YLE julkaisi poliittisesta murhamysteeristä seikkaperäisen selvityksen ja poliisin vihjelinja on edelleen auki. https://yle.fi/uutiset/3-11915837
Tapaus Katajan sakea soppa
Anonyymi
98191
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 98
Vanhimmat
Hommaforumilla on kirjoitettu asiasta paljon varsinkin tuon ylen jutun jälkeen. Tunnistavat epäillyn henkilön hommalle kirjoittaneeksi nimmariksi.
Se siitä ja seuraavaksi joku purkaa Homman atomeihin.
Homman sivusto vuotaa kuin seula ihan teinitytön taidoilla. Jenkeistä ostettu tekele pohjana.
Yksi tapaukseen liitetyistä henkilöytymistä ei enää päässyt valtuustoon ja on Kanervo papin tapaan koko elämänsä merkitty mies
Miten helsinkiläinen ja Keuruulla mökkeilevä hyllytetty ylikonstaapeli liittyy asiaan.
Liittyikö jotenkin samaan "sähköpostirinkiin", missä suunniteltiin vakavaa väkivaltaa Ohisaloa ja Toiviaista kohtaan?
Oliko sama ylikonstaapeli ohjannut äärioikeistolaisia katupartioita?
Mikä oli Ala-Tuuhosen ja ylikonstaapelin kytky - saunominen Keuruun mökillä, viestittely?
Melkoinen lonkero koko Tapaus Kataja. Hyllytetystä ylikonstaapelista keskustellaan myös Muhoksen alla, https://keskustelu.suomi24.fi/t/13787215/keuruulla-poliisi-varoitti-hankaluuksista-nain
Ja tälle murhayritykselle jaksaa punaviherväki nauraa vieläkin
Kuka voi nauraa poliittiselle murhan yritykselle? Onko sinulla tiedossa asialle nauravia vihreitä, demareita, kokoomuslaisia, keskustalaisia, vasemistolaisia tai RKO-läisiä? Vai onko asia vain jotenkin kiusallinen itsellesi.
Itsehän te hehkutatte hymiöillä kuinka se vasaralla hakkaaminen on niin hupaisaa.
Miksi se olisi kiusallinen minulle? Epäilty kuului radikaalinationalisteihin, joka ei päässyt PS:iin. En ole radikaalinationalisti.
Teoriasi ei selitä istuvien ääripersujen ulostuloja Katajan murhayrityksen suhteen.
Luet taas äärioikeiston/radikaalinationalistit perussuomalaisiksi.
Niin, miksi murhayritys on teille hymiön paikka?
PS ei halua joukkoonsa radikaalinationalisteja, joita Katajakin yritti puolueesta erottaa.
Väkivalta ei kuulu heidän arvomaailmaansa. Kuuluuko parempi väkivalta Vasemmiston arvomaailmaan?
Mikä pakkomielle teillä on ilkkumiseen, vasaran hehkuttamiseen, murhayrityksen vähättelyyn jne?
Tällaista löytää melkein sivulta kuin sivulta.
Siellähän ne ovat, puolueenne suosiollisessa suojeluksessa. Niillä äänillähän halla-aholaiset syrjäyttivät soinilaiset vuonna 2017.
Minkähän takia Kataja yritti ajaa pois äärioikeistolaista ja Perussuomalaiset nuoret puhdistettiin radikaalinationalisteista?
Tällaista ei olisi tehty jos PS kannustaisi samaan kuin erotetut.
Ei kukaan normityyppi kannata väkivaltaa. Se on niin perussuomalaista, niin perussuomalaista....
Silloin suurin osa punavihreistä ei ole normaaleja.
Hommalla suojellaan ko. nimimeekin paljastamista, "Muistuttaisin innostuneita naputtelijoita siitä, että nimimerkkien outtaaminen on aina ja poikkeuksetta ikibanni. Malttia."
Punaniska: "ritin moneen kertaan ja painokkaasti sanoa Tampereella tälle nimimerkilliselle että älä usko tätä teemuruotsalaista äläkä lähde tämän kelkkaan. Tähän ikään jo osaa tunnistaa kaikki pillipiiparit.
Ei uskonut. Olisi kannattanut."
Miten Oulussa kiinniotettu äärioikeistolainen "dynamiitti" Lämsä liittyi tapaukseen?
Se on kovaa leikkiä, kun persut alkavat vasaralla testaamaan toistensa arvomaailman kestävyyttä?!
Mahtaa olla tuttuja miehiä persuille ja kaikki poliisin mainitsemat ovat miehiä.
Mikä kärjestö tuo Kelsun on?
Persuihin kytkeytyvä luontojärjestö. Yksi Torssosen projekteista. Mutta tässä vaiheessa kannattaa muistella mitä SiniMustat kirjoittivat puolueohjelmaan kansallismielisyydestä ja luonnosta.
Mikä on Kansallismieliset eläin- ja luonnonsuojelijat (KELSU) ry?
Yhdistyksen tarkoitus on edistää eläinten suojelua ja luonnonsuojelua kansallismielisessä sekä isänmaallisessa hengessä. Lähtökohtanamme on, että kansa ja maa ovat erottamattomat. Kotimaamme kallioperä, järvet ja merenrannat ovat perusta suomalaiselle maalle, josta ovat kasvaneet niin Suomen luonto kuin Suomen kansa. Yhteytemme luontoon on ikiaikainen: se ulottuu tuhansien vuosien päähän, aikaan, jolloin kantasuomalaiset esi-isämme elivät luonnonantimia pyytäen ja
lahdella lauloi kuikka.
KELSU ry näkee tieteelliseen tietoon pohjautuenkin että eläimet ovat tuntevia ja merkittäviä kognitiivisia kykyjä omaavia eläviä joiden hyvinvointi tulee ottaa paremmin huomioon. Ihmiset–eläimet-vastakkainasettelu on aikansa elänyttä, vaikka käyttämämme kieli tukeekin epätodellista vastakkainasettelua. Kehittynyt eläinsuojelu on myös osa suomalaista sivistysperinnettä ja myös laajemmin osa eurooppalaista sivistystä ja kehitystä.
Metsä on suomalaisen kirkko. Kansamme on rauhallista, sisäänpäin kääntyvää ja nöyrää väkeä. Se on luontomme. Luontosuhteen juuret ovat syvässä: luonto voikin tarkoittaa niin kansanluonnetta tai yksilön persoonallisuutta kuin kaikkea elävää.
Kansallismieliset eläin- ja luonnonsuojelijat(Kelsu) ry:n syyskokous pidettiin sunnuntai-iltana 13.10. Jyväskylässä. Kokouksessa mm. valittiin yhdistykselle uusi hallitus. Kelsu ry:n perustajajäsen, yhdistyksen ensimmäinen puheenjohtaja, jyväskyläläinen kaupunginvaltuutettu ja maakuntavaltuutettu Teemu Torssonen(38) luopui puheenjohtajuudesta ja hallitusvastuusta. Uudeksi puheenjohtajaksi valittiin Olli Pasanen.
” Ilmoitin kokouksessa, etten ole käytettävissä puheenjohtajaksi tai hallitusvastuuseen. Perusteena ilmoitukselleni on se, että olen Jyväskylän valtuuston ja maakuntavaltuuston ainoa kansallismielinen toimija ja perussuomalaisissa koetin viedä kansallismielisyyttä ja aitoa perussuomaalaisuutta eteenpäin. Viimeinen puolitoistavuotta persuissa on ollut jatkuvaa taistelua piirijohdon pahaveli -verkostoa vastaan ja heidän pyrkimyksiään tuhota minut poliittisesti. Pioneerimäisen kansallismielisen toiminnan työmäärä eri konteksteissa on ollut valtava. Kelsussa latu on avattu ja kansallismielisen eläin- ja luonnonsuojelun peruselementit ovat kunnossa, joten toisten on aika jatkaa työtä tällä saralla. ” – kommentoi Torssonen päätöstään jäädä pois perustamansa yhdistyksen puheenjohtajuudesta ja hallitusvastuusta.
” Kelsu ry:n edun kannalta positiivista voi nyt olla myös se, ettei minun presenssi säikytä niitä perussuomalaisia tai perussuomalaisia nuoria, jotka ovat kiinnostuneita Kelsu ry:n toiminnasta ja jotka eivät tiedä mitä todella Keski-Suomessa on tapahtunut liittyen minun erottamiseeni puolueesta. Tämän vuoksi he voivat kokea läsnäoloni yhdistyksessä negatiivisesti. Kelsu ry:n etu on tärkeintä. Toivon uudelle hallitukselle eläimellistä voimaa tuleviin kelsu ry:n haasteisiin ja yhdistyksen eteenpäin viemiseen.” – jatkaa Torssonen
Kelsu ry:n uusi puheenjohtaja laukaalainen Olli Pasanen näkee, että kansallismieliselle eläin- ja luonnonsuojelulla on paljon tilausta.
” Kelsu ry yhdistää niin eläinsuojelun kuin myös luonnonsuojelun kansallismielisessä viitekehyksessä. Molempia tarvitaan ja tällaiselle toiminnalle on tilausta ja kannatusta. Kiitos Teemulle mittavasta työstä Kelsu ry:n eteen.” – pohtii ja kiitelee Kelsu ry:n uusi puheenjohtaja Olli Pasanen
Niin, "leikkiä" ja "juhlaa" punavihreille murhayritys.
Eli Homman nikki Punaniska ainakin tietää kuka on J.Lannan haamu.
"Kotimaamme kallioperä, järvet ja merenrannat ovat perusta suomalaiselle maalle, josta ovat kasvaneet niin Suomen luonto kuin Suomen kansa."
Heh heh, porukka on kasvanut maasta. Helkoista hukkakauraa!
Kansallismieliset eläin- ja luonnonsuojelijat
https://kelsu.net/
Kelsulaisista oli ehdolla kuntavaaleissa Henna Kajava PS, Marko Hamilo PS, Tomi Salin PS..
Eli taitaa suurin osa Katajan murhan yrityksestä epällyt olla hyvinkin tuttuja persuille.
Minun käsitys on tapahtumasta, että uhri kyllä tuntee tekijät mutta ei uskalla siitä julkisesti puhua, koska saattaa silloin olla omat hautajaiset hyvin lähellä.
Tämä vaan on tullut mieleen ylen jutun jälkeen.
Eikä ole ainoa persu joka tuntee tekijät.
Eiväthän radikaalinationalistit pidä persuista, joten kaiketi syylliset tuntevat vihollisensa hyvin. "Tunne ystäväsi hyvin ja vihollisesi vielä paremmin".
Eli teoriasi mukaan ääripersut esim. Junnila ja Vähäkainu ovat huolissaan vihollisista?
He eivät ole huolissaan perussuomalaisista, eivät juutalaisista, eivätkä siirtolaisista.
Uusnatsi ei pidä persusta, koska tämä ei ole antisemitisti. Hän ei pidä siirtolaisista, koska on radikaalinationalisti tai sitten "viholliseni vihollinen on ystäväni". Antisemitistinä hän ei pidä juutalaisista.
Soket tahallasi keskusteluun oldschool-teorian uussnatseista, antisemitismistä jne. Äärioikeistolaiset voivat olla myös Soldier of Odineita, Kansallismielisten liittouma, Suomen Sisu, kansallismielisiö etnonationalisteja (esim. kansallismielisten liontokerho Kelsu), maahanmuuttopelkoisia, jne. Melko monella näistä yhdistysten jäsenistä koostuu pelkästään persuista muutamaa poikkeusta lukuunottamatta.
Ja nyt näyttää pahasti siltä monessa näistä järjestöistä toimii väkivaltaa kaihtamattomia yksilöitä.
Yhteiskunannkannalta on huolestuttavaa että poliisissa on yksilöitä, jotka veljeilevät väkivaltaan taipuvaisten äärioikeistolaisten kanssa.
Tunteellinen tapasi käsitellä asia paljastaa sinulla olevan enemmän tietoa aiheesta kuin haluat täällä kertoa.
Varmaan kiva tietää olevansa poliisin jatkuvassa seurannassa
Eihän poliisilla ole pokkaa pysäyttää tänä päivänä edes autotiellä istuvaa räyhäryhmää.
"Natsin" pidätyksestä tuskin saa natsinleimaa.
Sitähän on todettu, että kukin vastaa laillisuudestaan itse puolueen ulkopuolella, koska on mahdotonta valvoa toisia. Poliisinhan se pitäisi tehdä.
"Tunteellinen tapani"?
"Enemmän tietoa"?
Wilhelm Junnila ja Vähäkainun mielestä nyt on pilattu monen hyvän miehen elämä epäilemällä heitä Katajan murhannyrityksestä. Samaan aikaan Junnila ja Vähäkainu eivät ole ilmaisseet huolta poliittisen murhan yrityksestä ja Katajan kohtalosta.
murhattiinko joku vai kaatuiko kännipäissään ?
Kenellä on tarve vähätellä Kataja murhayritystä?
Syyllisellä tietenkin!
Sitä tekevät punavihreät koko ajan.
Sinulla taitaa olla hätä.
Minulla on kaikki kunnossa, mutta en käsitä teitä, joille tämä on juhlaa.
Et ole käyttänyt montakaan huolestunutta sanaa Katajan näkökulmasta? Sitä enemmänkin olet hokenut naurua, hymiötä ja punavihreää.
Kun onnettomuus tapahtui käytin suruaikani.
Olenkin ihmetellyt eikö teidän olisi jo aika jättää Kataja rauhaan. Te saitte jo vahingonilonne. Jos jotain haluatte sanoa, niin älkää ainakaan ilkkuko enää.
Tekijät pitää saada kiinni, koska tämä ei todellakaan ole "leikkiä" vaikka niin väitätte.
Hei, vähän rajaa höpinöihisi. Kukahan on tuonut keskusteluun leikin, vahingonilon, naurun, hymiöt?
Te niitä tykkäätte käyttää keskusteluissa ahkerasti.
Älähän yritä puliveivata asialla, että Katajan tapauksella olisi muka juhlittu. Jos sitä jonkinsortin ivaa on ilmoille lähtenyt, niin sitä ei todellakaan ole suunnattu Katajalle vaan teille muille pölhöille, joiden on ollut täysin mahdotonta myöntää saati ymmärtää, että koko episodi on kansallismielisten eri ryhmittymien välienselvittelyä, jossa vaalipäällikkö paljon vartijana joutui koston kohteeksi. Vahvin olettamus on edelleen, että "omat koirat" purivat, mutta se haluttaisiin vaieta, koska se saattaisi rouhaista puoluetta johdon asemastakin. Katajaa kohtaan tunnettu myötätunto tuli kyllä pääosin muualta kuin omasta puolueesta.
Miksi muuten perussuomalaiset järjestivät tapahtuneen jälkeen somessa helvetillisen postaamisen, koska Poliisi ainakin ilmoitti silloin, että sen tutkintaa yritettiin systemaattisesti häiritä? Ketä haluttiin suojella ja miksi? Minusta persut eivät pahemmin Katajan kohtaloa surreet vaan hän jäi kannattamansa populismin pelinappulaksi. Persujen päissä kun eivät pyörineet muut kuin arabit ja kommunistit. Ja miksi muuten Dosentti-ohjelmaansa Katajan kutsunut Arto Luukkainenkin lähes vastasi omiin kysymyksiinsä Katajan puolesta aivan kuin johdatellakseen haastateltavaa Katajaa? Pelättiinkö, mitä Kataja itse vastaisi?
Johan minä tiedän, että suurin oletus on se, että rikollisten mielestä Perussuomalaiset eivät ole tarpeeksi radikaaleja.
Yksikään punavihreä ei ole sitten voinut myöntää, että äärioikeisto hyökkäsi Katajan kimppuun, eivät persut ja tämä todistaa, että nämä kaksi ryhmää ovat ihan eri maata, vai kuinka moni teistä lukee Katajan hyökkääjiensä kollegaksi?
Kuinka moni teistä uskoo, että Kataja aikoo yrittää murhaa?
Kukaan ei ole väittänyt etteikö asialla olisi ollut äärioikeisto. Mutta sinä kiistät etteikö äärioikeistolaisissa yhdistyksissä olisi persuja.
Tiesithän että Supo on luokitellut mm. Suomen Sisun äärioikeistolaiseksi liikkeeksi ja seuraa poliittista radikalisoitumista.
Osaatko selittää meille miksi persujen listoilta löytyy edelleen sisulaisia ja muita äärioikeistolaisia etnonationalisteja?
Onko sinulle tuttu Miskan ja Venlan rakkaustarina mustasinisine villapaitoine? https://yle.fi/uutiset/3-11034879
Tiedän, että osa puolueessa saattaa kuulua jonkinlaiseen "räyhäryhmään" ja edustaa tätä arvopohjaansa sitten arjessa.
Sen sijaan PS:n arvopohjaan ei kuulu väkivalta tms.
Nähtävästi nämä ryökäleet olivat saaneet maltillisesta politiikasta tarpeeksi ja katsoneet oikeaksi jengiytymisen.
Ja Vasemmistossa harjoittaa sitä parempaa väkivaltaansa.
"Ja Vasemmistossa harjoittaa sitä parempaa väkivaltaansa."
Ja jälleen kerran siirrettiin taas maalia.
Niitten, jotka puolueen ulkopuolella harjoittavat jotain laitonta, niin niiden tekemisiä ei kannata yhdistää kaikkiin perussuomalaisiin.
Niin, jos joku vasemmistosta hakkaa lastaan tai toiset polttavat autoja, kaatavat patsaita ja särkevät ikkunoita, niin yhdistämmekö nämä teot Vasemmiston arvomaailmaan?
Terrorismi (latinankielisestä sanasta terror, ’kauhu’) on yksilön tai ryhmän harjoittamaa väkivaltaa, jonka tarkoitus on viranomaisten uhkaamisen ja yleisöön kohdistuvan pelon avulla vaikuttaa päätöksentekoon. Sanaa käytetään yleensä kuvaamaan ei-valtiollisten tahojen toimintaa.
Terrorismin määritelmän mukaan Katajan murhayritys täyttää terrorismin tunnusmerkit.
Epäillyt pitivät Perussuomalaisia liian joustavina eivätkä siis olleet perussuomalaisia, vaan radikaalinationalisteja.
Nyt kun syytteet on hylätty syyllinen voi olla kuka vain.
Väkivaltaan sortuneita äärioikeistolaisia miehiä on useita ja kaupungeista on mainittu: Turku, Jyväskylä, Oulu ja Helsinki. https://yle.fi/aihe/artikkeli/2016/05/15/miehet-jotka-johtavat-natsiliiketta
Katajan tapauksen yhteydessä ei ole manittu yhtään näistä poliisin vanhoista tutuista, mutta ketä näistä katupartiopojista hyllytetty ylikonstaapeli ohjasi?
Ylikonstaapeli on tukenut mm. Piia Kattelusta eduskuntavaaleissa.
Natsiliike varmasti vihaa Perussuomalaisia, jotka eivät halua juutalaisten vihaajia tähän maahan.
Kummasti vaan löytyy tossa natsien ja persujen rajapinnalla vehtaavia pellejä.
"Natsipellejäkö", älä nyt sorru "vihapuheeseen".
Tietenkin jos persut mielestäsi ovat natseja, niin silloin he myös marssivat natsien (toistensa) kanssa. Mutta antisemitismiä ei sieltä löydy.
Vihapuhe? Avaatko hieman tunteitasi ja kokemusmaailmaasi - samaistuitko pelleen joka vehtaa persujen ja natsien rajapinnassa?
Natsien ja persujen ero on siinä, että natsit ovat käyneet armeijan.
Mihin pelleen?
Minä samaistun Perussuomalaiseen arvopohjaan.
Hahmotatko tätä keskustelua? Heittelet mitä sattuu random kommenttia toinen toisen perään.
Pyydän että yrittäisit nyt keskittyä Katajan murhan yritykseen.
Ei Kataja ole mikään pelle, tai ehkä hän on sinusta.
Katajalla oli huonoa tuuria kun joutui kohtaamaan tämän väkivaltaisen marginaalin
Aivan, surullinen tapaus.
Löytyy kyllä ja kaikkia muita erivärisiä kohtaan. Etnosúomalaiset häpäisevät koulutetun, fiksun ja ajattelevan suomalaisen kansan, joka ymmärtää, että pallo ja luonto on yhteinen.
Milloinkas sitä PS olisi halunnut tuhota kaikki ihmiset pallolta ja viedä kaikki maat?
Freudilainen lipsahdus?
Milloin Perussuomalaiset ovat sanoneet, että kosmos kuuluu heille ja kaikki muut ihmiset on surmattava ja jokainen maa ja kaikki luonnonvarat kuuluvat heille?
Sanoit, että toiset ymmärtävät, että pallo ja luonto on yhteinen. Todista nyt missä PS olisi toista mieltä.
Haluat nyt siis keskustella pallosta ja kosmoksesta ja niiden luonnonvaroista.
Etkö pysty todistamaan väitettäsi?
"Kansallismieliset marssivat, kansallismieliset tekevät sitä ja tätä. Suomen uusnatsit käyttävät sanaa ahkerasti ulkopuolisessa viestinnässään. Kansallismielinen ei kuulosta niin rumalta kuin kansallissosialistinen. Toinen usein käytetty sana on isänmaallinen."
- Esa Henrik Holappa (ex-natsipomo) YLE:n haastattelussa
Tuntuu tutulta tällä persupalstalla!
Onneksi meillä ei ole "natsipomoa".
On sosialisteilta tekopyhää hankkia tänne ihmisiä, jotka vihaavat juutalaisia ja syyttää muita natseiksi.
Sosialisteilta? Persuthan ne niitä hankkivat kokonaiset 35000 kappaletta.
Jussin maahanmuutto-ohjelmaa ei noudatettu.
Ja jos sinulla on kova mamukiima, niin miksi et tunne kiitollisuutta?
Joopppssss Sipin kajauttelut Al Jazzeeraaan ei tosiaankaan kuuluneet hallitusohjelmaan
Miksi möliset juutalaisia vihaavista natseista, kun muut yrittävät keskustella Katajan murhan yrityksestä ja murhaa yrittäneistä?
Tämän kun lukee, niin eipä se paljon kyseenalaisuuksia enää jätä.
https://johanneskoski.medium.com/mitä-umberto-eco-sanoisi-oikeistopopulisteista-7e1dc4970fbb
Kuulkaas eiköhän Pekka Kataja ole ihan suomalainen ja hyökkääjät olivat vastaan Ps:ia, joka on heidän mielestään liian maltillinen puolue.
Liian maltillinen oikeistolle, liian radikaali vasemmistolle.
Teidän logiikallanne nämä kaksi miestä olivat kuolleesta nousseet Hitler ja Stalin.
Nyt korkki kiinni!
Eipäs tässä mikään korkki aukikaan ole.
Sinähän se varsinainen olet, halusit sitten liittää Hitlerin ja Stalinin Katajan murhayritykseen.
Käytin vain teidän logiikkaanne.
Teillähän on Jussi,natsipomoksi sopiva.
Ei me muut kyllä siitä tykätä. Sönkkö.
Sumuista ja todella sunuista liittää murhayrityskeskusteluun maailman suurimpia kuolleita kusipäitä.
Eikö olekin, ja vielä typerämmältä tuntuu kun heitä yrittää liittää keskusteluun kuin keskusteluun.
Stalin sitä ja Hitler tätä.
Me toiset tykkäämme siitä, että meillä on puheenjohtajana Halla-aho, joka ei ole muukalaiskammoinen eikä suosi siirtolaisia suomalaisia enempää vaikka "onhan hän oikea ulkomaalainen", ajattelee varmasti moni muu.
Helsingin poliisi irtisanoo toisen äärioikeistolaisten kanssa viestitelleen poliisin. https://yle.fi/uutiset/3-11981945?fbclid=IwAR300UQuFJd33gdjsuzLkGNAJk6Poi2Bou530Msg8sMpEB8XXBQ4DMsGFJY
ja ketä oli ne sähköposti- ja tektiviestiringin äärioikeistolaiset? Ja onko ylikonstaapeli J.Anttinen?
Turha sössöttää, ei kukaan usko
Kuinka moni noista kiinniotetuista on ollut tai on kytköksissä perussuomalaisiin ja perussuomalaisten perustamiin järjestöihin?
Helpompi laskea, kuinka moni ei ole.
Perussuomalaisille olisi ainoa hyvä vaihtoehto se että tapaus Kataja ratkeaisi ja murhamiehet paljastuisivat.
Kaikillehan se olisi parasta.
Mitä me voisimme tehdä sen eteen.
Tuskinpa meillä on valtaa tehdä mitään. Se kuuluu poliisille.
Epäillyt ovat edelleen poliisin tarkkailussa ja tällaisten YLEn juttujen ja Hommafoorumin nikkien oaljastaminen saa silmukan kiristymäön tekijöiden ympärillä. Siinä vaiheessa kun ystävät ja kaverit alkavat epäilemään tekijää, niin ollaan jo aika lähellä läpimurtoa. Terveet ihmiset eivät hyväksy ja luota murhaajiin.
Jos joku haluaa helpon ratkaisun, niin Katajalle annos "totuusseerumia".
Onko kuulunut mitään uutta?