavasti myös on sitä ennen poistettu verovähennysoikeus ay-maksuilta. Sekä ay-liikkeen liiketoiminan verottomuus.
Ay-liikkeen johtajien kanssa on aivan turha neuvotella, he eivät ole tässä realismissa, eli ay-liike kaadetaan, valitettavasti.
Porvarihallitukset ovat syöneet AY- liikeenvoimaa. Jo niiltä ajoilta saakka ja aikaisemmin kun Sauli Niinistö oli pääministeri lilloin liitot suunnittelevat yhdistyvän mutta hallitus torppari.
Kerro EK:lle porvariallitukselle. Edellinen hallitus tuki EK neuvotteluissa AY-liikeet ajettiin nurkkaan. Sen jälkeen hallitus suoritti leikkaukset, siirsi osan työnantajanmaksuista duunarille ja kiky vielä päälle. Äänestäkää porvaripouluetta jos kaipaatte kurjuutta.
Väärin 1990 Virosta tuli työmiehet EK piti omaa kansaa työttömänä. Tälläinen on Suomalainen yrityskulttuuri duunarin tekee halvalla ja maksaa yhteiskunnan pyörittämisen.
Äärioikeisto ei koskaan voita, koska sellaista ei Suomessa ole. Missä ihmeen harhamaailmassa vasemmistolaiset elää???????
Älä valehtele.
Teillä persuilla on puolueessanne todella useita äärioikeistolaisia henkilöitä puolueenne jäsenenä.
Jaa ei ole, onhan Suomessa persut, Suomen työläisten suurimmat kusettajat.
Pitää työläisen kyllä olla aika porvari paviaani jos äänestää persuja tai kokoomusta
En kyllä ymmärrä, mihin qAno Lääkekaappi kuuluu ellei äärioikeistoon. Persuista hänet toki erotettiin, kun Pula-aho ajatteli vielä silloin jatkavansa puheenjohtajana ja Lääkekaappi halusi haastaa hänet. Mutta sydämen persu ehdottomasti.
Perussuomalaiset ovat taas askeleen pisemmällä jos mietitään paluuta orjayhteiskuntaan. Oikeudet pois vähäosaisilta ja voitot EK-sijoittajille.
AY-liikkeen tulisi ryhdistäytyä niin, että poistaisi ainakin kaikki julki-persut jäsenistöstään. Jos nyt sellaisia yleensä liitoissa on.
Ei niitä taida olla kovin monta.
Kyllä. Ay-liike on ollut turhan pitkämielinen. Ei minkään järjestön tarvitse hyväksyä jäseniä, jotka toimivat sen tavoitteita vastaan.
AY-liike voittaa!
Eikö persuista löydy ainuttakaan oman puolen puolestapuhujaa?
Persuista ei löydy montaa joilla olisi edes työstä kokemusta.
Tietenin palkkatyöläisten rintama. Tiputti persut neljännesi. Kiitos Turha_ahon.
Tilaa kiinasta siihen on ammattiyhdistyksen turha ulista, tee halvemmalla.
Opposition puoluejohtajat voisi tosiaan lähettää Kiinaan pakkotyöleirille. Oppisivat sen, mikä on EK-mafian tavoite. Voisi avata jopa persujen silmät ... ts. pers-silmät ... hjeheheheh
Tilaa Kiinasta, kannata kommunismia. Suomessahan kommunismin kannattaminen on jo taitolaji kun sellaista ei enää missään ole.
Halla-Aho kumarteli EK:n suuntaan ja pyllisti työntekijöille.
Suurin osa persujen kannatuksesta tulee työnväenluokasta, joten täytyy ihmetellä miksi älykkäänä pidetty Halla-Aho pyllisti tälle kannattajaryhmälle juuri ennen vaaleja? Ei kuulosta kovin älykkäältä.
Joutui sitten vielä eroamaan varomattomien puheidensa vuoksi.
Ja nyt Jussi on jo liittynyt Elokapinan jäseneksi. Melko kelmi "mieheksi".
Yhdistynyt äärioikeisto tulee kärsimään kirvelevän tappion.
Toivottavasti Kokoomus HYVINVOINNIN täystuho puolueen kera perusjuopot kärsisivät tulevissa eduskuntavaaleissa rökäletappion nämä kaksi ÄÄRIOIKEISTOLAISTA pulputtaja puoluetta jos olisivat vallassa olisi maamme jenkkien vasallivaltio kohta
AY-liikkeisiin liittyy päivittäin uusia jäseniä, joten olemme valmiit pitkiinkin työtaisteluihin.
Työn orjat sorron yöstä nouskaa ...
Maan ääriin kuuluu kutsumus ...
Kelpaako persu edes AY-liikkeen jäseneksi?
Minä pistän rahani AY-liikkeen voiton puolesta.
Varma voitto ja rahat kotiin.
Työläisten rintama ei rakoile!
Persuilta ei näytä saavan ainuttakaan kommenttia tähän avaukseen! Asia taitaa olla liian totta edes vihapuheen herättämiseksi?
Harva viitsii kirjoitella sun yksinpuheluavauksiisi.
Olet siis samaa mieltä avauksen kanssa!
Enemmistö palkkatyöläisistä kannattaa Perussuomalaisia, kertoo tuore gallup. On taas vasemmistoänkyrä repässyt itseään kiihottavan valheellisen avauksen.
Enemmistö+palkkatyöläisitä+kuuluu+AY-liikkeisiin+ja+vain+14%+kansasta+kannattaa+persuja+viime+vaalien+mukaan.++Eli+laskelmasi+on+silkkaa+valhetta.+
Jussi+Halla-ahon+viimeisimmän+ulostulon+mukaan+persut+ovat+samassa+rintamassa+EK-mafian+ja+Kokoomuksen+kanssa++...+ja+palkkatyöläisiä+vastaan.++
Lue+siis+mitä+"mestarisi"+kirjoittaa+ja+ajattele+mitä+se+tarkoittaa.++Jos+siihen+pystyt.
Persutyöläinen, kymmenen euron tuntiliksalla, haluaa ajaa työnantajien etuja. Melkoinen huijattava, suorastaan tyhmä, persupoloinen, luulee selviävänsä yksin, ilman ammattiliittoja ja työnantajan yksipuolisen saneluun panostaen. Paikallisen sopimisen johdosta persupoloinen sitten suostutellaan kahdeksan euron tuntiliksoille, eikä muuta kun suostuu. Vastassa on työnantajien lakimiehet, joille persupoloinen muka pärjää työehto- että palkkaneuvotteluissa.
Sitä kun on tyhmä, niin sitä sitten on kunnolla!
Kyllä AY-liike jyrää oikeistotollot ...
Liiton jäsenyys on kunnia-asia kaikille itseään kunnioittaville duunareille!
Kovasti tässä nyt trollataan persuja osoittamaan ay-vastaisuutta, joka sitten tietysti tulkitaan oikeistolaisuudeksi. Ei tunnu onnistuvan. Hienoa, että maltti säilyy ja kantti pitää persuilla. Vasemmisto kyllä ratsastaa ay-liikkeellä, mutta mitä hyötyä ay:stä on jos Suomen vienti ja koko talous romahtaa? Mistä ay-liike sitten neuvottelee kun ei ole palkan maksajia? Kuka maksaa työttömyyskorvaukset kun valtiolta loppuu rahat eikä pankitkaan enää anna lainaa konkurssi-Suomelle? Uskooko vasemmisto vihreitä, että puut kasvattavat rahaa jos niitä ei saa hakata? Vihervasemmisto kannattaa kiihkomielisen kiilusilmäisesti kaikkea globaalia, siihen syssyyn menee globaali työvoiman riistokin. Suomessa palkat ovat vielä kohtuulliset verrattuna näihin ns "uusiin teollisuusmaihin", minne työtä on viety Suomenkin vihervasemmiston myötävaikutuksella. Nyt sitten vihervasemmisto haluaa yhdessä kokoomuksen kanssa tuoda halpaa työvoimaa Suomeen palkkoja polkemaan. Mahtaako ay-liike sille mitään? Kysykää vasurit rakennusliitolta. Ay-liike on kyllä toimiva osa suomalaista sopimusyhteiskuntaa, mutta mitä hemmetin hyötyä on ay-liikkeen kannattamisella jos haistattaa pitkät paskat koko Suomelle?
Kyllä se on itse Halla-aho, joka osoitti puheillaan olevansa niin AY-liikettä kuin tavallista duunariakin vastaan ja työnantajien rinnalla ajamassa työehtojen heikennyksiä.
Ilman AY-liikettä ne palkat laskevat takuuvarmasti kaikilta, ja siksi onkin tärkeää että palkkatyöläiset kannattavat niitä puolueita, jotka eivät halua sen alasajoa.
Jos yritykset haistattaa suomalaiselle työläisille siirtymällä maailmalle, niin tervemenoa vaan. Suomalaiset palkkatyöläiset eivät tarvitse sellaisia yrittäjiä, jotka eivät pysty maksamaan muille työntekijöille palkkaa kuin johtajilleen.
Mikä ajaa persut vihaamaan palkkatyöläisiä noin paljon...?
Äärioikestolainen työläisviha, joka kumpuaa Lapuan liikkeen ajoilta.
Yksinkertaisesti kateus ja vitutus. Koulupudokkaat ymmärtävät sen verran että tajuavat viettävänsä koko elämän ''kelan hommissa''
AY-liike hioo jo lakkoaseitaan tulevaa kahinaa varten.
Perussuomalaiset ovat valmiita luopumaan työehtosopimusten yleissitovuudesta ja lomarahoista sekä alentamaan palkkoja, jos saavat vastineeksi työperäisille maahanmuuttajille 3 000 euron palkkarajan. Lisäksi puolue on linjannut, että matalapalkka-aloille voisi tulla edelleen työntekijöitä pienemmälläkin palkalla, mutta vain tekemään sovitun työn ilman mahdollisuutta sosiaaliturvaan tai mihinkään muihin etuihin. Työn päätyttyä heidän olisi lähdettävä kotimaahansa, kuten vaikkapa marjanpoimijat ja muihin kausiluontoisiin töihin tulevat tekevät jo nyt.
Jos tällainen menettely laajennetaan koskemaan kaikkea työperäistä maahanmuuttoa, niin eipä ole työntekijöistä tungosta. Kukaan ei rupea maksamaan vaadittua 3 000 euron kuukusipalkkaa matalapalkka-aloille, joten linjaus yhdessä yleissitovuuden poistamisen kanssa näyttäisi vihreää valoa kiskonnantapaiselle työsyrjinnälle.
Punikit on pohjasakkaa ja voivat muuttaa Kuubaan.
Me yrittäjät hallitaan suomea. Ymmärretty?
Yrittäjät mitään hallitse. Ilman koronatukia suurin osa yrityksiä olisi kaatunut, eli täysin elinkelvottomia puulaakeja. Ja tuollaisille pitäisi vielä antaa paikallisen sanelun valta. Ei ..tana.
Äärioikeistolaisten mielestä kaikki työläiset ovat punikkeja/kommareita. Ja sellaisia yrittäjiä ei suomalaiset tarvitse eikä kaipaa.
Kyllä duunarit aina äärioikeiston voittaa. No problem.
Nyt onkin aika kaikkien duunareiden liittyä AY-liikkeeseen. Ja ihan oman edun takia!
Ja tietysti vasemmiston kannatus ajaa jokaisen persunkin asemaa eteenpäin yhteiskunnassamme.
Vasemmiston vaalivoitto on koko yhteiskunnan voitto.
Juha Sipilän hallituksen aikana tulo- ja varallisuuserot kasvoivat merkittävästi. Yhdeksän kymmenestä suomalaisesta köyhtyi ja vain yksi kymmenestä rikastui. Myös tuloerot kasvoivat, ja eniten tulot lisääntyivät jo valmiiksi hyvätuloisilla. Tätä tuntuvat monet kaipaavan yhä kovasti..
Kaikki tietävät, että oikeistopuolueet ja erityisesti kokoomus kannattavat tätä kehitystä. Sen sijaan moni ei tiedä, että myös perussuomalaiset on oikeistopuolue. Se kävi selvästi ilmi viimeistään toukokuussa, kun väistyvä puheenjohtaja Jussi Halla-aho linjasi puolueen voivan luopua yleissitovista työehtosopimuksista. Jos ja kun se tällä menolla toteutuu ja palkoista ja työehdoista aletaan sopia paikallisesti ilman ay-liikkeen luottamusmiestä, niin sitten työnantaja sanelee kaikki ehdot.
Persut mainostavat itseään työväenpuolueena, silti he hyväksyvät palkkojen ja työehtojen heikentämisen-.
Olen ihmetellyt, miksi monet duunarit äänestävät persuja? Eivätkö he ymmärrä, että persut ovat oikeistolainen puolue , joka ajaa samanlaista politikkaa kuin kokoomus.
Hyväksyvätkö duunarit omien työehtojen polkemisen, vain onko tärkeintä vastustaa maahanmuuttoa?
Suomessa pitäisi säätää minipalkkalaki, joka estäisi työntekijöiden halpuuttamisen. Moni työnantaja käyttää maahanmuuttajia hyväkseen, maksamalla pienempää palkka ja jättämällä maksamatta ylityö-ja viikonloppulisät.
Porvarien sydän on musta, vaikka se oikealla onkin!
Juuri siksi se musta onkin!
Ihmetyttää tämä Kokoomuspersujen konsti lisätä työpaikkoja leikkaamalla työttömän toimeentuloa.
Tästä juolahti mieleeni, että kilpailukykyloikka ja täystyöllisyys hoituu laillistamalla orjuus. Niin yksinkertaista ja ilmeisesti porvarioikeiston arvojen mukaista.
Äärioikeistorintaman agendahan onkin orjatyön salliminen. Ensiksi maahanmuuttajien ja sitten kantasuomalaisten. Kikyssähän sitä jo harjoiteltiin palkattomina työpäivinä.
Miksi perussuomalaisten on niin vaikea tunnustaa puolueen erittäin oikeistolaista linjaa, muita haukutaan kommunisteiksi ja vastustetaan kaikkea vihervasemmistolaisuutta, mutta samalla hävetään omaa oikeistolaisuutta kieltämällä kuuluminen oikeistoon, jopa ääri-sellaiseen?
Populistien ongelma onkin se, että he eivät pysty asemoimaan itseään minkään asian kannattajaksi kun kaikkea pitää vastustaa.
Mutta aisankannattajaksi ryhtyy jokainen persu"mies".
Ei ryhdy mutta päätyy sellaiseksi.
Kokoomuksen reseptit ovat kovin erikoiset. Maahanmuuttajat integroituvat paremmin, jos pakotetaan heidät näkemään nälkää. Työttömät työllistyvät paremmin, jos leikataan heidän etuuksiaan.
Varmaan samalla logiikalla syöpäsairas elää pidempään, jos kielletään häneltä kaikki hoidot.
Kaikissa näissä tapauksissa säästyy rahaa, jota sitten voidaan käytää vaikkapa yritysten tukemiseen ja mahdollistaa suuremmat osingot.
Samassa oppositiossa olo persujen kanssa on vaikuttanut Kokoomukseen negatiivisesti. Arvot ovat siinä määrin lähentyneet, että edessä on enää lopullinen yhdentyminen. Maahamme voikin lähivuosina syntyä yksi suuri äärioikeistolainen populistipuolue, jolle nimeksi sopisi vaikkapa Persuumus.
Kuka tässä soluutioprosessissa sitten näennäisesti voittaa ja kuka häviää? Tuoreen gallupin mukaan Kokoomus on noussut ja persut laskenut. Mutta mitä väliä sillä enää on? Kannatusprosentit voi yhtä hyvin summata, jos kyse on enää nimityseroista.
Kyllä kokkareiden mamukiima on kovempi kuin persujen rasismi. Vai onko?
Persujen Purrailu on kokkareiden mieleen. Tyhmä ja hölmö vie eliitin rikastajat vaikka hallitukseen ...
Oikeiston äärilaidalla askartelevia yhdistää tietyt luonteenpiirteet. Siis se, että täytyy ihan hakemalla hakea joku ihmisryhmä jota voi kyykyttää. Viimeaikoina heitä ovat olleet tietysti työttömät, köyhät ja nyt trendaava ryhmä näyttäisi olevan maahanmuuttajat. Yhdistynyt äärioikeisto yhdistyy myös aatteiltaan.
Onneksi meillä työläisillä on voittamaton AY-LIIKE
Ja ylivoimainen Seppo ...
Persut kannattavat sitä, että työnantajille annetaan valta sanella kaikista työntekijöiden työehdoista. Se on kuin antaisi pirulle pikkusormen.
Persut ovat siis EK-mafiosojen narttuja ja työelämää heikentäviä desantteja.
Jussi on aina kontillaan EK-mafiosojen edessä ... ja kohta Purra. EK-mafiosojen toiveiden mukaisesti. Ymmärrettävästi.
Jussi käynyt väljäksi...?
Kuulemma jo aikoja sitten. Tony Halme jo kertoi asiasta...
Perussuomalaiset on oikeistopuolue pahimmasta päästä.
Se kävi selvästi ilmi viimeistään toukokuussa, kun väistyvä puheenjohtaja Jussi Halla-aho linjasi puolueen voivan luopua yleissitovista työehtosopimuksista.
Taitaa olla ainoa tapa, jolla Suomeen, Suomessa säilyy työpaikkoja, ja syntyisi lisää. En tosin ymmärrä, mitä ja miksi nuo yleisitovat työehtosopimukset ovat niin vaikeita, eivät uyleensä yrittäjille vaan keskusjärjestöille. Niin työnanatajapuolen etujärjestöille kuin työntekijäpuolnkin etujärjestöille.
Suomessahan on taas työvoimapula ja uusia tehtaita rakennetaan jatkuvasti. Eli kyllä rahaa, työpaikkoja ja kilpailukykyä on, mutta kun EK-mafia haluaa vaan heikentää AY-liikkeen valtaa ja antaa työehtojen saneluoikeuden yrityksille. Siinä se ongelma on.
Työvoimapula suomessa, on lähinnä vitsi. Tehtaaseen löytyisi kyllä työvoimaa, lähes kaikkeen löytyisi tekijöitä omista kansalaisista, mutta "pätevyys- koulutusvaatimukset ovat täysin järjettömiä työn vaativuuteen, ja sen palkkatasoon nähden.
Totta kai yritykset haluavat palkata ammattilaisia, joilla on riittävä koulutus. Persujen koulutusvastaisuus vain parantaa ulkomailta tulevien osaajien mahdollisuuksia. Ymmärrätkö?
Työntekijöiden palkkataso saisi tosiaan olla parempi, mutta siinäkin asiassa persut ajavat päinvastaista suuntaa, koska ovat valmiit poistamaan yleissitovuuden ja antamaan yrityksille saneluvallan kaikkiin työehtoihin. Jussi Halla-ahon linjapuheen mukaan.
Kaikkien persuduunarien kannattaisi siis kiireesti lukea ja tajuta mitä asioita se oma puolue on oikein ajamassa. Ihan omien etujenne nimissä.
Asiaaaaaa ...
Yrityksethän nimenomaan itkevät, ettei se koulutusksesta tuleva porukka selviä niistä hommista, persut eivät siis liity asiaan mitenkään, eikä edes koulutusvastaisuus. Kysehän on lähinnä yritysten valtion tuen ruinaaminen, yrityksille käy kyllä se porukka orjatyövoimana, tai jopa lukutaidottomana tuotuna ulkomailta, kunhan se on halpaa.
Yritykset eivät ole kuitenkaan valmiit itse ratkaisemaan tuota ongelmaa, heitä kiinnostaa vain saada siihen valtiolta rahaa ja saada omia kustannuksiaan pienennettyä veronmaksajien kustannuksella.
Tuon ongelman ratkaisisivat sellaiset yritykset, joilla olisi aito ongelma se oikealla tavalla koulutettujen, osaavien työntekijäiden saaminen - kouluttamalla itse tarvitsemansa määrän "oikeanlaisia osaajia", ja maksaisivat sen myös itse, eivätkä paru mediassa kun on niin paha mieli kun on ihan päin helvettiä koulutettuja työntekijöitä lapiohommiin naurettavalla palkalla.
Olet oikeassa. Yritystukien saajat pitäisikin velvoittaa ottamaan tietty määrä uusia työntekijöitä kunnollisella palkalla töihin, tai tuet otettaisiin takaisin korkojen kera.
Mutta arvaapa vaan, suostuuko oikeistopuolueet koskaan moiseen?
Turhaa unelmaa sekin.
Duunareita koetellaan taas. Onneksi meillä on AY-liitto takanamme.
Siis niillä, jotka kuuluvat oikeaan liittoon. Loimaan rikkurit pärjätköön EK-mafiosojen armopaloilla.
Yhdistynyt äärioikeisto heikkeni tänään, kansan onneksi . Siis kun persut vaihtoivat "mestarinsa" huulipuna-Purraan, jota EK-mafiosot pitävät pelkkänä persujen pyykkärinä.
Summa summarum .. työläiskansa voitti ...
Purrahan on linjannut, että hyvinvointivaltio säilytetään alentamalla veroja ja supistamalla julkista sektoria, ja se tarkoittaa köyhien kyykyttämistä heidän omien ääniensä antamalla mandaatilla.
Mutta siihen voimme vielä vaikuttaa, pääseekö Purra edes eduskuntaan seuraavalle kaudelle.
Aivan totta. Pistetään purrailulle piste heti alkuunsa.
Kertakaikkisen+huono+aloitusyritys.
Tutkipa+hieman,+missä+se+mafia+luuraa:+Duunari+maksaa+työuransa+aikana+AY-kassaan+rahaa+niin+paljon,+että+sijoiittaessaan+tuon+saman+summan+itse+5%+tuottoon,+hän+saisi+eläköityessään+30-50+tuhannen+euron+auton.
Vaan+missä+nuo+rahat+ovat+duunarin+eläköityessät?+Ay-pyramidien+johtajien+taskuissa+kenties?+Parin+duunarin+koko+työelämän+jäsenmaksuthan+valuvat+heidän+kuukausipalkkoihin.
Yksi+näiden+oikeistopuolueiden+tavoitteista+on+nimenomaan+ansiotyö-veroprosentin+lasku.+Siis:+jokaiselle+työtä+tekevälle+jäisi+enemmän+käyttövaraa.
Se+oleellinen+kysymys+kuuluu,+minkä+hintaisella+järjesteäytymistoimella+työpaikkojen+ehtoja+(työturvallisuus,+työn+ja+perhe-elämän+yhdistäminen+yms.)+ei+voida+yksipuolisesti+sanella+huonoiksi.+Epäilen+kovasti,+että+nykyinen+himmeli+on+duunarille+ylihintainen.
Miksiköhän+työntekijät+ovat+saaneet+yleiskorotuksen+miltei+vuosittain?++Olisiko+syynä+yrittäjien+hillitön+halu+maksaa+lisää+liksaa+duunareilleen+vai+AY-liikkeen+neuvottelema+sopimus?++Sopimus,+jossa+määritellään+vuosittain+myös+lomien+pituus+ja+-rahat.++
Paikallisen+sanelun+hyväksyminen+tarkoittaisi+sitä,+että+jokainen+duunari+neuvottelisi+itse+kaikki+työehdot+yrityksen+lakimiehen/johtajan+kanssa.+Kuulostaako+lupaavalta?
Jussi+Halla-aho+ilmoitti+jo+toukokuussa+persujen+olevan+valmis+heikentämään+työttömyysturvaa+ja+irtisanomissuojaa,+lisäämään+paikallista+sopimista,+purkamaan+työehtosopimusten+yleissitovuuden+ja+rajoittamaan+lakko-oikeutta.++
Yrittäisit+edes+ymmärtää+mitä+nuo+tarkoittaa+työntekijöille,+sillä+se+olisi+paljon+hyödyllisempää+kuin+teoreettisten+"voittojen"+laskelmat.++
Eli+on+ihan+varmaa,+että+99,5%:lle+duunareista+AY-liike+on+parempi+etujen+ajaja+kuin+EK-mafian+ohjaamat+yritykset.
>Yksi näiden oikeistopuolueiden tavoitteista on nimenomaan ansiotyö-veroprosentin lasku. Siis: jokaiselle työtä tekevälle jäisi enemmän käyttövaraa.
Hintana mm. kaikkien asiakasmaksujen, omavastuitten ja tasaverojen korotukset sekä työttömyysturvan heikennykset. Ilmaisia lounaita ei taviksille ole, eikä etenkään oikeiston pöydässä.
Paitsi tietysti liikemiehille kuten Eero ja Hjallis, jotka tiettävästi saivat AlfaTV:n 500 egen osakkeet hintaan 263 €, koska Se Vain On Oikein.
Uskovainen oikeisto onkin sairainta maailmassa.
Olen AY-liikkeen voitosta varma!
Komppaan edellistä....
Pelko pois. AY:n joukkovoima on voittamattoman vahva.
Työn orjat, EK-mafian sorron yöstä nouskaa...
Oikeisto vaatii kovaan ääneen taas "työllisyystoimia" ja nimenomaan paikallista sopimista. En ymmärrä miksi, koska paikallisestihan voi jo sopia työehtosopimuksia paremmista palkoista, joten rahalla voi vapaasti houkutella ihmisiä avoinna oleviin työpaikkoihin. Ainakin se toimii varmasti paremmin kuin palkan alentaminen.
Ei oikeistolaiset yrittäjät halua palkkojen nousevan vaan laskevan. Sitähän se "paikallinen sanelu" heille tarkoittaa ja mahdollistaa.
Palkkatyöläisten ainoa turva on AY-liike!
Ja Vasemmistoliitto!
Varsinkin Vasemmistoliitto!!!!!
Paikallinen sanelu = Saatanalliset säkeet by EK-mafia
Kokoomus ja persut muistuttavat toisiaan jo siinäkin että molemmilla tuntuu olevan yksi ehtymätön lähde, taikaseinä, jolla he rahoittavat kaikki tyhjät puheensa. Persut rahoittavat kaiken maahanmuutosta leikkaamalla ja kokoomus leikkaamalla kaikkein pienituloisimmilta. Uskomatonta puppua joka kuitenkin tuntuu uppoavan ainakin kaikkein ahneimpiin ja sydämettömimpiin ihmisiin.
PersKokkareet ovatkin työläisten pahin uhka jos valtaan pääsevät.
Paikallinen "sopiminen" = ”Jos ei kelpaa, tuossa on ovi ja kutsu samalla jonon seuraava sisään.”
Alkaa kelvata kun myös työttömyysturvaa, asumistukea ja toimeentulotukea leikataan oikeiston esittämien tavoitteiden mukaan. Tarkoituksena onkin pakottaa ihmiset hyväksymään mitkä tahansa työehdot.
Kansalaisten ostovoima ja kotimainen kulutus ei sen sijaan oikeistopuolueita, Elinkeinoelämän Keskusliittoa tai Suomen Yrittäjiä näytä kiinnostavan pätkän vertaa.
Ja juuri tuollaista ajavat nämä nykyiset oppositiopuolueet! Ajatelkaa duunarit ennen kuin on liian myöhäistä!